Ertuğrul Akyüz, öğretmenliği değil resmi seçti

Ertuğrul Akyüz, öğretmenliği değil resmi seçti

Çernobil felaketinin ardından bomboş bir kent, yok olmuş bir doğa ve yeniden doğuş. Ressam Ertuğrul Akyüz, bir felaketi sadece renklerle anlatıyor.

Ertuğrul Akyüz, öğretmenliği değil resmi seçti

Ertuğrul Akyüz, resimlerinde bir soruna parmak basan, bir derdi olan ve onu tematik olarak sergileyen bir sanatçı. Piramid Sanat’taki son sergisinde Çernobil’den geriye kalan doğa katliamını, doğanın geri dönüşünü simgeleyen canlı renkler ve bu renklerin birbirinden güzel kavuşmalarıyla resmetmiş. Genellikle çok büyük boyutlarda çalışan sanatçı, resimlerinde değişik teknikler denemiş. “Eden Bulur” adını verdiği sergide insanın doğaya yaptığı kötülüğü ise gri, siyah renklerle dile getirmek yerine, mor, pembe, türkuvaz renkleriyle bir senfoni yaratarak umut da veriyor. O aslında böyle bakmıyor, ama baktığınız zaman o güzel renklerin iç içe girdiği büyük tuvallerde hiç insan figürü yok, daha çok dallar var ve o dallar, boşalan Çernobil’de doğanın kendini onarıp tekrar bölgeyi ele geçirmesini anlatıyor.

Serginin küratörü Sinan Erk, “Ertuğrul Akyüz, bu sergide tarihin en büyük felaketlerinden birini temel alarak insan ve doğa arasındaki sorunlu ilişkiyi yeniden tanımlıyor. İnsanın sınırsız hâkimiyet  ve sahip olma takıntısının sonunda dönüp dolaşıp kendine zarar verdiğini bir trajediyle dile getiriyor. Bunun yanında doğanın sakin ve tarafsız bilgeliğiyle karşı karşıya getiriyor” diye özetliyor.

Ertuğrul Akyüz Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmadan önce başladığı resim yapmaya, mezun olduktan sonra da devam etmiş ve eğitmenlikten çok, sanatçı kimliğini geliştirmeye yönelmiş. Bundan önceki kişisel sergisinde “Göç” temasını ve göçmenlerin yaşadığı dramı anlatan sanatçı bu kez doğayla insan çatışmasını konu almış. Müzik ve resimle uğraşan sanatçının pek çok sergideki resimlerinin dışında ikinci kişisel sergisi şubat sonuna kadar gezilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM