İBB Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi,

İBB Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi,

 “Göç ve Çocuk” Başlığı Altında Bir Atölye Serisi Düzenliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi (ÇGSM), “Göç ve Çocuk” başlığı altında bir dizi atölye düzenliyor. Bu atölyelerde göçle İstanbul’a gelen çocukların toplumsal hayata, yaşadığı çevreye anlamlı ve geliştirici biçimde katılımı amaçlanıyor. 

İstanbul Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi (ÇGSM), İBB Göç ve Uyum Politikaları Şube Müdürlüğü, Hayata Destek Derneği ile birlikte, İBB Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Mahalle Evleri’nden temsilcileri “Göç ve Çocuk” başlığı altında bir atölyede bir araya getiriyor. Göç çocuklarının toplumsal hayata katılımıyla ilgili çalışma yapacak kurum içinden ve dışından sanatçıların ön eğitim ve deneyim kazanması amaçlanan bu atölyelerde, katılımcılar çocuklarla iletişim kurmanın, onların topluma nitelikli biçimde katılımlarının sağlanması için nasıl bir yöntem ve dil geliştirilmesi gerektiğine dair ön eğitimler alıyor. 

UNICEF ile birçok çalışmaya imza atmış bir sivil toplum örgütü olan Hayata Destek Derneği, tiyatro sanatçıları için dört oturumluk bir atölye organize etti. “Dezavantajlı Çocuklarla Çalışmaya Hazırlık Atölyesi,” İBB Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Mahalle Evleri’nden Örnektepe Mahalle evinin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.  

Bu atölyeler sonrasında İBB Göç ve Uyum Politikaları Şube Müdürlüğü ile bağlantılı olarak farklı mahalle evlerinde çocuklarla sanatsal projeler ve atölyeler planlanıyor. Atölyelerin ilki Örnektepe Mahalle Evi’nde 13 Haziran Pazartesi günü saat 11.00-15.30 arası gerçekleştiriliyor.

Travma, Göç ve Çocuk

Bu atölyelerin ardından travma, göç ve çocuk ilişkisi üzerinden, çocukları sanatsal çalışmalarla iletişime açmak ve yaşadıkları çevreyle gelişkin ve geliştirici biçimde ilişkilenmelerini sağlamak üzere atölyeler gerçekleştirilecek. Kurum içi ve kurum dışı sanatçıların katılımına açık atölyelerde ortak bir iletişim dilinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Göç ile ilgili travmatik geçmişi olan çocuklarla, ilerleyen aşamalarda ortak sanatsal çalışmalar ve atölyeler yapılacak. 

Bu oturumlarda, çocuklarla çalışma yürütmeyi planlayan oyuncu, dramaturg, yönetmen, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı gibi farklı uzmanlık alanlarından ve disiplinlerden gelen kişileri bir araya getirmek amaçlanıyor.  Katılımcılara bu oturumlarda çocukluk kavramı ve algımız, çocuk hakları gibi konuların yanı sıra çocuğa yönelik istismar türleri ve göstergeleri ile çocuk koruma ve Türkiye’de yeni bir kavram olan çocuk güvenliği konuları ele alınacak. 

Hayata Destek Derneği uzmanlarından psikolog Ebru Ergün ve klinik psikolog Zehra Gizem Ocak tarafından; örneklerle, grup çalışmalarıyla yürütülen atölye çalışmasında hem teknik bilgiler aktarılacak hem de toplumun çocuklukla ilgili algısı üzerine düşünme fırsatı oluşturulacak. İkinci oturumda ise şiddet, çatışma ve travmanın etkileri, ekolojik model perspektifinden çalışılması planlanıyor. Risk faktörlerinin yanı sıra koruyucu faktörlerin ve travma bilgili bakım yaklaşımının da ele alınacağı oturumlarda dezavantajlı gruplarla çalışırken dikkat edilmesi gereken hususlar ele alınacak. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM