ENKA Sanat’tan Yeni Podcast Serisi: “O Zaman ve Orada”

ENKA Sanat’tan Yeni Podcast Serisi: “O Zaman ve Orada”

ENKA Sanat, gösteri sanatları alanında bellek oluşturulmasına ve bu belleğin gelecek nesillere aktarılmasına odaklı çalışmalarına bir yenisini ekliyor: “O Zaman ve Orada” podcast serisi. 

Moderatörlüğünü, performans alanında araştırma ve üretimlerini sürdüren Ayşe Draz ile akademisyen ve dramaturg Özlem Hemiş’in üstlendiği seri, 14 Mayıs Salı gününden itibaren her hafta yeni bir konukla ENKA Sanat’ın Spotify ve YouTube kanalları üzerinden yayınlanıyor.

ENKA Sanat, gösteri sanatları alanında, geçmiş ile gelecek arasında köprü kurarak çalışmalarını sürdüren kişi ve kurumlarla bir araya gelerek, bu alana yönelik belleğin inşasını “O Zaman ve Orada” isimli podcast serisiyle tartışmaya açıyor. Serinin moderatörlüğünü, performans alanında araştırma ve üretimlerini sürdüren Ayşe Draz ile akademisyen ve dramaturg Özlem Hemiş üstleniyor. Beş bölümden oluşan serinin konuşmacıları arasında akademisyen ve eleştirmen Prof. Dr. Dikmen Gürün, Türkiye Tiyatro Vakfı Kurucu Başkanı, dramaturg ve yazar Esen Çamurdan, akademisyen ve araştırmacı Dr. Mehmet Fatih Uslu, yönetmen ve tasarımcı Naz Erayda, tiyatro ve sinema sanatçısı Kerem Kurdoğlu, oyuncu ve yönetmen Serkan Keskin bulunuyor. Seride, “Gösteri sanatları alanında bellek oluşturmanın önündeki güçlükler neler, geçmişin belleği ile gelecek nesiller arasında sürdürülebilir bir ilişki kurulmasının önemi nedir, sanatın dönüştürücü potansiyelini yarınlara taşımak hangi araçlarla mümkün kılınabilir?” sorularına yanıt aranıyor.

Ayşe Draz ve Özlem Hemiş“O Zaman ve Orada” podcast serisinin çerçevesini şu sözlerle açıklıyor: “Gösteri sanatları ‘şimdi ve burada’ olmaktan beslenir. Cazibesi önemli ölçüde risk alan, ele geçirilemeyen bu ‘gelip-geçici’ doğasından kaynaklanır. Biliyoruz ki yapıtların kayıt altına alınması, gösteri sanatlarının yarına aktarılmasında büyük bir adım olsa da onun canlı bir sanat olarak dönüştürücü potansiyelini yarınlara taşımakta yetersiz kalır. Bu nedenle deneyim ve bilgi aktarımının gerçekleşmesini sağlamak, geçmişin belleğini gelecek nesillere kesintisiz aktarmak, Türkiye gösteri sanatları alanının sağlam bir zeminde gelişmesi için önem taşıyor.”

“O Zaman ve Orada” podcast serisi, 14 Mayıs Salı gününden itibaren her hafta yeni bir bölümle ENKA Sanat’ın Spotify ve YouTube kanalları üzerinden dinleyicilerle buluşuyor. Serinin ilk bölümünde Prof. Dr. Dikmen Gürün, Türkiye tiyatrosunun belleğini oluşturmaya yönelik çalışmalarından verdiği örnekler ve önerileriyle geleceğe ışık tutuyor. 1997-2003 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölüm başkanlığını üstlenen Gürün, bu dönemde Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Dergisini yayın hayatına soktu. Akademik çalışmalarının yanı sıra 1993-2013 arasında Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin yönetmenliğini yaptı. Bir süre İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmeni olarak da çalıştı ve değerli projelerin hayata geçirilmesini sağladı. 1990’da Türkiye’de Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı; beş yıl süreyle Tiyatro Tiyatro dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Bir araştırmacı olarak Türkiye tiyatrosunun belleğini tutmak üzere yayınladığı kitaplarıyla da alana önemli katkıları bulunan akademisyen ve eleştirmen Prof. Dr. Dikmen Gürün halen Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesidir. 

Yayın takvimi 

14  Mayıs Salı- Akademisyen ve Eleştirmen Prof. Dr. Dikmen Gürün

21 Mayıs Salı- Türkiye Tiyatro Vakfı Kurucu Başkanı, Dramaturg ve Yazar Esen Çamurdan,

28 Mayıs Salı- Akademisyen ve Araştırmacı Dr. Mehmet Fatih Uslu

04 Haziran Salı- Yönetmen ve Tasarımcı Naz Erayda & Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Kerem Kurdoğlu

11 Haziran Salı- Oyuncu ve Yönetmen Serkan Keskin

 

O Zaman ve Orada podcast serisini dinlemek için     
https://www.youtube.com/@ENKASANATM
https://open.spotify.com/show/1PDBDEPdyIgIF7WVHjnQa8 
ENKA Sanat Hakkında 

ENKA Vakfı’nın kültür sanat alanındaki faaliyetlerini yürüten ENKA Sanat, kurulduğu günden bugüne, sanatçıların üretimlerine destek olmak, bu üretimlerin genç nesiller başta olmak üzere geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Açıkhava Tiyatrosu, Oditoryumu ve Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdiği yıla yayılan etkinlik programı ile sahne sanatları, güncel- klasik müzik,ve plastik sanat alanlarının yenilikçi örneklerini sanatseverlerle buluştururken, alanında duayen sanatçıların yanı sıra genç yeteneklere de düzenli olarak kapılarını açıyor. ENKA Sanat, aynı zamanda, genç sanatçıların eğitimine yönelik burs programları hayata geçiriyor; farklı kurumlarla iş birliği içerisinde sponsorluk çalışmaları yürütüyor; kendi yapımlarına imza atıyor; geliştirdiği proje ve programlarla sanata katkılarını çok yönlü olarak sürdürüyor. 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM