SİZ GUGUK KUŞUNU BİLİR MİSİNİZ???

SİZ GUGUK KUŞUNU BİLİR MİSİNİZ???

 

Şu arada bir başını saatten çıkaranlardan değil ama…

Bu kuş yuvalarına kendi bakmaz, başka kuşlara baktırır. Bu yüzden  yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakır. Daha önceden iyi tanıdığı bir kuş türünün yuva yaptığını görünce ,yumurtlamaya karar verir. Gözüne kestirdiği kuşun yumurtlamaya başladığını görür görmez planını uygulamaya koyar…

Kuşun yuvadan uzaklaşacağı zamanı kollar. Zamanı gelince de derhal  yuvaya koşar, kuşun yumurtalarından birini aşağı atıp, yerine kendininkini koyar…

Bir dişi guguk, yılda ortalama yirmi yumurta yapar ve her seferinde de aynı stratejiyi uygular…

Yumurtadan çıkan yavru guguklar da en az anneleri kadar kurnazdır.

Doğar doğmaz ilk işi, üvey anne-babasının olmadığı bir zamanda, yuvadaki diğer yumurtaları aşağı atmak olur. Çünkü sadece kendisiyle ilgilenilmesini ister.

Bakıcı kuş ise kendisinin sandığı guguğu özenle besler ve büyütür…

Bunu niye mi anlattım???

Düşünelim bir…

Bize neleri çağrıştırdığını…

O yuva bu insanların kutsal Cumhuriyetleri…Sıcaklığını duymak istedikleri yuvaları…

Yıllarca uğrunda savaşlar verilmiş, yüce vatanları…

Diyeceksiniz bu guguk kuşları da kim???

Her geçen gün (tabi uyumakla meşgul olduğumuz için fark edemediğimiz) bize kimliğimizi, kişiliğimizi, insanlığımızı unutturan dış mihraklar…

                Artık dış/iç kalmadı ama, yinede bir nebze de olsa kendimizi aklamak için ‘’dış’’ ibaresini buraya koymak istedim…

 

      Dışımız, içimiz kalmadı çünkü…

Nereye baksak parsel parsel satılmış, hemde en nadide yerler…

Bir Ulus’un Sanayii ve iletişimi satılmışsa, Ordusu sürekli sorgulanır duruma  gelmiş ve artık halkına güven sağlamıyorsa, varın artık gerisini siz düşünün…

Hani yuvadaki bakıcı annenin yavrusu sanıp besleyip büyüttüğü yavru kuş ise, her şeyimizi elimizden almaya hazırlanan, bugün içimizde gün be gün büyüttüğümüz gelecekteki karanlık günlerimiz…

Bu kurnaz guguk kuşuna karşı uyanık olmazsak, yuvamıza daha nice yabancı  kuşlar!  gelip, kendi yavrularımızı talan edip, kendileri kurulacaklar baş köşeye…

Farkındayız bu ironi hep yaşanıyor, ama yaşatmamak bizim yarınlarımıza sahip  çıkmamızla önlenebilir…

Benden söylemesi…

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM