Mediha Gökçer’in Anısına:

Mediha Gökçer’in Anısına:

“Biz Tiyatroyu Bir Mabed Gibi Görürdük…”

22 Ocak 2016’da aramızdan ayrılan Mediha Gökçer’in anısına…

Mediha Gökçer‘i sahnede izleme imkanım hiç olmadı. “Derin Mavi Deniz”, “Yaşlı Hanım’ın Ziyareti”, “Bir Yastıkta”, “Fizikçiler”, “Yaslı Aile”, “Bir Bardak Su”, “Sevgili Doktor”, “Mari Stuart”, “Bizim Şehir” oyunlarındaki başarıları anlatılırdı hep. Ve sahneye nasıl yaraştığı, etkileyici yüz hatları…

Devlet Tiyatrosu’nun çok önemli bir döneminin, en özel, nasıl derler kırk karatlık oyuncularından biriydi Mediha Gökçer. Ankara Devlet Tiyatrosu, Meydan Sahnesi’nde unutulmayan rollere imza atmış, hemen her gece ramp ışıkları altında izleyicisini selamlamış, piyesler okumuş, piyesler ezberlemiş, tiyatroyu sevmiş, tiyatroyu savunmuş gerçek bir aktris…

“Gönül Avcısı”, “Altı Şahıs Yazarını Arıyor”, “Çöpçatan”, “Vişne Bahçesi”,” Anna Frank’ın Hatıra Defteri”, “Poker Partisi”, “Kırık Oyuncaklar”, Dr Knock”,”Şatoya Davet”,”Jezabel”,” Güzel Helena”,”Çocuğum”,” Challot’taki Deli”,”Hastalık Hastası” ve diğer oyunlar…

Radyo tiyatroları, arkası yarınlar, uzun süreli turneler…

Vedat Demirci‘nin yazdığı “Alnında Işığı İlk Hisseden / Tiyatro Sanatçılarımız” (1999) adlı kitapta Mediha Gökçer‘in anlattıklarını hatırlıyorum :

“Biz çok talihli bir kuşağız. Bizim zamanımızda tiyatro çok önemliydi. Hem bizim için, hem de seyircilerimiz için. Biz tiyatroyu bir mabed gibi görürdük. Oyunlarımızda büyük bir konsantrasyon vardı. Hatta öyle ki, bu dışarıda bile devam ederdi. Değer verirdik tiyatroya çünkü.”

“Macide Tanır hastalanmıştı. Onun rolünü dört saat içinde ezberleyerek onun yerine oynamıştım. Melek Ökte hastalandığında onun rolünü de çok kısa zamanda hazırlayarak, onun yerine çıktım. Çok büyük sanatçılar ve koca koca roller… Şimdi imkan var mı? Dört saat içinde ezberleyip de çıkayım… En az iki ay ister. “

Ve Tiyatro Oyuncuları Derneği’nin hazırladığı “Sahnede Yarım Asır” isimli kitapta Mediha Gökçer şunları söylemiş :
6 Ekim 1922 Bosna doğumluyum. İlkokulu Bosna’da, ortaokulu İstanbul’da bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Şan Bölümü’ne girdim.
 
İki yıllık bir şan eğitiminden sonra evlendiğim için okuldan ayrıldım. Daha sonra tekrar sınava girerek tiyatroya geçtim.
 
1948-49 yıllarında başlayan tiyatro hayatımın ilk rolleri ‘Scapen’in Dolapları’, ‘Satıcının Ölümü’, ‘Peer Gynt’ oyunlarıydı.”

Bugün 22 Ocak 2023. Mediha Gökçer aramızdan ayrılalı tam yedi yıl olmuş…

Tiyatromuzun en güzel, en değerli oyuncularından biri olan Mediha Gökçer‘in değerli hatırası karşısında, sevgi ve saygıyla eğiliyorum.

PINAR ÇEKİRGE
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatınızda disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Sabırlı ve detaycı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize adım adım daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, fazla detaya boğulmadan büyük resmi görmeyi de ihmal etmemeye özen göstermelisiniz. Özel hayatınızda ise iletişimde dikkatli olmalı ve partnerinizle aranızdaki anlaşmazlıkları daha sakin bir şekilde çözmeye çalışmalısınız. Ayrıca bugün maddi konularda da dikkatli ve tutumlu olmanız faydalı olacaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47