Mediha Gökçer’in Anısına:

Mediha Gökçer’in Anısına:

“Biz Tiyatroyu Bir Mabed Gibi Görürdük…”

22 Ocak 2016’da aramızdan ayrılan Mediha Gökçer’in anısına…

Mediha Gökçer‘i sahnede izleme imkanım hiç olmadı. “Derin Mavi Deniz”, “Yaşlı Hanım’ın Ziyareti”, “Bir Yastıkta”, “Fizikçiler”, “Yaslı Aile”, “Bir Bardak Su”, “Sevgili Doktor”, “Mari Stuart”, “Bizim Şehir” oyunlarındaki başarıları anlatılırdı hep. Ve sahneye nasıl yaraştığı, etkileyici yüz hatları…

Devlet Tiyatrosu’nun çok önemli bir döneminin, en özel, nasıl derler kırk karatlık oyuncularından biriydi Mediha Gökçer. Ankara Devlet Tiyatrosu, Meydan Sahnesi’nde unutulmayan rollere imza atmış, hemen her gece ramp ışıkları altında izleyicisini selamlamış, piyesler okumuş, piyesler ezberlemiş, tiyatroyu sevmiş, tiyatroyu savunmuş gerçek bir aktris…

“Gönül Avcısı”, “Altı Şahıs Yazarını Arıyor”, “Çöpçatan”, “Vişne Bahçesi”,” Anna Frank’ın Hatıra Defteri”, “Poker Partisi”, “Kırık Oyuncaklar”, Dr Knock”,”Şatoya Davet”,”Jezabel”,” Güzel Helena”,”Çocuğum”,” Challot’taki Deli”,”Hastalık Hastası” ve diğer oyunlar…

Radyo tiyatroları, arkası yarınlar, uzun süreli turneler…

Vedat Demirci‘nin yazdığı “Alnında Işığı İlk Hisseden / Tiyatro Sanatçılarımız” (1999) adlı kitapta Mediha Gökçer‘in anlattıklarını hatırlıyorum :

“Biz çok talihli bir kuşağız. Bizim zamanımızda tiyatro çok önemliydi. Hem bizim için, hem de seyircilerimiz için. Biz tiyatroyu bir mabed gibi görürdük. Oyunlarımızda büyük bir konsantrasyon vardı. Hatta öyle ki, bu dışarıda bile devam ederdi. Değer verirdik tiyatroya çünkü.”

“Macide Tanır hastalanmıştı. Onun rolünü dört saat içinde ezberleyerek onun yerine oynamıştım. Melek Ökte hastalandığında onun rolünü de çok kısa zamanda hazırlayarak, onun yerine çıktım. Çok büyük sanatçılar ve koca koca roller… Şimdi imkan var mı? Dört saat içinde ezberleyip de çıkayım… En az iki ay ister. “

Ve Tiyatro Oyuncuları Derneği’nin hazırladığı “Sahnede Yarım Asır” isimli kitapta Mediha Gökçer şunları söylemiş :
6 Ekim 1922 Bosna doğumluyum. İlkokulu Bosna’da, ortaokulu İstanbul’da bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Şan Bölümü’ne girdim.
 
İki yıllık bir şan eğitiminden sonra evlendiğim için okuldan ayrıldım. Daha sonra tekrar sınava girerek tiyatroya geçtim.
 
1948-49 yıllarında başlayan tiyatro hayatımın ilk rolleri ‘Scapen’in Dolapları’, ‘Satıcının Ölümü’, ‘Peer Gynt’ oyunlarıydı.”

Bugün 22 Ocak 2023. Mediha Gökçer aramızdan ayrılalı tam yedi yıl olmuş…

Tiyatromuzun en güzel, en değerli oyuncularından biri olan Mediha Gökçer‘in değerli hatırası karşısında, sevgi ve saygıyla eğiliyorum.

PINAR ÇEKİRGE
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün iş hayatınızda güçlü bir odaklanma yeteneğine sahip olabilirsiniz. Proje ve görevlerinize tam anlamıyla odaklanarak ilerlemeniz mümkün olacak. Aynı şekilde, ilişkilerinizde de duygusal olarak daha dengeli bir tutum sergileyebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal çevrenizde aktif olabilir ve yeni insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Bu ilişkiler size yeni fikirler ve perspektifler sunabilir. Aynı zamanda, sağlığınıza daha fazla özen göstermek için de motivasyon bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün yaratıcı projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Yaratıcılığınızı ön plana çıkarabileceğiniz ve kendinizi ifade edebileceğiniz bir gün olabilir. Aşk hayatında ise romantik ve tutkulu bir atmosfer oluşabilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün aile ve ev yaşamınıza odaklanabilirsiniz. Evde düzenlemeler yapmak, aile üyeleriyle zaman geçirmek veya sevdiklerinizle bir araya gelmek isteyebilirsiniz. İş hayatında ise disiplinli ve organizasyonlu bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün iletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün olabilir. İş hayatında sunumlar yapabilir, müşterilerle iletişim kurabilir veya takım çalışmalarına katılabilirsiniz. Finansal konularda ise dikkatli ve hesaplı olmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maddi konularda daha fazla dikkatli olmanız gerekebilir. Harcamalarınızı kontrol altında tutarak bütçenizi dengelemeniz önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal olarak da daha sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışmalısınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kendi ihtiyaçlarınızı ön plana çıkarma eğiliminde olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve kişisel projelerinize odaklanmak önemli olacak. İlişkilerde ise daha fazla empati göstermek ve anlayışlı olmak önemli olacak.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve hedeflerinize odaklanabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlar ve projeler bulabilirsiniz. Aynı zamanda, sağlığınıza daha fazla özen göstermek ve düzenli egzersiz yapmak önemli olacak.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün ortaklaşa çalıştığınız projelerde daha fazla odaklanma gerekebilir. İşbirliği ve uyum içinde çalışarak daha başarılı olabilirsiniz. Aynı şekilde, ilişkilerinizde de daha fazla anlayış göstermek ve fedakarlık yapmak önemli olacak.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM