GAZETECİ

GAZETECİ

Kıyametin ilk kopması diğildir memlekette.
Eskiden de kopmuştu!!!
Ben çocuktum o zamanlar, orta sonda mıydım, liseye yeni mi başlamış, neydim? Güya, sakallı bebek doğmuş’muş Anadolu’nun bi yersinde; kutsal kitapta bahsi geçen kıyamet alameti imiş bu?
Türkiye Cumhuriyeti zıvanadan çıktıydı birdenbire. En ciddi takılan gazetelerde bile manşetten yer aldıydı haber:
”Bu perşembe, akşam ezanını müteakiben kıyamet kopması bekleniyo”!.. Sanırsın meteorolojik tahmindir… Yer yerinden oynamış idi elbette.
****
Çok şükür ki Giresun çocuğuyuz. Öyle beklenen bi panik havası oluşmamıştı asla şehrimde.
Aksine, akşam ezanı civarı, şehir tarihinde eşi benzeri görülmemiş bi kalabalık, Giresun Kalesi’nde toplanıvermişti bi hışım.
Kulaklar ezanda. Gözler ufukta. Millet, kıyameti izlemeye çıkmıştı!!! Asalete-keyfe-estetiğe bakar mısınız? Madem kıyamet kopacakmış, yüksekçe bi yerden izleyelim bari biçiminde bi ”zevk” yalnızca Giresun insanında olur!!
Keşke, yaşça biraz büyük olup daha bi dikkatle takip etseydim gidişatı; mangal yapıp rakı içeni bile vardır garanti, o esnada hemşerilerimin.
****
Eğer şu beş dakka içinde kafamdan ben uydurmadıysam;
-”Her canlının kıyameti kendi ölümüdür” gibisinden bi deyim anımsıyorum. Ne kadar da doğrudur. Ne kadar da hurafeden uzak, salt gerçektir.
Dinsiz-imansız damgası yemek istemem, çünkü inançlı bi insanım ben. Doğdum doğal içimde taşıdığım merhametli ”Allah” duygusunu yitirmeye niyetim yok. Din tacirleri ne denli sarssa da yüce değerlerimizi, güçleri yetmez bazı şeylere…
Allah hep bizimdir. Bizimledir. Düzgün insanların yanındadır.
Yalnızca temiz olanların…
****
Böyle çocukça sözler edip bilimden uzak bi karacahil gibi görünmeye ise hiç gelemem. Bilim ne diyorsa, günü geldiğinde ne diyecekse, doğru olan odur elbet.
”Herkesin kıyameti kendine” diyip işin içinden çıkayım bari, yoksa mevzuyu bağlayamayacak gibiyim. Söz gelimi benim kişisel kıyametim yazarlığımla ilgili olabilir ancak… Gazetecilikle alakalı kopar, kopsa kopsa beynimdeki kıyamet…
Koptu da zaten geçtiğimiz 2012 yılında.
****
Yüksekçe bi mesire yerinden bakıp, aşağıları izler gibi bi duyguydu aynen.
Nasıl tarif edeyim başka? Gördüklerim, inanılır türden değil idi ki.
Nefret ettim yazı yazmaktan, gazetecilikten, gazete adı verilen kağıttan, basın denen kavramdan, kalemden, daktilodan, klavyeden. İğrendim o an herşeyden.Hayatımdan, ömrümden.
Bi avuç onurlu büyüğüm dışında, Türk medyasını oluşturan ne kadar uyduruk herif varsa, Başbakan’ın karşısına dizilmiş, ellerinde kağıt-kalem not tutuyordu. Bi başka deyişle, devrin muktedir başbakanı bunlara ayar çekerken, ne yapmaları, nasıl yazmaları gerektiğini not alıyordu bu adam müsvetteleri.
Nasıl bu duruma düşersin yahu? Nasıl düşersin? Nasıl, nasıl, nasıl? Ne kadar önemliymiş aldığın maaşın, primin, ödeneğin falan, oturduğun koltuğun filan?
Hiç mi yoktu gururun ulan, nasıl çıktın o huzura, nasıl? Ne öğrendin başbakandan, neyin notunu tuttun o gün? Eve gidip nasıl baktın eşinin-çocuğunun suratına o gece?
Seni köşe yazarının kıytırığı seni. Seni genel yayın yönetmeninin uyduruğu seni. Seni mütareke basınının önde gideni seni…
Senden öte kıyamet mi olur?
****
Besbelli ki Uluslararası bi kuruluştur.
Neyin baş harfleri olduğunu bi türlü çözemedim, ama gazetecilikle ilgili bir cemiyet olduğu gayet aşikar; ismi CPJ…
İşte bu CPJ’nin yaptığı açıklamaya göre, yeryüzünde en çok tutuklu gazeteci ülkemizde imiş. İlk defa bi konuda kainat şampiyonu olduğumuza mı sevineyim, dünya kamuoyu nezdinde düştüğümüz hallara mı yanayım, bilemedim?
Misal, İran’da bile 45 tutuklu gazeteci var iken, bizde daha çokmuş bu sayı. Kimi konular, elimizde türlü çeşitli veriler-grafikler olmasına gerek duyurmaz. Herhangi bi alanda İran’dan beter olmak yeterince acıklı bi durumdur adam olana.
Bu güzel kalemli insanlar için kılını kıpırdatmayıp, muktedirin karşısında esas duruşta duracaksın. Söylediklerini tek tek not alacaksın.
Ve en acısı: bir gözün de O’nda olacak hep;
-”Acep not tutarkenki titizliğimi görüyo mu, bana bakıyo mu, gözüne girdim mi acaba” der gibi. Sonra da adamım diye gezineceksin ortalıkta.
Maya’ların işaret ettiği kıyamet sensin.
Sen!!!
****
(Bütün gerçek gazetecilerin, onurlu-dik duruşlu-Atatürk sevdalısı basın erbabının 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutluyorum)
(Daha çocuk yaşta elimize kalem, göynümüze gazete köşesi veren, Hasan Öğütçü, Haluk Aktan ve Zeki Akdağ başta olmak üzere, tüm cennette uyuyanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM