Siren yerine piyano sesi

Siren yerine piyano sesi

NDS İstanbul Fransız Lisesi Uluslararası Piyano Yarışması’nın 5’incisi yeni yarışmacıları bekliyor.

Siren yerine piyano sesi

Notre Dame de Sion İstanbul Fransız Lisesi’nin 5. incisini düzenlediği Uluslararası Piyano Yarışmasının tanıtım basın toplantısı, savaşın çıktığı, yağmurun bastırdığı, hayatın gri olduğu bir günde, sanat ve müzik önemlidir dedirterek geniş bir katılımla okulun Galeri salonunda, piyano eşliğinde gerçekleşti. Toplantının ev sahibi okul müdürü ve yarışma başkanı Alexandre Abellan’ın yanı sıra, konuşmacılar, yarışmanın onur kurulu üyesi devlet sanatçısı piyanist Süher Pekinel, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, jüri başkanı piyanist Jean-Yves Clement, Ochestra’Sion Şefi Orçun Orçunsel, yarışma genel sekreteri Emmanuelle Beaufils ve Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali idi. Bir okulun düzenlediği yarışmanın çok ötesinde bir organizasyonla ilk dört yılında büyük bir ciddiyetle uluslararası değerde genç müzisyenleri ortaya çıkarmış olan yarışmanın sonuncusu Covid kapanmalarından bir gün önce bitmişti.

NDS piyano yarışmasının basın toplantısında Fransa Başkonsolosu Gauvin, Jüri Başkanı Clement, Okul Müdürü Abellan, Süher Pekinel, Serhan Bali; toplantı bir öğrencinin kısa resitaliyle bitti.

SON KATILIM 27 MAYIS

Yarışmacıların belirlenen parçaları çaldıkları videoları 27 Mayıs gününe kadar yollayacakları yarışmanın canlı finalleri haziran ayında gerçekleşecek. Bu yıl da kazanan yarışmacıları önemli ödüller bekliyor: Birinciye 8 bin ikinciye 4 bin üçüncüye 2 bin dolar para ödülünün dışında birçok konser olanağı da sağlanıyor. Süher Pekinel toplantıda yaptığı konuşmada, NDS’de Tarabya’da yatılı okurken müzik odasında piyanolar olduğunu ve çalabildiklerini anlatırken toplantının sürprizi aslında kendisi de diplomat olmadan önce piyano öğretmeni olan Başkonsolos Gauvin’in bir parça çalacak olmasıydı ama sıcak savaş gündeminde Gauvin bu sempatik gösteriden kaçındı. Süher Pekinel’in söyledikleri ise çok önemliydi: “Yarışmalar bir piyaniste kendisini tanımasını sağlar. Kazanmasanız da size değer katar. Bir eğitim kurumunun bunu yapması çok önemli bir katkıdır.”

Tıpkı edebiyat ödülü gibi Uluslararası Piyano Yarışması’nı da başlatan okulun eski müdürü Yann de Lansalut’nun vizyonunu sürdüren yeni müdür Abellan’ın bakarsınız başka sürprizleri de olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47