”Sarı mavi çiçeğim / Sen doldur ben içeyim”.

”Sarı mavi çiçeğim / Sen doldur ben içeyim”.

Bizim ”oynak türkü” diye bi hakkımız olmamalıydı aslında.
Hep hüzün dolu diğil miydi toprağımız asırlardır?
Tarihin herhangi bi döneminde göbek atacak durumda mıydık?
***
Saymayın tabi, ”Hoş Gelişler Ola” türküsünü.
Milyon yılda bi olur, gökten bi adam iner…
Kalkıp oynayın o zaman.
O başka.
***
Hayatımda hep, nedense, ”gelişmeleri endişeyle takip eden yetkili” rolü bana düşmüştür, anlamış diğilim?
Üniversitede öyleydim, öğrenci derneği’ndeyken misal;
Derse girdiğimi hiç bilmem. Kantinde, gelişmeleri endişeyle takip ederdim hep. Şimdi arkadaşlar yemek boykotu yapacak, acaba hır-gür çıkar mı?
Tribünde öyleydim, Çarşı Grubu’ndayken misal;
İçerde-dışarda maç kaçırdığımı bilmem. Az sonra otobüslerle Sakarya’ya gireceğiz, taş yağmuruna düşer miyiz acaba?
Profesyonel iş yaşamımda öyleydim, Ülker’de misal;
Elimden hesabı kitabı düşürdüğümü bilmem. Benim departmanım bu denli olumsuz koşullara karşın yıllık hedefi tutturacak mı acaba?
Atatürk’ün evladı olmayı herşeyden üstün kıldığım çağımda, 45’imdeyken misal;
Kinlenmediğim tekbi dakika bilmem. Şu gericiler, şu bölücüler, şu ahmak liberaller daha ne kadar zarar verecek vatanıma acaba?
***
Allah’tan, ”ölü sayısının artmasından endişe duyan” bi yetkili pozisyonum olmadı hiç.
Buna da şükür.
***
Endişelerim gibi, mutluluklarım da fakültede başladı.
Daha yeni yetme ”müzisyen” adayıydım. Namım yayılmıştı tabi ki kantin ahalisine;
-”Bakın şu gıcık çocuk Timur Selçuk’un öğrencisiymiş”.
Havam 1500 diğilse bile ona yakın bişeydi.
Rica edildi günün birinde;
-”Gürsel yaa, 8 Mart dünya kadınlar günü etkinliği yapacaz okul bahçesinde. Şiir okurken bize fon müziği yapar mısın”?
-”Tabi yaparım”.
***
Oldu mu günlerden 7 Mart? Provada herkes. Ben de katıldım mecbur.
Nihat Behram’ın ”Sürgün” adlı şiiri çalışılıyordu.
Ki, muhteşemdir;
-”Uyandırın anamı / Söyleyin gidiyorum / Yolumu gözlemesin / Dönemem belki geri.
Arkadaşlarım duysun / Kardeşim bunu bilsin / Söyleyin gidiyorum / Dönemem belki geri.
Babama haber salın / Alnarım onda kalsın / Sulasın günaşırı / Dönemem belki geri”…
Diye başlar…
***
Dinlerken;
-”Tamam yahu buldum” dedim birden.
Her nedendir bilemiyorum, bu şiir bana ”Sarı mavi çiçeğim / Sen doldur ben içeyim” türküsünün ezgisini anımsattı, dedim.
Onunla eşlik edeceğim, dedim.
Yalnız ezgi çok oynak, yavaşlatacağım, çünkü türkünün içinde ”özlem” var. Özlemle göbek atılmaz oolum, dedim. Onaylandı görüşüm.
Sonuç?
Fena da olmadıydı hani. Epeyce bi alkış aldıkdı.
***
Şiir bitimi coşup, hiç de öyle çalışmadığımız halde, tamamen doğaçlama, sadece türkünün nakarat bölümünü seslendirdim de hatta;
”Sarı mavi çiçeğim / Sen doldur ben içeyim / Sana basma yaraşmaz / Mor kadifeden biçeyim”…
***
Bitmeyen okul kimde görülmüş, benimkisi de bigün bitti elbet. Oysa, 50 yıl kadar okumayı düşünüyordum.
Yıllar yıllar yıllar sonra, kazık kadar herif olduğumda, Cumhuriyet Gazetesi’nin Nihat Behram’la yaptığı söyleşiyi okurken, koltuğumda donup kaldım, bi Giresun ikindisi. Ve epeyce dönemedim normal yaşama.
Nihat Behram’ın kızının adı ”Mavi” imiş. ”Sapsarı” saçlarıyla bi fotoğrafı da vardı babasıyla, kültür sanat sayfasında.
Ben okulda bu dörtlüğü söylerken minicik bi gız olmalı Mavi.
Allah hisset demiş, hissetmişim işte.
***
Sabah ”toplantım var” diye çıktım evden.
Kızlarım güldü ama yalan diğildi ki.
Millet Bahçesi’nde kedilerle ve martılarla toplantım vardı harbi. Dertleştik biraz. Sorunlarını ”endişeyle” dinledim. Açlardı ve üşüyorlardı.
Hava soğuktu, haklıydı çocuklar.
Neyse ki şehrimde hala tertemiz insanların soyu tükenmemiş. Yem getiren, mama getiren…
***
Aklıma bizim yerel siyasetçi tayfası geldi. Belediye Başkanlığına falan aday adayı olmuş her kardeşimin dilinde aynı sözcük;
-”Şehrin sorunlarını biliyorum”!!!!
Yahu daha kedilerin derdini bileniniz yok ki. Nerde kaldı şehrinkiler?
Oturdum bi türkü söyledim kedilere;
”Sarı mavi çiçeğim / Sen doldur ben içeyim”.
Elimden gelen budur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM