heye-CAN

heye-CAN

Ablam Ankara’da, Kolej’de. Abim İstanbul’da, Gassaray Lisesi’nde…
Evin en tıfılıyım. Daha ilkokula başlamışım bense.
Tek çocuk kalakalmışım anamın-babamın dizleri dibinde.
***
Dışı lacivertimsi, hafiften morumtrak bi kitap…
İçine babam mavi tükenmez kalemle bişiler yazıp duruyo;
İşte, bi ok çıkarmış ”r harfi eksik” yazmış. Başka sayfada bi diğer ok, misal, ”s harfi hiç yazılmamış” demiş. Büyüdüğümde başıma geldi de öğrendim. Tashih imiş bunun adı edebiyatta.
***
Derken. Evimizin holünde balya balya kitaplar buldum bi sabah.
Bilemedim şimdi? 5 balya mıydı, 10 balya mıydı? İçlerinde; bu lacivertimsi morumtrak kitaplar.
Orası kesin!
***
Büyüdüğümde anladım.
Giresun Halkevi’nce bastırılan CAN AKENGİN Şiirler Nesirler kitabından (Fiskobirlik Matbaası / 1972) bol bol almış. Eve getirmiş babacaazım.
Halk Evi başkanıdır muhtemelen o dönem ve dayısının kitabıdır nihayetinde. Babam almayacak da kim alacak?
Eşe dosta armağan etmek içindir tahminen, başka niye olacak?
***
(Bu arada?? Fiskobirlik Matbaası?? Ne hoş geldi kulağınıza di mi?? Fındığın başkenti böyle olunur işte, di mi? Şimdi var mı öyle bi matbaa? Yok, di mi?)
***
Uzatmiyim, bu kitaplar yıllardır yoktu ortada. Kaybolup, gittilerdi.
Bendeki tek nüsha bile işyerimden çalınmıştı.
İnşallah Fransa’da, kitap kurdu abimde 1 adetcik vardır diye düşündüğümü, üzüldüğümü iyi bilirim.
***
3 yıl kadar önceydi.
Şehrimin kültür-sanat duayeni, sevgili Uğur Karaibrahimoğlu aradı bigün. Halamın kızının eşidir. Çok yakınımdır yani. Bana gırgırına resmi hitaplarda bulunur;
-”Alo Sayın Ekmekçi”!
-”Efendim enişte, emret”!
-”Can’ın eski kitabından bi miktar var elimizde. Çevre Kültür Derneği olarak sizin Bilgi Yurdu’na hediye etmek istiyoruz”.
-”O meşhur lacivert kitaptan mı”?
-”Evet Sayın Ekmekçi”!
(Zamanın durduğu an idi. Tüylerimin diken olduğu. Gözlerimin dolduğu)
-”Nasıl olur? Hâlâ var mıymış ki? Harika bi haber yaa! Kem-küm? Elbette kabul enişte”!
***
Elde bi biçimde kala kalmış 104 adet kitap Bilgi Yurdu’muza ulaşmıştı ertesi akşam.
Baktım, balyalar, aynen o balyalar. O denli eski. O denli asil. O denli yıpranmış.
Sarıldım sarıldım ağladım;
-”Babam babam babam”……….
(Hani 2. Cumhuriyetçi dangalak Orhan Pamuk nobel almış da çok iş olmuş!! Koskoca Yaşar Kemal üstad alamamış da yazık olmuş!!! Bencileyin bi garibanın teslim aldığı o tozlu balyaların yanında nobel kaç kuruş eder arkadaş)
(Kendimi ”Dümbüllü’nün kavuğunu” devralmış gibi hissediyordum yeminle)
***
Giresun’da alışık olunmadık bişeydi bu kadir kıymet bilinmesi.
Bilen kişinin halamın damadı olması, bilinen kişinin Gürsel Ekmekçi olması gerçeği değiştirmez.
Ben yazmazsam kimse yazmayacaktı nasıl olsa, Can Akengin gibi ben de ”yitikliğimle” kalacaktım.
Not alın şehrin tarihine kardeşim, belki iki gram insan olur, bizden sonrakiler!
***
Dostlarım,
Sadece elinin değmesi yönüyle bile baba yadigarı gözüyle gördüğüm bu kitaplardan 15-20 tane kaldı elimizde. En geç seneye falan yok olup gidecekler yani.
Ben de haketmiş birisine emanet etmeyi planlıyorum artık, Can’ımızın kitaplarını… Dümbüllü’nün kavuğu misali…
Ama göremiyorum, Giresun’da öyle biri yok maalesef. O donanımda, o kalibrede biri yok. Bu kutsal emaneti bi kuşak daha ileri taşıyacak biri yok. Güvenebileceğim biri yok, inanabileceğim biri yok.
Bulursanız, lütfen bana gönderin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM