BİR BABANIN MUTLULUĞU

BİR BABANIN MUTLULUĞU

Genç bir baba bana mektup yazmış. İsim vermeden izniyle aşağıda yayınlıyorum. Bu mektubu bütün babaların okumasını çok isterim. Ülkemde böyle babaların var olmaya başlaması, beni mutlu ediyor. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Selamlar
***
38 yaşındayım. Yıllar önce belki 20’li yılların başında hayaller kurarken hep erkek çocuğum olması hayalini kurardım. Onun ismini babamın bizlere taktığı isimler gibi rüzgar ismi vermek gibi hayaller kurardım.
Çocukluğumda yaramaz sayılabilecek biriydim, her ay en az bir çift ayakkabı patlatır, bilerek suyun içene basarak ayağıma su geçti diye yeni ayakkabı isterdim. Ayakkabılarımın patlamasının en büyük sebebi futboldu ve ben kaleci olduğum için eşofman altı ya da pantolon yaz ise şort hepsi paramparça olurdu. Bu sebeplerden yedeğim sopanın haddi hesabı yoktur.
En büyük hayalim futbolcu olmaktı. 16 yaşında ergenlik çağında dizlerimden sakatlandım ve futbol hayatım başlamadan bitti. İçimde ukde kalmış ki hayalini kurduğum erkek evlat ve onu çok iyi bir kaleci yapma hayalim oluştu.
Yıllar geçti ve erkek evladım oldu adını babamın bize koyduğu gibi rüzgar isimlerinden “XXX” koydum. Hayalimin ilk kısmı olmuştu. Şimdi sıradaki hayalim olan çok iyi bir kaleci olmasıydı. Ne var ki sizin “GELİŞTİREN ANNE – BABA’dan sonra bu hayalim bitti. (Oğlum şu anda 16 aylık) Ama iyi ki de bitti. Çünkü şunu anladım; benim hayallerimin oğlumun hedefleri olamayacağını artık biliyorum.
Kalıplaşmış bir anne baba olmanın ne kadar yanlış olduğunu gördüm. Artık oğlumla her akşam bir saate yakın konuşuyorum anlatıyorum bana bu gün neler yaptığını anlatmasını istiyorum. Tabi 16 aylık olduğu için konuşamıyor ama kendince bir şeyler söylüyor. Yürüme denemeleri yaparken başı vurduğunu uff uff diyerek bana anlatıyor. Odayı ısıtmak için klimayı açtıklarını üfleme sesi çıkartarak bana anlatıyor. Radyatörlere dokunum sıcak olduklarını elini hızlı çekerek bana gösteriyor.
Oyunlarıyla hedefe ulaşınca bana bakarak kendini alkışlıyor ve biliyorum ki artık benim TANIK olmamı istiyor. Ve inanın Doğan Bey her yaptığına TANIK OLMAYA çalışıyorum. Ben tanık oldukça kendini başarmış bir birey gibi hissediyor bunu çok net görebiliyorum.
Onu dinlediğim ve tanık olduğum için sanıyorum, en rahat ben giydiriyorum, en rahat ben altını alıyorum ve en rahat ben yıkıyorum. Benim dışımda kim olursa olsun genelde sorun çıkartıyor. GELİŞTİREN ANNE – BABA’yı okumadan önce, oğlum 2-3 aylıkken geceleri yatmadan önce biberonla ben karnını doyururdum, katı gıdaya geçtiğimizde akşamları yine mamasını yapıp ben yedirdim. Sonra altını alıp uyku hazırlığı yaptırdım. Benim bunları yapmamın bebeğimizin psikolojisine faydalı olduğunu bilmeden yapmışım ve sayenizde bunları yapmış olmanın doğru olduğunu öğrenmenin hazzını yaşıyorum. Tüm arkadaşlarıma da böyle olması gerektiğini söylüyorum.
Asla ve asla oğlumun korkutulmasını istemiyorum. “Seni çingeneye veririz,” “seni polis alır yada öcü gelir “ vs. tehditlerle iş yaptırtmıyorum.
Artık en büyük hedefim oğluma BİZ BİLİNCİNİ” ÖĞRETMEK.
Doğan Cüceloğlu (27 Aralık 2016)
Bir 1 kişi, çocuk ve şunu diyen bir yazı 'Bir Babanın Mutluluğu...' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM