“Büyük Olasılıkla Ölüm Yerim de Sinema ya da Tiyatro Olacak”

“Büyük Olasılıkla Ölüm Yerim de Sinema ya da Tiyatro Olacak”

Az önce Kıvanç Terzioğlu‘nun notuyla donakaldım. Sevda Ferdağ aramızdan sessizce ayrılmış bugün. Meğer bir süredir rahatsızmış.

Gurbet Kuşları, Erkek Eli, Cibali Karakolu, Hindistan Cevizi filmleri geçti gözlerimin önünden. Ve tabii, Seninle Son Defa‘nın Nesrin’i.

Sevda Ferdağ‘ı Taşlık Maksim’de Behiye Aksoy‘lu kadroda ilk izlediğimde on yaşında olmalıydım.

Sevda Ferdağ ile asıl tanışmam ise, Selim İleri‘nin “Hatırlıyorum” adlı kitabında yer alan “Sevda ile Geçen Zaman” bölümüyle olmuştu.

Bir gün batımında ” …bugün de bitti çok şükür” diyen bir Sevda Ferdağ vardı satırlar arasında.

1990’ların ilk yıllarında Hadi Çaman ve Yedi Tepe Oyuncu’larının sahneye koyduğu “Hoşgeldin Amerika”da Hafize karakterini yaşar kılmıştı. Nejat Uygur Tiyatrosu’ndan sonra ikinci kez yine tiyatro sahnesindeydi.

Hatırlıyorum, toplu bilet alımı için Nişantaşı’nda ki salona gitmiştim. Sevay ile konuşurken, fuayeye Hadi Çaman ile Sevda Ferdağ gelmişlerdi. Provadan çıkmışlardı… Hadi Çaman beni görüp yanıma geldi ve işte “Sahnemde gerçek bir Sevdaaa!” diye tanıştırdı beni Sevda Ferdağ ile.

Kömür karası saçları, insanın taa içine işleyen bakışları ve kusursuz yüz hatlarıyla ne kadar güzeldi… Hatta, çok güzeldi.

“Hoşgeldin Amerika“nın broşüründe Sevda Ferdağ kendinden şöyle bahsetmişti, haydi gelin beraber okuyalım:

“Doğum tarihim mi? Ne önemi var. Doğduğum yer sinema. Sene 1963.Ardından gazino sahnelerinin.. Biraz daha zengin, biraz daha yalnız ortamı. Ve 1980’ler tiyatro.

Sevgili Nejat Uygur hatırlıyor musun, ablam Ferda Ferdağ’ı aramıştın. O’nun çalışmaları nedeniyle rolü alamayacağını söylerken, bir kara kedi gibi araya girip, ‘Ben oynamak istiyoru,’ demiştim.

Paşa Hazretleri ve Goodby Mr. Çarli.

Unuttuğum okul kokusunu yıllar sonra sizin tiyatroda kokladım.

Sevgili Hadi Çaman bana bu rolü önerdiğinde, çok heyecanlandım. Hafize rolünü, hele beraber çalıştığım genç oyuncuları nasıl sevdim, bilemezsiniz.

Dönelim özgeçmişe: Eğitim mi o da sinema. Sevdiğim filmler mi, hepsi. Çünkü hepsi varolmanın basamaklarıydı.

Büyük olasılıkla ölüm yerim de sinema ya da tiyatro olacak. Ne güzel. “

Haluk Işık‘ın yazdığı, Macit Koper‘ın yönettiği “Hoşgeldin Amerika”da Sevda Ferdağ, Zuhal Gencer, Mesut Akusta, Meliha Savaş, Ayşegül Aksel, Oktay Şenol, Hülya Şen, Volkan Saraçoğlu… Kimler yoktu ki.

Sevda Ferdağ, Hafize olarak belleğimde kalmış. Tıpkı Gurbet Kuşları‘nın Seval’i, Erkek Ali‘nin Hatice’si gibi.

17 Şubat 2009 da Gazanfer Özcan‘ı kaybetmiştik. Birkaç saat önce de Sevda Ferdağ‘ı.

Değerli hatıralarına saygıyla…

PINAR ÇEKİRGE

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM