“Kalabalık Duası”: İnsanın Alnındaki Sırrın Peşinde

“Kalabalık Duası”: İnsanın Alnındaki Sırrın Peşinde

Kalabalık Duası oyunu ‘İnsanın alnındaki sır nedir?’ sorunun peşinden seyirciyi İstanbul’da gezdiriyor. Oyun yazarı Çıkıntıoğlu, “Arama ve peşine düşme durumuyla birlikte oyunun anlatıcı karakteri şekillendi” diyor.

Birgün gazetesinden Serpil Çakar’ın haberini okurlarımızla paylaşıyoruz: 

İnceliklerle döşenmiş bir metin, muhteşem buluşlarla canlandırılmış bir yönetmenlik ve oyuncunun yaratıcı gücünü, performansını ve kuvvetini bir arada izlemenin doyumunu yaşatıyor ‘Kalabalık Duası’. Direklerarası Seyirci Ödülleri-En İyi Oyun Yazarı ve Savaş Dinçel Tiyatro Ödüllerinde En İyi Oyun ve En İyi Yönetmen ödüllerini alan oyun bu sezonun en iyi oyunlarının başında geliyor.

‘Kaos mu, nizam mı’ sorusunun eşlik eden oyun hakkında konuşmak için oyunun yazarı Volkan Çıkıntoğlu, yönetmeni Güray Dinçol ve oyuncusu Tolga İskit ile bir araya geldik.

Oyun ‘bekleme’ ile başlayıp, ‘arama, peşine düşme’ ile devam etti. Oyun fikri nasıl ortaya çıktı? Ne kadar sürede yazdınız?

Volkan Çıkıntoğlu: İstanbul üzerine tek kişilik bir hikâye kurma maksadıyla yola çıkmıştım. Notlarımı, kafamdaki hikâyeleri ve imgeleri birleştirecek bir tema arıyordum. Beklemek, bu açıdan beni çok heyecanlandırdı.

Neden?

V.Ç.: Çünkü beklemek hem çok doğulu hem de çok batılı bir kavram. Çok kişisel bir yerden, yarattığı paradoksu seviyorum. Hem varoluşsal açıdan beklemek zorunluluğu gibi bir kriz var hem de madem zorundayız bari bir şeyler yapalım diye devamlı bir hareket halimiz var. Arama ve peşine düşme durumuyla birlikte oyunun anlatıcı karakteri böyle şekillendi.

Oyun kısaca neyi mesele etmekte?

V.Ç: Bu şehirle ilişkisini -burada şehri geniş anlamda hayat, birlikte yaşadığı toplum ve ya kendisinin bir iz düşümü olarak kabul edebilirsiniz- bir türlü oturtamamış bir anlatıcının, bununla baş etme yollarını dinliyoruz. Bu, tabi ki, çoğul bir ses olarak; şehirle ilgili birçok anekdotun, fantezinin, imgenin araya karışması demek oluyor.

Kalabalık Duasında sizi yönetmen ve oyuncu olarak sizi cezbeden şey ne oldu?

Güray Dinçol: Yönetmen olarak metinde beni cezbeden Volkan’ın çok sevdiğim dili, mizahı, yazarken hayatı kavrayış ve tanımlama şeklinin yanında sahneleme adına hiçbir veri sunmayışı oldu. Okuduğunuzda bir tiyatro eseri gibi görünmeyen ama sahnelemek için sonsuz ihtimal barındıran bir açıklık ve özgürlük vardı. Bu da bir yönetmen için edebi bir fanteziyi ete kemiğe büründürmek için heyecan verici bir fırsat.

Güray Dinçol

Güray Dinçol

Tolga İskit: Doğrusal bir hikâyeye yaslanmadan oyun anında oyuncuyu tutan temel şey ne olabilir fikri beni çok etkiledi. Metnin insan hayatının eylemle olan ilişkisine odaklanması heyecanlandırdı. Tabii Volkan’ın edebiyatının gücüne kapılmamak elde değil, umarım her oyuncunun başına gelir. Onun yanı sıra Clownesk bir üslupla çalışmak çok istiyordum. Güray’ın tekniğe hâkimiyeti oyuncuya müthiş güven veriyor. Yüzde yüz teslimiyetle çalıştım. Bu oyuncu için bir nimet.

Volkan İskit

Volkan Çıkıntoğlu

İnanılmaz bir oyunculuk performansı. Bir saniye bile enerjiniz düşmeden oynadınız. Bu enerjinin kaynağı nedir?

T.İ.: Çok teşekkür ederim. Enerjinin temel kaynağı anlatma isteği. Anlatma eyleminin kendisiyle karakterin arasında çok güçlü bir bağ var. Karakterin kurucu unsuru diyebiliriz. Bütün hikâyelerden bağımsız bir anlatma isteğinden bahsediyorum. Hikâyeler tamamlanmasa bile anlatma anında birlikte olunabilir, karakter biraz bu mucizeye tutunuyor. Ben de oyuncu olarak sahip olduğum maharetleri karakterin bu güçlü isteğinin hizmetine sunuyorum.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

G.D.: 2022-2023 sezonunda Gülriz Sururi-Engin Cezzar tiyatro teşvik ödülü desteğiyle Haberci adlı yeni projemizi sahneye taşıyacağız. Zamana yayarak, telaşsız ve uzun bir prova süreciyle çalışmayı seviyoruz. Şatonun Altında ve Kalabalık Duası oyunlarımız sahnelenmeye devam edecek. Oyunculukta İhtimaller serimizi de sürdüreceğiz.

Sizce insanın alnındaki sır nedir?

V.Ç.: Buna benim bir cevabım var ama burada söyleyip indirgemek istemiyorum. Ama seyircinin cevabını çok merak ediyorum. Oyunu izleyenler bu konudaki fikirlerini paylaşırlarsa bizimle çok sevinirim mesela.

Oyun tarihleri şöyle:

12 Haziran Pazar: Boa Sahne 20.30
15 Haziran Çarşamba: Alan Kadıköy 20.30

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/insanin-alnindaki-sirrin-pesinde-391211

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM