Oscar adayı ‘İlgi Alanı’ gösterimde

Oscar adayı ‘İlgi Alanı’ gösterimde

Glazer’ın Altın Palmiyeli, 5 dalda Oscar adayı dramı ‘İlgi Alanı’ gösterimde…

Oscar adayı ‘İlgi Alanı’ gösterimde

“Tüm dünya biliyordu ama sessiz kalmayı seçti.”

Elie Wiesel

Yahudi soykırımına ait çok sayıda belgesel, uzun metraj yapıldı: “Shoah”, “Gece ve Sis”, “Gece Bekçisi”, “Schindler’in Listesi”, “Hayat Güzeldir”, “Saul’un Oğlu”. Jonathan Glazer’ın Martin Amis’in romanından uyarladığı “İlgi Alanı” bunların hiçbirine benzemiyor; yönetmen bu kez soykırımı cellatların, Nazilerin gözünden anlatıyor. Açılış sekansında simsiyah fon üzerinde karmakarışık, rahatsız edici, adeta cehennemin dibinden gelen inleme, ıstırap  sesleri duyulur. Aniden göz kamaştıran aydınlıkta Monet tablosuna benzer dingin bir gölün kenarında piknik yapan Höss ailesi beliriverir. Doğa yemyeşildir ama ölümle, kötülükle lanetlenmiş gibidir. Auschwitz toplama kampının komutanı Rudolf Höss’ün ailesi evine döner.

Auschwitz’in kraliçesi Hedwig Höss bahçeli, seralı, havuzlu küçük cennetinde beş çocuğuyla birlikte konforlu bir yaşam sürer. Höss’lerin evi toplama kampının hemen bitişiğindedir, aralarında güllerle kaplı bir duvar vardır. Krematoryum fırınları tam kapasite çalışırken Höss ailesinin gündelik yaşamları sıradan şekilde akar.

SOYKIRIMLAR SÜRÜYOR

Glazer, Hitler propagandası yapan pudra renkli kartpostallardaki gibi ari ırktan sarışın çocukları, SS’leri kadrajına yerleştirir. Kırk kilometrelik bu ilgi alanında (kampın sınırlarını belirten terim) silah sesleri, fırınların mekanik uğultuları, insan inlemeleri, çığlıkları kesintisiz duyulur. Dehşet, vahşet, cehennem kadraj dışı yansıtılır. Fonda krematoryumların dumanları, trenlerin gidiş gelişleri görülür. Yapay ışık kullanmadan geniş planlarla çalışan yönetmen oyuncularına rahat bir devinim sağlar. Hansel ile Gretel masalını çağrıştıran çevrede çalıştırılan kurbanlara gece yiyecek bırakan yerel halkın sekansı kızılötesi termik kamerayla çekildi, böylelikle günümüzle de paralellik kuruldu. Nazi propaganda filmlerindeki grensizlik (koyu lekeler, benekler), estetikleştirme, simetrik çerçeveler, gama haçlı bayraklar, üniformaları vurgulayan Glazer 1940’lara sadık kalır. Höss’ler sıradan burjuvalardır ama kötü, acımasız, antisemitisttirler. Polonya’da tarihi Auschwitz toplama kampında çekim yapan, sinemanın tüm olanaklarını kullanan Glazer benzersiz, etkileyici, kan donduran bir soykırım filmi gerçekleştirmiş. Beden diliyle, yürüyüş stiliyle dikkat çeken Sandra Hüller ile Christian Friedel başroldeler. “Her zaman taraf olmalıyız. Tarafsızlık, her zaman gaddara yarar ve hiçbir zaman zulmedilene fayda sağlamaz. Sessizlik, işkenceciyi cesaretlendirir” diyor Nobel Barış ödüllü Yahudi kökenli Amerikalı yazar Elie Wiesel. Dünya tarihinde hiçbir şey değişmedi:

Milattan önce 146’da Roma İmparatorluğu Kartacalıları yok etti. Ardından Modok, Namibya, Ruanda, Nanking, Srebrenitsa katliamları, kırımları oldu. 7 Ekim 2023’te başlayan bebek, çocuk, kadın, erkek, yaşlı 29 bin 410 insanı katleden İsrail’in Gazze soykırımı hâlâ devam ediyor…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM