ÇOCUĞUN İHTİYAÇLARINDA ÖNCELİK SIRALAMASI YAPMASINI ÖĞRENMESİ ÖNEMLİ Mİ?

ÇOCUĞUN İHTİYAÇLARINDA ÖNCELİK SIRALAMASI YAPMASINI ÖĞRENMESİ ÖNEMLİ Mİ?

Kimliğini gizlediğim bir okurum bana izniyle paylaştığım aşağıdaki mektubu yazmış. Bir çok aile ortamında olabilecek bir durumu anlatıyor. Okuduktan sonra düşündüklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
***
Sevgili Doğan hocam kitaplarınızı büyük keyifle okuyorum ve çocuğumu da sizin ışığınızda yetiştirmeye çalışıyorum… Sizinle sohbet edecek çok konu var fakat bu aralar önemsediğim ve beni size yazmaya iten önemli bir konu var….
Bir çocuğun yetiştirilmesinde anne ve baba kadar dış etkenlerin de rolünün çok büyük olduğunu düşünüyorum… 4 yaşındaki oğlum 2 hafta önce akülü araba almak istediğini ve bunu çok istediğini dile getirdi ( ki evde eski bir tane var ), ama “Oğlum senin zaten var, bence ihtiyacın yok!” dediğim de, “Anne o bozuk, aküsü çabuk bitiyor ve çok yavaş,” diyerek aslında eski arabadan pek mutlu olmadığını söyledi ….
Bende kendisine ikinci akülü arabanın israf olacağını ve ihtiyacımız olmadığını söyledim. “O zaman kumbaramda para biriktirsem alabilir miyim?” diyerek çözüm üretti . Bu çözüm hoşuma gittiği için tabiki dedim ve kaç para biriktirmesi gerektiğini konuştuk ve o gün başladı biriktirmeye…
Fakat akşamında dedesi (benim kendi babam ) geldi bu olayı dedesine anlattı ve babam çok mutlu oldu; 20 tl destek verdi, annem de 10 tl kardeşim de 10 tl olmak üzere kumbaraya maddi destek sağladılar.
Buraya kadar herşey normal; fakat babam bu sorumluluğu tamamen üzerine aldı ve günlük 10 – 20 tl civarı kumbara parası getirmeye başladı; ki bence yüksek meblalar! Çocuk, “Oyun oynayalım dede,” diyor babamın cevabı, “İşe gitmeliyim; çok para kazanayım ki akülü araban için para biriktireyim,” oluyor…
Geçen gün de markette gösterişli birşey buldu gıda boyası vs olduğu için almasını istemedim ve eğer ona paramızı harcamazsak hem sağlığımız bozulmaz hem ona harcadığımız parayı akülü araban için kumbaraya koyabiliriz dedim. Oğlumun cevabı beni dehşete düşürdü… BİRŞEY OLMAZ ANNE ZATEN DEDEM VERİYOR O ÇALIŞIYOR BİZ BUNU ALALIM BUNUN PARASINI KUMARAYA ATMAMIZA GEREK YOK….
Ben de tam bunun için kumbara da para biriktirsin ki ihtiyaçlarında öncelik sıralaması yapabilsin istemiştim… Şimdi işin içinden nasıl çıkacağım bilmiyorum…
Bu ve benzeri durumlarla çok karşılaşıyorum, hatalarını dile getiriyorum, fakat bazı konuları insan içinde içselleştirmiş olmalı ki refleks oluşsun! Benim söylememle olmuyor; “Kitap okuyarak çocuk mu büyütülür!” diyorlar ve ben hatalı oluyorum …
***
Basit bir olay gibi, ama bu mektup çok önemli bir konuya işaret ediyor. Görüşünüzü merak ediyorum; bu annenin yerinde siz olsaydınız, ne düşünür, nasıl davranırdınız?
Emek ve zamanınız için teşekkür ediyorum.
(Doğan Cüceloğlu / 26.10.2017)
Bir şunu diyen bir yazı 'ÇOCUĞUN İHTİYAÇLARINDA ÖNCELİK SIRALAMASI YAPMASINI ÖĞRENMESİ ÖNEMLİ ί?' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM