SOKAKBAŞI GEZEGENİ

SOKAKBAŞI GEZEGENİ

En lacivert ceket-gri pantolonlu günleriydi ömrümüzün.
Ortaokuldaydık.
Herkes yaşadı, herkes bilir, acayip günlerdir. Ne büyüdün, ne çocuksun. Her şey muammadır, her şey.
Gız gısmısını tam bilemem tabi, ama erkek çocuklar için ses dangıraması, hafiften bıyık belirmesi, efendime söyliyim teveğe su yürümesi gibi esrarengiz işlerin başladığı dönemdir o yıllar. Hiç tavsiye etmem!
Kendi halimde bi velettim beni soracak olursanız, o zamanlarda da.
Sınıfın en çalışkanı, takımın en ele avuca sığmaz santraforu, aynı zamanda arka sıraların en haylazı…
Hayır yahu, kandırdım sizi. Her ergen gibi salak bi çocuktum ben de!
****
Bigün L.Y. geldi yanıma. Okulun son ayıydı. Yaz dinlencesi yaklaşmıştı.
Sınıfta en iyi arkadaşımdı. 42 yıldır hiç görmedimse de halen kalbimdeki yeri aynıdır. Umarım sağdır, rahattır, mutludur, yine çok tatlıdır.
Adını kodladım ki, rezil olmasın şimdi, bizim Levent Yazıcıoğlu’ndan söz ediyorum.
Nerden icap ettiyse dedi ki;
-”Var mısın Gürselcim, bu yaz seninle uzaylıların varlığını kanıtlayalım”?
Şaşırdım elbet! Kim bilir hangi filmin, kitabın, TV dizisinin etkisindeydi. Beni de delirtti.
-”Ne diyon oolum sen”?
-”İstesek kanıtlarız oolum”!
-”Tamam Levent, varım”!
****
O günden sonra hep kafamız havada dolaştık Giresun‘da.
Ortaokul öylece bitti, yaz ayları öylece geçti. ”Ulan bu Gürselle Levent böyle nereye bakıyo devamlı” diye merak eden var mıdır bilmiyorum? Uzaya bakıyorduk.
İmkân yoktu.
Tesis yoktu.
Elimizden tutan yoktu.
Bırak bi uzay mekiğimiz olmasını.
Hadi teleskopu da geçtim.
Bi dürbünümüz bile yoktu.
Kanıtlayamadık tabii, nasıl kanıtlayacağız?
****
Dünkü, kapüşonlu ince montumu siper ederekten yaptığım sahil yürüyüşümde Levent’i düşündüm hep. Orama burama yağmur damlaları değdikçe o yıllarıma döndüm.
Ve hüzünlü-hüzünlü güldüm de…
Çünkü daha önce hayatımızın herhangi bi yerinde Levent’le uzaylılar konusunu gonuşuk etmemiştik hiç. O yaz mevsiminden sonra da etmedik zaten.
O gün nerden coştu bu güzel kardeşim bilinmez, birdenbire bilim insanı kesildiydi başıma?
Kendimi de sorguladım elbet, suratıma çarptıkça denizin rüzgârı;
-”Ula ben uzaylıları araştıracak en son adamımdır dünyada. Acep Levent neden beni seçtiydi o gün”?
Varsa varlar, napim!
****
İlerleyen yıllarda, zaman zaman UFO görebilmiş kullarından olmayı nasip etti yüce Allah. Eğer beynimin bi oyunu diğilse, bi keresinde aracın içindeki uzaylı kerataları da gördüm hatta! İki herif oturmuştu yan yana. Şoförle muavin gibi?
Ortaköy sahilinde, Ordu‘da, Kütahya’da askerde, Giresun’da plajda falan filan. Tümünde yanımda birileri var idi. Tanıklarım çoktur, hepsinde de ”bu nasıl bişey ya” diyip bakakalmışızdır, kafamdan sallamıyorum yani burada.
İnanmazsanız inanmayın!
****
İtiraf edeyim, bizim gördüklerimiz hep küçük UFO’lardı. Hatta bi tanesinin ışıkları ampul sarısı gibiydi. Çok üzülmüş, çok acımıştık;
-”Ne gadar da fakir bi gezegenden geliyo la bunlar. İnseler de birer gıymalı yedirip karınlarını doyursak”!
Allahtan bizim bi başka arkadaş, ”galaktika” görmüş. Dev uzay gemisi…
Valla ciddi ciddi anlatır hep, öyle palavra sıkacak bi çocuk da asla diğildir, Gazi Caddesi’nin tam üstünden, epeyce alçaktan uçarak, aynen filmlerdeki gibi bi uzay gemisi geçmiş.
İnanıyorum ben.
Hal Pazarı Mevkiine UFO inmişti bi keresinde.
Büssürü tanığı var. Günlerde konuştu koskoca insanlar.
Olsa olsa, Gün Darısı Unu almaya gelmişlerdir demiştik.
****
Aslında en iyi bizim Levent bilir bu işleri.
Ama sorma şansım da yok artık. Okul sonrası koptuk, hiç görmedim kardeşimi.
Levent, bu yazıyı okuduysan bi ses ver be oolum, iki iyi arkadaş bunca zamandır hiç mi görüşmez? Neredesin? Ankara-İstanbul? Jüpiter’e falan taşınmadın di mi?
Sokakbaşı çocukları başka hiçbi gezegende rahat edemez, sakın ha!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM