“Senin Olmamı İstediğin Kişi Olmak İstemiyorum Anne!”

“Senin Olmamı İstediğin Kişi Olmak İstemiyorum Anne!”

2018 yılında Biraderler Yapım bünyesinde ÇGST – Çocuk Genç Sanat Tiyatro kuruldu. ÇGST’nin otizmli çocuklar için açılan sınıfından mezun olan öğrenciler 2019 yılında Yonca İnal’ın sahneye koyduğu “Pencere” oyunuyla profesyonel anlamda ilk defa sahneye çıktı.

Biraderler Yapım yine aynı sene hikayesini seyircilerin belirlediği doğaçlama çocuk oyunu “Sen Yaz Ben Oynarım” ve Atatürk’ün insani yönünü anlatan “İlelebet” oyunlarını seyirciyle buluşturmuştu.

Şimdilerde ‘Çocuk Genç Sanat Tiyatro’ çocukları ve gençleri tarafından sahnelenmekte olan, “Dolap” adlı gençlik müzikali, 21 kişilik çocuk ve gençlerden oluşan oyuncuları ve toplamda 30 kişilik kadrosuyla, genç ve yetişkinlere hitap ederken, bir yandan da  Türkiye’nin en büyük “çocuk-genç müzikali” olma özelliğini taşıyor ve bir ilke imza atıyor.

Yonca İnal‘ın yazıp yönettiği, koreografisini Ece Irmak Albayrak ve müziklerini Arda Aydın, Orçun Tekelioğlu‘nun gerçekleştirdiği müzikalde sahne pırıltısına / hakimiyetine sahip, hani derler ya, nice deneyimli oyuncuya taş çıkaracak bir başarıya imza atan; Arman Selami, Aslan Yiğit Bacak, Aslı Ege, Beliz Atila, Defne Alıcı, Derin Karakan, Dina Urgancılar, Duru Hoşver, Ekin Aytekin, Ela Su Bozkurt, Elif Aydoğan, Elif Engür, Emir Berk Sezek, Kaan Başar, Melisa Kalafatoğlu, Mira Sertdemir, Mira Türkmenoğlu, Mısra Vera Bacak, Nehir Aydoğan, Yusuf Selim Ünal, Zeynep Polat rol alıyorlar.

Distopik bir dünya düşünün. Kendilerini adeta yer altında ucu bucağı olmayan tünellerde buluveren, sıkışmış, kısıtlanmış, önerilen / dayatılan hayatlara uymaları beklenen, korkutulmuş çocuklar… Bir dolabın içindeler aslında. Kendilerine ait çekmeceleri bile yok bu dolapta. Varsın kanatları kırılmış olsun, uçacaklar bir gün. Böyle büyümek istemiyorlar çünkü.

Oyunu izlerken, yaşam ve gelecekleri başkalarının kararına bırakılmış insanları düşündüm. Kendi çocukluğumu.

“Kimim ben, kim olmalıyım, kim olacağım?” 

Kural koyucular vardı. (Annemi, ilkokul öğretmenim Güngör Hanım’ı hatırladım. Onlara karşı gelmek harcım değildi pek.)

Belirlenen çizginin altına inemeyeceklerdi.

Sahi “paylaşılmayan hayaller çürür müydü?”

“Aşk her güçlüğü yener “ miydi? Peki ya, “aşk öldüyse?”

O dolapta neden yüzyıldır hiçbir çocuk hayal kuramıyordu?

Sahnedeki çocuklara sesim karıştı bir an: “Senin olmamı istediğin kişi olmak istemiyorum anne!”

Neredeydim, bu oyun nasıl olmuştu da duygularımın, hayatımın sözcüğü, tanığı oluvermişti böyle birdenbire?

“Aynılaşmak istemiyorum” diye fısıldadım. Ben de bir vakit  “yere atılan çocukluğum “ için gözyaşı döktüm.

“Tavanın arkasındaki gökyüzüne erişmek” istedim o yaşlarda.

BY -18/AA kodlu giysileri yırtıp attığımı hatırladım sonra.

“Yaşın küçük geri dur, laf dinle” diyenlere sahnedeki oyuncuların arasına karışıp ama “ruhum büyük” diye haykırdım.

Yeryüzü yolculuğuna başladığım andan itibaren kurulan yapay dünyayı elimin tersiyle ittiğimde öteki olmayı seçmiştim aslında.

“Dolap” müzikali iyi gelmedi bana; kendimle, geçmişimle kapanmayan, kapatamadığım, belki de kapatmak istemediğim ufunetli hesaplar yeniden açıldı. Belki de olması gerekendi bu.

Dolap, daha iyi bir dünya kurmak hayali için sorulan soran, sorduran ve cevaplar arayan bir oyun” demiş Yonca İnal. Haklı!

Rejisi, oyunculukları, müziğiyle son dönem izlediğim en başarılı yapımlardan biri, hiç şüphesiz.

Aslında bu coşkuyu yaşamamı da, oyun boyunca kendimi psikoterapi seansında hissetme nedenimi de etkileyici metne ve Arda Aydın / Orçun Tekelioğlu‘nun müziklerine bağlıyorum.

Arda Aydın yılların deneyimini bir kez daha yeteneğiyle birleştirmiş ve unutulmaz güzellikle şarkılara imza atmış.

Haydi bir sır vereyim, “Yolun Yarısı”ndan “Çizgiler”, “Yedi Kocalı Hürmüz”ün “Tanrım”, “Geceye Selam”ın “Gökyüzünden Birer Birer İndi Yıldızlar”, “Cahide”nin “Bir Tokat”  şarkıları, bestesi, sözüyle en sevdiğim müzikal parçaları olmuştur. Ve bugün itibarı ile onların arasına “Dolap” müzikalinin “İsyan” şarkısı da girdi.

Sahnede yaratılan o muhteşem ilüzyon için, tiyatromuza kazandırılmış böylesi değerli bir müzikal için, sadece 10-17 yaş grubu çocuklara değil, onların ebeveynlerine ve öğretmenlerine de sunulan bu doğru iletiler için… Birader Yapım’ı kutluyorum.

Sezonunuz çok, alkışınız bol olsun.

PINAR ÇEKİRGE

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM