LAZIM GELİR

LAZIM GELİR

Elinizdeyse, şu türkü eşliğinde okuyunuz yazımı lütfen. Bikaç kez dinleyerek yazdım ben çünkü.
“Bir incecik duman tüter bacadan
ah oku derler böyle de cahil hocadan
yar yolladı selam gelmiş yüceden
ah gınalıdır on parmağı algın yarim gınalı
ah alamadım dertli de başım belalı.Yeşil olur odasının boyası
ah mercanlıdır yazmasının oyası
nettim sana bir mevladan bulası
ah gınalıdır on parmağı algın yarim gınalı
ah alamadım dertli de başım belalı”…
***
Söğüt türküsü diye biliyorum 1…
Yeni kalktım, henüz sabahın körü, Söğüt nerenin ilçesidir, anımsayamadım 2…
Ama sizce de bi ilçe adından daha çok, bi ağaç ismi diğil midir söğüt? Yani bu türkü, bi ilçemize diğil de dağlara-taşlara, kurtlara-kuşlara, erenlere-evliyalara ait gibi durmamakta mıdır?
Anadolu, böyle bi mübarek coğrafyadır, çok da sorgulamak istemez. Misal, “Ormanların gümbürtüsü başıma vurur” deyip geçmek lazım gelir.
Yoksa kafayı sıyırmak işten diğildir..
***
Muhtemelen Sarısözen üstad derlemiştir trt adına. Ve yine muhtemelen bi kaynak kişisi vardır, adı çok da önemli olmayan.
Çünkü… Sallıyorum 70 sene öncedir… Sarısözen, Söğüt’e gitmiştir derleme çalışması yapmaya. Bak usta demişlerdir, falanca köyde bi herif var, git onu da bul gelmişken. Çok yararı olur.
Bunlardan her köyde en az 1 tane mevcuttur zaten. O “herif” dediğim en az 75’inde falandır. Bu türküyü okur Sarısözen üstada. Dedesinden duymuştur. Belki başka türküler de okumuştur, köyüne ait?
(Belki diğerleri tutunup da günümüze gelemedi? Belki üstad işini eksik yaptı, kim bilecek)
Gittik mi 250 yıl önceye?
İyi ama o dede de mutlaka birinden duymuştur bu ezgiyi ve sözleri. İlla ki biri yaktı bu türküyü yahu? Di mi? Kimdir o adamcaaz, bilinemez? Ucu, Adem’le Havva’ya kadar mı gider, idrak edilemez?
Anonim deyip geçmek lazım gelir.
***
Tepedeki dörtlüklerde tam hakkını vererek yazamasam da; sözler akıp giderken “aman aman” gibi, “algın yarim” gibi kalıplar duyacaksınız türkü içinde, zahmet buyurup dinlediyseniz.
Bunlar, 250 yıl önceki asıl kişinin sanatçılığının yansımasıdır esere. Hadi durduk yere “aman aman” demesi kolaydır ama, “algın yarim”i nasıl kondurursun oraya a mübarek adam?
Tahminen okuman yazman yoktur, nota desek, hiç bilmezsindir?
Algın yarim ifadesi bu türkünün temel taşıdır deyip geçmek lazım gelir.
***
Kınalı parmak peki? Nedür?
Yazmış zaten herif, alamamış. Kına olduğuna göre parmakta, başka bi hıyara kaptırmış gızı.
Konu pek mühüm, dikkatlice okuyunuz bakim bi yol; Kına, malumunuz kurbanlık koyuna yakılır. Başka? Askere giden evlada yakılır. Başka? Gelin olmuş kıza yakılır.
Koyun, Allah’a kurban olsun diyedir.
Asker, vatana kurban olsun diyedir.
Kız, evine kurban olsun diye…
Şimdi efendime söyliyim, geçende çok sevdiğim biri bunu yergi konusu yaptı. Kına gecesini ve gelinlik kızın eline kına yakılmasını feodal buldu, erkek egemen buldu. Bitkindim zaten, yahu ne alakası var diyemedim?
Kurban olmak, illa ki ölmekle mi olur?
Veya biz erkek tayfası, zaten gız gısmısına kurban olmuş zavallılar diğil miyiz, bize mi kalmış egemenlik?
Geleneklerimize dokunarak bi yere varamayız deyip geçmek lazım gelir.
***
Türkülerin bize getirdiği asıl gerçeği göz ardı etmeden yazıyı bitiremem. Attila İlhan ustamız gibi diyivereyim hadi; “O sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan / Uğruna asılırız”… Hayatımda, uğruna asılmayacağım tekbi sözcük çıkmadı ki ağzımdan!
Tamam tamam, aha bitiriyorum. Söğüt, sanırım ki Osmanlı’nın doğduğu yerdi, yanlış mı biliyorum? Veya ilk başkenti miydi? Öyle bişeydi işte, zabah zabah boşverin şimdi. Fuzuli bi ayrıntıdır.
Keşke Osmanlı diğil de bu türküyü ilk yakan kişi devlet kursaydı, onun peşinden gitseydik keşke. İnanın herşey çok daha güzel olurdu bugün. Keşke, keşke, keşke…
En azından Atatürk’ün emeklerine yazık olmamış olurdu deyip geçmek lazım gelir.
Yok, asla, gatiyyen! Yer yarılsa, gök yıkılsa, bu sevdadan asla geçmemek lazım gelir.
***
Sevgili Dostlarım,
Vaktidir, bu güzel şarkının;
“Sanki her tarafta var bir düğün
Çünkü en şerefli en mutlu gün
Bugün 23 Nisan
Hep neşeyle doluyor insan.İşte bugün bir meclis kuruldu
Sonra hemen padişah kovuldu.
Bugün 23 Nisan
Hep neşeyle doluyor insan”…
Dünyada, çocuklarına bayram armağan edebilmiş yegane devlet adamının evladı olmanın tarif edilemez onuru içindeyim. Ata’mızı kalplerimizden silecek adam henüz anasından doğmadı. Bunu da yere göğe haykırmak isterim.
23 Nisan Kutlu Olsun!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM