heye-CAN

heye-CAN

Ablam Ankara’da, Kolej’de. Abim İstanbul’da, Gassaray Lisesi’nde…
Evin en tıfılıyım. Daha ilkokula başlamışım bense.
Tek çocuk kalakalmışım anamın-babamın dizleri dibinde.
***
Dışı lacivertimsi, hafiften morumtrak bi kitap…
İçine babam mavi tükenmez kalemle bişiler yazıp duruyo;
İşte, bi ok çıkarmış ”r harfi eksik” yazmış. Başka sayfada bi diğer ok, misal, ”s harfi hiç yazılmamış” demiş. Büyüdüğümde başıma geldi de öğrendim. Tashih imiş bunun adı edebiyatta.
***
Derken. Evimizin holünde balya balya kitaplar buldum bi sabah.
Bilemedim şimdi? 5 balya mıydı, 10 balya mıydı? İçlerinde; bu lacivertimsi morumtrak kitaplar.
Orası kesin!
***
Büyüdüğümde anladım.
Giresun Halkevi’nce bastırılan CAN AKENGİN Şiirler Nesirler kitabından (Fiskobirlik Matbaası / 1972) bol bol almış. Eve getirmiş babacaazım.
Halk Evi başkanıdır muhtemelen o dönem ve dayısının kitabıdır nihayetinde. Babam almayacak da kim alacak?
Eşe dosta armağan etmek içindir tahminen, başka niye olacak?
***
(Bu arada?? Fiskobirlik Matbaası?? Ne hoş geldi kulağınıza di mi?? Fındığın başkenti böyle olunur işte, di mi? Şimdi var mı öyle bi matbaa? Yok, di mi?)
***
Uzatmiyim, bu kitaplar yıllardır yoktu ortada. Kaybolup, gittilerdi.
Bendeki tek nüsha bile işyerimden çalınmıştı.
İnşallah Fransa’da, kitap kurdu abimde 1 adetcik vardır diye düşündüğümü, üzüldüğümü iyi bilirim.
***
3 yıl kadar önceydi.
Şehrimin kültür-sanat duayeni, sevgili Uğur Karaibrahimoğlu aradı bigün. Halamın kızının eşidir. Çok yakınımdır yani. Bana gırgırına resmi hitaplarda bulunur;
-”Alo Sayın Ekmekçi”!
-”Efendim enişte, emret”!
-”Can’ın eski kitabından bi miktar var elimizde. Çevre Kültür Derneği olarak sizin Bilgi Yurdu’na hediye etmek istiyoruz”.
-”O meşhur lacivert kitaptan mı”?
-”Evet Sayın Ekmekçi”!
(Zamanın durduğu an idi. Tüylerimin diken olduğu. Gözlerimin dolduğu)
-”Nasıl olur? Hâlâ var mıymış ki? Harika bi haber yaa! Kem-küm? Elbette kabul enişte”!
***
Elde bi biçimde kala kalmış 104 adet kitap Bilgi Yurdu’muza ulaşmıştı ertesi akşam.
Baktım, balyalar, aynen o balyalar. O denli eski. O denli asil. O denli yıpranmış.
Sarıldım sarıldım ağladım;
-”Babam babam babam”……….
(Hani 2. Cumhuriyetçi dangalak Orhan Pamuk nobel almış da çok iş olmuş!! Koskoca Yaşar Kemal üstad alamamış da yazık olmuş!!! Bencileyin bi garibanın teslim aldığı o tozlu balyaların yanında nobel kaç kuruş eder arkadaş)
(Kendimi ”Dümbüllü’nün kavuğunu” devralmış gibi hissediyordum yeminle)
***
Giresun’da alışık olunmadık bişeydi bu kadir kıymet bilinmesi.
Bilen kişinin halamın damadı olması, bilinen kişinin Gürsel Ekmekçi olması gerçeği değiştirmez.
Ben yazmazsam kimse yazmayacaktı nasıl olsa, Can Akengin gibi ben de ”yitikliğimle” kalacaktım.
Not alın şehrin tarihine kardeşim, belki iki gram insan olur, bizden sonrakiler!
***
Dostlarım,
Sadece elinin değmesi yönüyle bile baba yadigarı gözüyle gördüğüm bu kitaplardan 15-20 tane kaldı elimizde. En geç seneye falan yok olup gidecekler yani.
Ben de haketmiş birisine emanet etmeyi planlıyorum artık, Can’ımızın kitaplarını… Dümbüllü’nün kavuğu misali…
Ama göremiyorum, Giresun’da öyle biri yok maalesef. O donanımda, o kalibrede biri yok. Bu kutsal emaneti bi kuşak daha ileri taşıyacak biri yok. Güvenebileceğim biri yok, inanabileceğim biri yok.
Bulursanız, lütfen bana gönderin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM