Kemâl Başar, “Geleneği Korumak”

Kemâl Başar, “Geleneği Korumak”

 Başlıklı Seminerlerle Buhara ve Seul’de

Avrupa’da 1990’lı yıllardan itibaren pek çok eser sahneye koymuş, yabancı festivallere danışmanlık yapmış, Avrupa’dan Güney Kore’ye seminerler vermiş, atölyeler yönetmiş olan, onlarca ödülün yanı sıra içinde olduğumuz 2024’de yaşam boyu onur ödülü ve Üstün Akmen özel ödülüne de layık bulunmuş olan Kemal Başar, Türk Cumhuriyetleri’nde yöneteceği eserlerden ilki olarak Özbekistan’ın Buhara kentinde, Buhara Dram, Müzik ve Dans Tiyatrosu’nda Tuncer Cücenoğlu’nun Helikopter adlı eserini Haziran ve Temmuz 2024’de Buhara’da  yapacağı çalışmalarla sahneliyor. Yönetmen, bu süre zarfında Taşkent ve Semerkant’ta da sanat insanları ve yöneticilerle çeşitli temaslarda bulunacak.

Buhara’nın başlangıç olarak seçilmesi, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri ve İpek Yolu’nun önemli bir durağı olmasının yanı sıra bugün İslamiyetin de Mekke ve Küdüs’ten sonra 3. kutsal kenti olarak kabul edilmesi, Türk geleneğinin hala yaşanır ve yaşatılır olmasından kaynaklanıyor.

Özbek oyuncu ve teknik elemanlara çağdaş dünya tiyatrosu seviyesine çıkabilmeleri için özgüven de aşılayacak olan proje, Özbekistan Kültür Bakanlığı’nın himayesinde ve Özbekistan Tiyatro Birliği Başkanı Aybek Veysaloglu Kopadze’nin koordinasyonuyla yapılıyor.

Diğer Türk Cumhuriyetleri ile de ilişkiler içinde olan Başar, yaptığı, yapacağı toplantılar, görüşmeler ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan’da da benzer projeleri hayata geçirerek Türk dünyasının kültür ve sanat yoluyla bir arada olmasına değerli bir katkı sunmayı, Türk Cumhuriyetleri sanatçılarına özgüven aşılamayı, çağdaş tiyatro konusunda geliştirmeyi ve en önemlisi, bu eserleri Batı’ya taşıyarak Türk gelenek ve sanatının gücünü kabul ettirmeyi, öncelikle ülkemizin, sonra diğer Türk Cumhuriyetleri’nin olumlu yönde tanıtımına katkı sunmayı hedefliyor.

Bu çalışmasından hemen sonra, yine Temmuz ayında Güney Kore Tiyatro Birliği’nin davetlisi olarak Yongin ve Seul’e gidecek olan Kemal Başar, iki kentte vereceği “Geleneği Korumak” başlıklı seminerlerinde Türk geleneğini, çağdaş tiyatroya yansımalarını ve geleneksel tiyatromuz olan Orta Oyunu’nu dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcılara anlatacak. Yönetmenin kaleme aldığı yazı, 3 dilde basılacak olan bir kitapta da yer alacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM