Versus Art Project’te Can Aytekin’in ‘Bugünkü Program’ isimli sergisi açıldı

Versus Art Project’te Can Aytekin’in ‘Bugünkü Program’ isimli sergisi açıldı

İlhamını Yeşilçam’dan alan sergi, alışılmışın dışındaki sergi tasarımı ve izleyicinin müdahale edebildiği eserlerle dikkat çekici.

Versus Art Project’te Can Aytekin’in ‘Bugünkü Program’ isimli sergisi açıldı

Can Aytekin’in “Bugünkü Program” isimli sergisi Versus Art Project’te 14 Nisan’da açıldı. Sergi 21 Mayıs’a kadar görülebilir. Aytekin ilhamını Yeşilçam’dan ve film afişlerinden alıyor. Bu açıdan bakıldığında sergi, açıldığı mekân ve çevresiyle uyum sağlıyor. Versus Art Project’in bulunduğu Hanif Han ve üzerinde yer aldığı sokak (Gazeteci Erol Dernek Sokak) Yeşilçam için de önemli bir buluşma ve üretim noktasıydı. Galerinin cumbasından görülen İstanbul Sinema Müzesi, hemen aynı bölgede bulunan Sadri Alışık, Ayhan Işık, Fuat Özkınay sokakları, yıkılan küçük sinemalar, galeri mekânının eskiden sinema afiş, tasarım ve baskı merkezi olarak kullanılması hafıza ve mekân arasındaki diyaloğu sergiye taşıyor.

İLGİNÇ MEKÂN TASARIMI

Sergi mekânının tasarımı ve sergideki eserler de alışılmışın dışında. Kapıdan girdiğiniz an sergiyi çapraz bir şekilde bölen, 11 metrelik bir duvar bu sergi için Versus’a yerleştirilmiş. Bu duvarın önünde arkasında eserler bulunuyor. Tekerlekli askılığa asılmış bir tablo var, isterseniz sergiyi gezdiğiniz süre boyunca yanınızda sürükleyebilirsiniz… Bazı eserlerin dizilimi de izleyiciye bırakılmış, duvara dayanmış üç eser var örneğin, o eserleri istediğiniz gibi yatay veya dikey olarak konumlandırmak size kalmış. Sanatçı Can Aytekin bu tasarımı, “Sergi sizi oyuna da çağırıyor” sözleriyle tanımlıyor.

Katmanların bir araya gelmesinden oluşan “Bugünkü Program”, mekân kurgusunda odaklanmamış görme kavramına atıfta bulunuyor. Brikolaj üretim ve figüratif hikâye anlatıcılığından beslenen sergi, izleyiciyi de bu tecrübeye katılmaya davet ediyor. “Sevmek Zamanı” ve “Ayrılsak da Beraberiz” filmleri serginin hikâye örgüsünü oluşturuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47