Mardin’de bienal coşkusu

Mardin’de bienal coşkusu

İlki 2010 yılında düzenlenen etkinlik şehri yeniden hareketlendirdi:

Mardin’de havaların yeni yeni ısınmaya başladığı, dolayısıyla da turizmin yoğun olduğu tarihler bu tarihler. Doğal olarak özellikle eski Mardin’de sokaklar kalabalık, diğer yandan bir kongre yapıldığı için oteller de dolu. Bunlara Mardin Bienali eklenince sokaklar tıklım tıklım ve cıvıl cıvıl oldu.

İlki 2010 yılında düzenlenen etkinlik şehri yeniden hareketlendirdi: Mardin’de bienal coşkusu

Mardin Sinema Derneği tarafından düzenlenen, direktörlüğünü Döne Otyam ve Hakan Irmak’ın yaptığı 6. Mardin Bienali, önceki gün yapılan açılış töreniyle başladı. Bienal 10 Haziran’a kadar sürecek, bir ay boyunca Mardin’in tarihi sokaklarını renklendirecek.

YENİLİKÇİ BİR YAPI

Ali Akay küratörlüğündeki bienal “Daha Uzaklara” başlığı altında günümüzde yaşamakta olduğumuz tüm sanatsal, siyasi ve sosyolojik sorunların ötesine nasıl geçebileceğimiz hakkında sorular soruyor.

Direktör Döne Otyam, bienalin Mardin’den beslenen yenilikçi bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekiyor. Yine kentin farklı mekânlarına yayılan bienal, günümüz dünyasının can alıcı sorularına ve sorunlarına çağdaş sanatın diliyle yeni yaklaşımlar, yorumlar getiriyor…

Sokaklarda gruplar halinde bienal mekânlarını gezerken görebileceğiniz sanatseverler, açılış töreninin yapıldığı Alman Karargâhı’nda adım atacak yer bırakmamıştı. Törende Murat ve Esra Ertel müzik ve hikâye anlatıcılığı yaptı.

Hitay Vakfı’nın sponsorluğunda düzenlenen bienalde başta Türkiye olmak üzere Fransa, İtalya, Fas, ABD, Arjantin, Hollanda, Brezilya gibi birçok ülkeden sanatçıların çalışmaları izleyiciyle buluşuyor. Türkiye’den Sarkis, İnci Eviner, Ali Kazma, Güneş Terkol, Yıldız Moran gibi çok sayıda ismin yapıtları sergileniyor. Bir ay boyunca görülebilecek bu yapıtların yanı sıra çeşitli konferanslar da yapılacak.

BİENALDE İLK

Ayrıca bu yıl ikinci kez yapılan, sanat dünyasından aktörlerin veya kurumların sergi yapmaya davet edildiği, davet edilenin de başka sanatçıları davet ettiği “Davet Edilen” etkinliği kapsamında bir sergi açıldı. Ebru Nalan Sülün’ün genel koordinatörü olduğu “Müşterek” sergisinde Ahmet Rüstem Ekici ve Hakan Sorar, Cansu Sönmez ve Mehmet Çimen’in eserleri yer alıyor.

Bu mekânlar haricinde Mardin’in etkileyici sokaklarında gezerken bienale paralel olarak yapılan birçok etkinliğe de denk gelme şansınız var. Bunlardan biri de şu an için “Akan Beden” isimli performans ve Konuşma Dizisi. Sekiz sanatçının yer aldığı etkinliklerde canlı performanslar, çok duyulu bir yürüme performansı, iki performatif yerleştirme ve bir konuşma yapılıyor. Bugün Akan Beden’in üç ayrı etkinliği var örneğin.

Bienal mekânları: Alman Karargâhı, Develihan, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Tasarım Vakfı, Dabakoğlu Evi, Marangozlar Kahvesi ve Kervansaray

‘ANAYURT’ SERGİSİ

Bienal paralel etkinliklere de neden oluyor demiştik. Onlardan birisi de Halil Altındere’nin Anayurt isimli kişisel sergisi. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi- Dilek Sabancı Galerisi’nde açılan sergi de 10 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, Mardin’de doğan Halil Altındere’nin 1990’ların sonundan bu yana kendine has, sarkastik diliyle ortaya koyduğu yerleştirme, heykel, video, fotoğraf, tuval ve neonlardan oluşan seçkisinin yanı sıra son yıllarda ürettiği ve Star Wars’ün bilimkurgu evreniyle murakka ve minyatür geleneklerini harmanladığı eserlerinden oluşuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM