3. Bergama Tiyatro Festivali Sona Erdi!

3. Bergama Tiyatro Festivali Sona Erdi!

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Bergama Tiyatro Festivali, 02-05 Haziran tarihleri arasında performansların yanı sıra atölyeler, konuşmalar ve yürüyüşlerden oluşan 60’tan fazla etkinliği sanatseverler ve Bergamalılarla buluşturdu. Festival performans ve etkinlik fotoğrafları paylaşılırken, aftermovie videosu ve gerçekleşen konuşmalar ilerleyen günlerde kaçıranlar ve yeniden deneyimlemek isteyenlerle sosyal medya kanalları üzerinden buluşacak. 

Yerli ve uluslararası 26 performanstan oluşan festival performatif programı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir BelediyesiBergama Belediyesi, BERKSAV (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı), Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle Bergama’da 7’den 70’e 8.000 kişiye kadar uzanan geniş bir kitleye ulaştı. 

Odeabank ve Mey|Diageo sponsorluğunda 3dots ve BERaBER tarafından gerçekleştirilen festival, Yerelleşme; Sektörleşme; Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği ve Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı başlıkları temelinde Festival Özel; Performanslar, Bölgeden ve Çocuklar için Performanslar; Alana Dair, Somut Olmayan Kültürel Miras ve Çocuklar ve Gençler için Atölyeler; Konuşmalar ve Yolculuklar olmak üzere 9 farklı kategoride  hayat buldu. 

Dört Gün Boyunca Durmayan Tempo Tüm Şehre Yayıldı!

Asklepion’da gerçekleşen Açılış Panayırı ile birlikte Asklepion Antik Sahne’de Mabel Matiz’i ağırlayan festival, Bergama’nın tarihi sokakları ve mekanları Asklepion, BerKM, Tonoz, Yabets Sinagogu, Tabakhaneler, Kızılavlu ve Akropol’de yeni hikayeler paylaştı. 

Birbirinden Kapsamlı Etkinlikler Festivalde Bir Araya Geldi

​​Yapımcılığını Tatlı Ekşi Tiyatro’nun üstlendiği Aşk Geçmişim ve Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment’ın Timsah Ateşi oyunları, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nın sahnelediği Şatonun Altında ve BAM İstanbul’un Istırap Korosu festivalin öne çıkan performansları arasında yer alırken birbirinden değerli yerli ve uluslararası performanslar izleyicilerle buluştu. 

Festivalde, ekibin çoğunlukla Bergamalılarla birebir çalışmasıyla Yerelleşme başlığının üzerinde durulurken; Tuğçe Tuna’nın profesyonel ve Bergamalı dans sanatçılarıyla birlikte ortaya çıkardığı performans Klavikula, uluslararası ve yerel grupların bir araya geldiği sahneler ve sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen atölyeler de Sektörleşme başlığı altında hayata geçti. Sektör profesyonellerinin farklı konu başlıklarındaki bilgilendirici konuşmaları, geçmişten günümüze günlük hayatımızda kültürün bizi ve içinde yaşadığımız mekanları nasıl şekillendirdiğinin altını çizdi. 

ArtsMap ve Kültür için Alan iş birliğiyle düzenlenen “Sahneyi Sürdür!” Eğitmen Eğitimi, Bergama Tiyatro Festivali’nde gerçekleşti. Çalıştayın bir parçası olarak Eğitmen Eğitimi katılımcıları festivalin Konuşmalar seçkisine katılırken, performans sanatları teması çerçevesinde İzmir, Diyarbakır, Gaziantep ve komşu şehirlerden davet ettiği katılımcılarla “Sürdürülebilir pratikleri kendi uygulamalarımıza nasıl adapte edebiliriz?” sorusuna odaklandı.

Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği başlığı altında çalışmalarını da Sivil Düşün’den aldığı fon sayesinde 4 oyuna Türkçe – İngilizce üst yazı ekleyerek, konuşmalar seçkisinde simultane çeviri sağlayarak ve İngilizce gerçekleşen atölyelerde ardıl çeviri gerçekleştirerek hayata geçirdi. Festival, konuşmalar sırasında yapılan işaret dili tercümesini dijitale aktaracağı programa da dahil ederek dijital içeriklerini daha erişilebilir bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bergama’nın yüzyıllık tarihinden yola çıkarak hazırlanan atölyeler ise ziyaretçilere şehirde farklı bir öğrenim sunarken, Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı çatısı altında titizlikle hazırlanan atölyeler sayesinde çocuklar ve gençler tarihi bir alanda tiyatroyla iç içe, yeni hikayelere dahil oldular.

Festival Ziyaretçileriyle Birlikte Geçmişi Hareketlendirdi

1500 yıllık tarihi boyunca Bergama’nın sahip olduğu kendine has kültürünü ziyaretçilere tanıtmak ve bölgenin kadim bilgilerini paylaşmak için düzenlenen atölyelerin yanı sıra şehrin tarihini rehber eşliğinde dinleyerek ve gezerek öğrenmek isteyenler için kent rotaları düzenlendi.

Festivalin Tadı Damağımızda!

Üzerinde durduğu başlıklardaki çalışmalarını yıl boyunca sürdürmek üzere çalışmalarına devam eden festivalle ilgili güncel bilgiler internet adresi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir. 

bergamatiyatrofestivali.com | Instagram | Twitter | Facebook

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM