NE BİÇİM ANNE BABASINIZ, SİZ!

NE BİÇİM ANNE BABASINIZ, SİZ!

Değerli okurlarım dün sabah Konya, öğleden sonra da Trabzon’daydım. Çok değerli insanlarla birlikte olduğum duygusu içinde bir gün geçirdim. Tanıştığım insanlar arasında saygıdeğer Ahmet Bektaş Bey de vardı. Ahmet Bey, Trabzon İl Milli eğitim Şube Müdürü. Eşi ve kendisi daha önce okudukları bir öykünün etkisinde çocuklarının istediği gibi düşüp kalkmasına, üstünü başını kirletmesine, kendi başına uğraşlar vermesine izin vermeye karar vermişler.
Artık parklarda onların iki yaşındaki kızı tırmanıyor, düşüyor, üstü başı kirleniyor, yeniden düşüyor, çamurlanan elini üstüne siliyor, düştüğü yere hevesle yeniden çıkmaya çalışıyor. Ve anne baba olarak onlar da yüzlerinde bir gülümseme çocuğun uğraşısını seyrediyorlar.
Bir süre sonra bu durumu görmeye daha fazla tahammül edemeyen yaşlı bir hanım oturduğu yerden kalkıyor, gidiyor, çocuğu düştüğü yerden kaldırıyor, üstünü başını temizliyor ve getirip bunların önüne duruyor, “Ne biçim anne babasınız siz! Ayıp ayıp! Bir çocuğa bakmayı beceremiyorsunuz,” diyor.”
Ahmet Bektaş Bey bunu gülerek anlattı. Ne o zaman ne de şimdi, bu teyzeye karşı zerre bir öfke yoktu. Yaşlı hanımın niyetinin saflığından emindi.
Çocuklarımız için “iyi olan” ne, bu iyiyi hangi “doğru davranışla” yaşama aktarıyoruz? Fark etmişsinizdir; bu öyküde iki farklı “iyi olan” ve “doğru davranış” tanımı var.
Kitaplarım, yazılarım ve videolarımla elimden geldiğince bilim gözünden “iyi olan” ve “doğru davranış” olanı aktarmaya çalıştım. 12 Kasım 2016 kitapçılarda yer alacak kolan Geliştiren Anne Baba kitabımı da bu amaçla yazdım.
Çocuk yetiştirme konusunu bir toplumun en önemli konusu olarak görüyorum. Umarım bu kitap anne babalara “iyi” ve “doğru” konusunda yardımcı olur.
(Doğan Cüceloğlu / 26 Ekim 2016)
Bir ayakkabı ve şunu diyen bir yazı 'NE BİÇİM ANNE BABASINIZ siz!' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM