Tiyatro Köprüsü Festivali 9 Mayıs’da Başlıyor

Tiyatro Köprüsü Festivali 9 Mayıs’da Başlıyor

Almanya’nın Hamburg kentindeki Mut! Tiyatrosu tarafından düzenlenen 7. Tiyatro Köprüsü Festivali, 9 Mayıs’ta Edward Albee’nin yazdığı, Mahmut Canbay’ın yönettiği “Kim Korkar Virginia Woolf’tan?” ile start alıyor.

HAMBURG

Sahne sanatlarında Almanya ve Türkiye arasındaki kültür diyaloğunu geliştirmek amacıyla 2018 yılında ilki düzenlenen Hamburg Tiyatro Köprüsü Festivalinin yedincisi 9 Mayıs tarihinde başlıyor. 

Kentteki Mut! Tiyatrosu tarafından organize edilen 9 Mayıs ila 16 Haziran arasındaki festivalde toplam 15 etkinlik düzenlenecek. 

Almanya, Türkiye ve Yunanistan’dan toplam 8 tiyatro grubunun katılacağı festivalde, ayrıca tiyatro atölyeleri ve kültürlerarası tiyatronun perspektiflerinin ele alındığı toplantı düzenlenecek. 

Mut! Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, festival açılışının 9 Mayıs tarihinde ünlü kabareci Muhsin Omurca’nın sunumu yapacağı açılışın ardından, Yazar Edward Albee’nin, edebiyat dünyasının temel eserlerinden sayılan, bu yıl 42. İzmir Büyükşehir Belediyesinin 42. Hülya Özdemir Nutku Uluslararası Tiyatro Festivalinde ödül alan “Kim Korkar Virginia Woolf’tan” oyunuyla başlayacağını söyledi. 

İlk kez bir Yunanlı sanatçı da var

Canbay, “7. Tiyatro Köprüsü Festivalini organize etmekten Mut! Tiyatrosu olarak memnuniyet duyuyoruz. Festivalimiz Hamburg kültür takviminde önemli bir yer edindi. Bu yıl Alman, Türk, Kürt ve Yunan dillerinde oyun ve gösterilerin yer alacağı kapsamlı bir festival olacak. İlk kez komedyen Christophoros Zaralikos ile Yunan sanatçının da festivalimize katılması bizi ayrıca sevindiriyor. Festivalde birçok sanatçı hakkında yüksek sesle düşünecek, birbirleriyle ve yeni izleyicilerle tanışacak, böylece bu festival bir tiyatro sempozyumu etkisi yaratacaktır. Her şeyden önce, kültürlerarası tiyatro bir diyalog başlatacak ve yeni tiyatro projeleri ve fikirleri üretecektir. Festivalimiz hikayelerin anlatılabileceği, duyguların uyandırılabileceği ve yeni perspektiflerin keşfedilebileceği bir ortam yaratacaktır. Tüm sahne sanatları meraklılarını kendilerini tiyatronun büyüleyici dünyasına bırakmalarına ve sahneye performanslarının keyfini yaşamaya davet ediyorum” dedi.

Canbay, festival programı hakkında geniş bilginin ve bilet rezervasyonunun www.muttheater.de internet adresinden yapılabileceğine dikkat çekti.

Mut! Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay

 

Festival Programı:

9 Mayıs, Saat 19:30

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro 

“Kim Korkar Virginia Woolf’tan?”, Yazan: Edward Albee, Yöneten: Mahmut Canbay

Oynayanlar: Emrah Demir, Jaky Balon, Martin Freiling, Yasemin Cec

İçerik: George ve karısı Martha gece yarısı bir partiden eve dönerler. Martha iki iş arkadaşını, Nick ve Sweetie’yi davet etmiştir ve herkes çoktan sarhoş olmuştur. Zaman geçirmek için, giderek aşağılayıcı ve haince olarak tanımlanan “salon oyunları” oynarlar. Ziyaretçiler önce şaşırır ama sonra giderek daha fazla dahil olurlar. 

10 Mayıs, Saat 19:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00 avro

“Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor” (Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu)

İçerik: Bu oyunda Sevgi Soysal, arkadaşlığı, yoldaşlığı, aşkı, ısrarı, inadı, isyanı, yokluğu, çokluğu, zulmü, sevinci, kahkahayı, alayı hatırlarken hep ölümün kıyısında dolaşıyor ama yürümekten hiç vazgeçmiyor. Bir kadının nasıl büyüdüğünü ve bir ülkenin nasıl dönüştüğünü hatırlarken hep gerçeklerden geçiyor yolu.

11 Mayıs, Saat 20:00

Can Yücel/Lirik Tiyatro (Berlin Tiyatro Kumanyası)

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00 avro

Şiirler: Can Yücel, Uyarlayan: Genco Erkal, Yöneten ve oynayan: Kemal Kocatürk, Müzik: Ayça Kocatürk

İçerik: Can Yücel şiirleri kadar muzip, sert, dik ve duyarlı, Türkiye’de resminin desen virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Mehmet Güleryüz’ün “Can” için hazırladığı video-desenler de rol alıyor Kemal Kocatürk’le birlikte. Can Yücel’in kendi şiirlerinden hayat öyküsüyle yeniden “Can” bulmasına tanık oluyor izleyenler; Doğumundan, Adana cezaevi yıllarına, Kuzguncuk’tan Datça’ya, Datça’da huzuru bulduğu “anasının gözü mavi”liklerde “Can”ın izini kâh gülerek, kâh ağlayarak sürüyor.

Virginia Woolf oyunundan

12 Mayıs, Saat 18:00

“Biz ve Onlar” 

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro

Eser: David Campton, Yöneten: Bilal Bulut

Oyuncular: Ferda Genç, Dilif Değer, Çiğdem Çimendağ, Alev Balkız, Arzu Sefer, Devrim Çekdar, Havin Çimendağ

İçerik: David Campton şöyle der: “Sistemleri oluşturan insanlar, üreten ve tüketen insanlar, silahları yapan ve savaşı başlatan da insan. Demek ki, Tanrı dedikleri şey de insan. Daha ötesini bilmek istemiyorum. Savaşırlar, biri kazandık der, diğeri biz kazanmalıydık der, ama sonuçta herkes ölür, çünkü savaşın kazananı yoktur.” 

16 Mayıs, Saat 19:00

“Öteki” 

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00 avro

Yazan, yöneten, oynayan: Orçun Masatçı (İzmir Halk Tiyatrosu)

İçerik: “Düşlerimizin büyüklüğü kadar özgürüz”. Onu yok sayan ve bir dişlisi haline getirmeye çalışan sisteme karşı düşleriyle direnmeye çalışan bir işçinin ya da dünyada kısıtlı kalmış bir işçinin ya da uzayda izole kalmış bir varlığın hikayesi, bu ideali yaşayan birinin mücadelesini anlatır. Sistem tarafından bastırılmaya çalışılan hayallerine direnen bu karakterler, kendi özgürlüklerini ve kimliklerini korumak için mücadele ederler. Bu öykü, bireyin içsel gücünü ve direnişinin sonucunda ortaya çıkan zaferi vurgular.

18 Mayıs, Saat 11:00 ila 14:00 arası

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Prof. Dr. Kerem Karaboğa, Prof. Dr. Çetin sarıkartal ve Mahmut Canbay ile oyunculuk atölyesi (Katılmak isteyenlerin 0177 – 577 34 87 nolu telefon veya info@muttheater.de e-posta adresi üzerinden kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor)

“Öteki” (Orçun Masatçı)

18 Mayıs, Saat 20:00

Yer: Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00/20,00 avro

“Has Bonkör” (Tiyatro Anatolia Hamburg)

Yazan: Ali İlhan Sayın, Yöneten: Ahmet Çavunmirza

Oyuncular: Hüsniye Karkın, Cansu İpek, Rojbiya Karasu, Aylin Kılıçlı, Hakan Gök, Cahit Balat, Erkan Acer, Ender Döndü, Mevlüt Aydın.

İçerik: Zengin bir adamın aşırı cimriliğini baz alarak, mizahi yönüyle para-insan ilişkisini konu eden oyun.

19 Mayıs, Saat 17:00

Yer: Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00/20,00 avro

“Has Bonkör” (Tiyatro Anatolia Hamburg)

19 Mayıs, Saat 20:00, Biletler: 25,00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Yunanistan’ın en tanınmış komedyenlerinden olan Christophoros Zaralikos’un tek kişilik stand up gösterisi 

“Has Bonkör” (Tiyatro Anatolia Hamburg)

20 Mayıs, Saat 17:00

Yer: Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00/20,00 avro 

“Has Bonkör” (Tiyatro Anatolia Hamburg)

24 Mayıs, Saat 20:00 

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro

“Bir Anton Çehov Tiyatro Gösterisi” (Getto Tiyatrosu), 

Eser: Anton Çehov, Yöneten: Mehmet Öndek

Oyuncular: Haydar Bakay, Bahar Erbek- Altınova, Mehmet-Şerif Özdoğan, Berna Taş, Taner Altınova, Jens Ollesch

İçerik: Getto Tiyatrosu Çağdaş dram sanatının kurucusu Anton Çehov’un kadın-erkek ilişkileri üzerine kurulu üç komedisini “Kadın-Erkek Komedyası” adıyla oyunlaştırdı. İnsanın karmaşık dünyasını keskin bir bakışla görünür kılan Çehov, dönemin toplumsal bakışını eşsiz üslubuyla eleştirir. 

“İstanbul’un Orta Yeri Sinema (İstasyon Tiyatro İletişim)

25 Mayıs, Saat 19:30 

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro

“İstanbul’un Orta Yeri Sinema” (İstasyon Tiyatro İletişim

Eser: Orhan Veli Kanık, Yöneten: Serap Sadak

Oyuncular: Aysun Siuda, Burak Bölükbaşı, Gizem Akçocuk, Gözde Kavak-Moskov, Murat Büyükalp, Nazmiye Acar, Ramazan Gültekin, Serap Sadak ve Serdar Temur; Teknik ekip: Dennis Moskov ve Olgay Sadak; Müzik ekibi: Arzu Akyürek (vokaller ve müzik koordinasyonu), Erdem Öngen (Saz ve aranjman), Murat Büyükalp (Gitar), Eray Kaçar (Klavye).

İçerik: İnsanların bir araya gelip farklı hayat hikayelerini, duygularını ve deneyimlerini paylaştığı bir mekan olarak görünen İstanbul, insanların çeşitliliği ve yaşam tarzları, sosyal sınıf farklılıkları, umutlar ve hayal kırıklıkları ile İstanbul’daki hareketlilik, şehrin karmaşıklığını ve dinamizmini yansıtır. Tiyatral okuma Orhan Veli Kanık’ın şiirlerinde İstanbul’un renkli ve çeşitli yaşamını, insanların arasındaki ilişkileri ve şehrin atmosferini akıcı bir dille resmeder.

31 Mayıs, Saat 19:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 20,00 avro

“Mesopotamian Feast” Ayça Akkın konseri

İçerik: Ayça Akkın, ‘Mezopotamya Şöleni’ olarak tanımladığı bu konserde gerçek bir Mezopotamya müzik şöleni sunuyor. Anadolu’nun geleneksel halk müziğinden Arap klasiklerine, Arnavutluk’tan Azerbaycan’a kadar yedi farklı dilde seslendirdiği şarkıları caz ve füzyon tarzlarında düzenleyerek dinleyicilere Mezopotamya’nın canlı bir kutlamasını sunuyor. Burak Cihangirli (perküsyon), Barış Öztürk (bas), Ceyhun Kaya (saksafon, klarnet), Sercan Pamuk (keyboard)

2 Haziran, Saat 18:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler sadece ön kayıt ile E-posta: info@muttheater.de 

Yazar Esma Arslan’ın yeni kitabı “Değişim”in tiyatral okuma ile tanıtım galası

İçerik: Yeni yazdığı kitabında Esma Arslan okurları, aşkın, işsizliğin, çevrenin, hayvan haklarının ve demokrasinin içinde saklı hikayeleri keşfetmeye davet ediyor. Esma Arslan, kaleminin sihrini sahneye taşıyor. Kitabının sayfalarından yükselen sesi, izleyicilerle buluşturuyor. Onun kelimeleri, duyguları canlandırırken, izleyiciler de bu benzersiz deneyime ortak olacaklar. Sözlerin dansıyla, bir okuma tiyatrosu biçiminde sahne alacak. Arada sırada ise canlı müzikal efektlerle desteklenmiş, izleyicilerle etkileşimli bir okuma deneyimi sunacak. Siz de bu yolculuğa katılmaya hazır mısınız? Esma Arslan’ın kitabının sayfalarında kaybolmaya, sözlerin büyüsüne kapılmaya davetlisiniz.

“Biz ve Onlar” (Bilal Bulut)

8 Haziran, Saat 20:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 13,00/15,00 avro

“Fatma und Hans” 

Oyuncular: Saher Khanaqa-Kükelhahn ve Christian Sauter 

İçerik: Kültürlerarası ön yargıları hicivleyen doğaçlama oyun

14 Haziran, Saat 19:30

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg. Giriş ücretsiz.

Haldun Taner ve Yunus Nadi Öykü Ödülleri sahibi Kürt Yazar Yavuz Ekinci ile okuma ve söyleşi. 

16 Haziran, Saat 19.30

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 13,00/15,00 avro 

“Kim Korkar Virginia Woolf’tan?”, Yazan: Edward Albee, Yöneten: Mahmut Canbay

Oynayanlar: Emrah Demir, Jaky Balon, Martin Freiling, Yasemin Cec

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcu için iletişim becerilerinizi konuşturabileceğiniz, sosyal çevrenizle iletişiminizi güçlendirebileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve düşüncelerinizi açıkça paylaşmaktan çekinmeyin. Yakın çevrenizdeki insanlarla daha derin, anlamlı konuşmalar yapabilir ve ilişkilerinizi daha da güçlendirebilirsiniz. Aşk hayatınızda da duygularınızı daha fazla ifade etmekten çekinmeyin ve partnerinizle aranızdaki iletişimi güçlü tutmaya özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcu için iletişim konularına odaklanmak önemli olabilir. Duygularınızı ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Özellikle yakın ilişkilerinizde anlaşmazlıkları açık bir şekilde konuşarak çözebilirsiniz. Ayrıca, ruhsal ve zihinsel olarak kendinizi besleyecek aktivitelere vakit ayırmak da bugün size iyi gelebilir. Kendinize zaman ayırın ve sağlıklı sınırlar koyarak iç huzuru bulun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İçsel dünyanızla ilgili konular ön plana çıkarken, geçmişte yaşadığınız duygusal anılarınızı sorgulayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı derinlemesine keşfetmek ve anlamlandırmak için faydalı bir gün olabilir. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, tutkularınızı doğru bir şekilde ifade etmeye özen gösterin. Yaratıcı ve duygusal faaliyetlerle ilgilenmek keyifli olabilir. Enerjinizi olumlu ve yapıcı alanlara yönlendirerek günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, kendinize daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz. İçsel gücünüzü keşfetmek için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Ayrıca, iletişim becerilerinizi kullanarak etrafınızdaki insanlarla daha derin ve anlamlı bağlantılar kurabilirsiniz. Duygularınıza ve iç sesinize daha fazla kulak vermeyi unutmayın. Hayatınıza denge ve huzur getirecek aktivitelere yönelmek bugün size iyi gelebilir. Umarım bugün keyifli ve verimli bir gün geçirirsiniz!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun enerjisi yaratıcı ve iletişim odaklı olabilir. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, projeleri başlatmak veya ilerletmek için uygun bir gün olabilir. Bireysel hedeflerinizi belirlemek ve planlamak için de uygun bir zaman olabilir. Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak etrafınızdaki insanlarla daha yakın bağlar kurabilirsiniz. Duygusal açıdan da keyifli ve dengeli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi pozitif ve yapıcı şekilde kullanarak başarıya ulaşabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Terazi burcundaki kişiler için ilişkilerinde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdikleri ile iletişimlerini güçlendirmek ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendilerine zaman ayırarak içsel denge ve huzuru yakalayabilirler. Aynı zamanda karar alma süreçlerinde mantıklı ve adaletli bir yaklaşım sergileyebilirler. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Akrep burcu için bugün ilişkilerinizde önemli bir gelişme olabilir. Partnerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için zaman ayırmak size iyi gelebilir. İş hayatınızda ise dikkatli olmanızda fayda var, karşınıza çıkabilecek engelleri sabırla aşabilirsiniz. Sağlık konusunda ise stresle baş etmek için rahatlatıcı aktiviteler yapmak iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Oğlak burcu için yoğun bir gün olabilir. İş veya projelerde önemli kararlar almanız gerekebilir. Kendinizi güçlü ve kararlı hissedebilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, başkalarının duygularını göz ardı etmemeye çalışın. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım gününüz güzel geçer!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM