Tanrının Yarattıkları

Tanrının Yarattıkları

Geçmişin ruhları

Psikolojik dram Tanrının Yarattıkları insanın karmaşık doğasını anlatıyor. Doğaüstü kara komedi Kötü Ruh Uyanış mutlu aile kavramını ters yüz ediyor.

Geçmişin ruhları

Amerikalı yönetmenler Anna Rose Holmer ile Saela Davis’in ortaklaşa yönettiği psikolojik dram God’s Creatures (Tanrının Yarattıkları) geçmişe, eski geleneklere bağlı yerel halkın öyküsü. İrlanda’nın balıkçı köyünde kadınlar aynı düşleri, umutları, korkuları paylaşırlar, balık fabrikasındaki kadın işçiler molalarda, pub’larda bir araya gelirler. Nineler evde torunlarına bakarken anneler işe giderler. Bir anne oğlunu denizde yitirince hepsi yas tutar. Doğa vahşi, büyülü, çok güzel aynı zamanda ölümcüldür. Dalgalar, gelgitler ansızın can alabilirler. İnsan doğasını ve ilişkilerini anlatan dram denizle başlar, suyun yüzeyi dingin, durgun olsa da derine indikçe her şey değişiverir. Taşrada erkeklerin sözü geçer, kadınlar suskun kalarak onlara itaat ederler. Ataerkil şiddetin çeşitli yüzleri yinelenir.

ATAERKİL ŞİDDET, VİCDAN…

Sevilen, sayılan fabrikanın şefi Aileen’in uzun yıllardır Avustralya’da yaşayan biricik oğlu Brian çıkagelir. Karizmatik, tatlı dilli Brian annesinin kalbini yeniden kazanır. Brian eski sevgilisi dindar Sarah’a tacizle suçlanır. Önyargılar, karalamalar, fısıltılar, yalanlar, geçmişin ruhları ortaya çıkıverirler. Ritmik akışkanlık, diyaloglar yerine etkileyici görüntüler, yavaş kamera hareketleri, yakın planlar, plan sekanslar, dalgaların olağanüstü güzelliği, gel gitler, denizin, rüzgârın, istiridye kabuklarının sesleri, etkileyici ses tasarımları, geleneksel şarkılar, müzik; filmin gizemli atmosferini yaratır.

Aileen’de Emily Watson’ın derinlikli yorumu, Brian’da Paul Mescal’in aydınlıkla karanlık arasında gidip gelen oyunculuğu, Sarah’ta Aisling Franciosi’nin çaresizliği, kırılganlığı, balıkçı köyünde büyüyen Shane Crowley’in gerçekçi senaryosu psikolojik dramı mükemmel kılar. Sarah’ın “Hepimiz Tanrı’nın karanlıktaki yaratıklarıyız” sözü aralarında organik bağ olan insanlarla balıkları kapsar. Köyde değişim başlamıştır, Aileen’in kızı bekâr anne Erin çocuğunu tek başına büyütür; Sarah annesinin ona gururla bıraktığı aile evini kapatıp gider.

Ataerkil şiddeti, toksik anneliği, suçluluk, pişmanlık, vicdanı tartışan, Emily Watson, Paul Mescal, Aisling Franciosi, Declan Conlon’ın oynadığı “Tanrının Yarattıkları” gösterime girdi.

TÜM KÖTÜLÜKLERİN ANASI

Kült klasik Kötü Ruh’un (1981) yeni versiyonu Kötü Ruh Uyanış’ı 42 yıl sonra Lee Cronin çekti. Doğaüstü korku-komedi bu kez Los Angeles’ın merkezindeki terk edilmiş bir binada geçer. Mutlu aile kavramını tersyüz eden eden, Teksas Katliamı (1974), Carrie (1976), The Shining (1980), Demons 2 (1986), Society (1989), Rec (2007) gibi kült korkulara gönderme yapan film; kan banyoları, kesilen kafalar, yüzülen kafatasları, elektrikli testerelerle bu türün fanatiklerini memnun edebilir. Filmin yapımcıları ilk versiyonun yönetmeni Sam Raimi ile başrol oyuncusu Bruce Campbell.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM