GEZEGEN

GEZEGEN

Tepemizde ağaçlar, az ötemiz kumsal, karşımızda deniz, oturuyorduk.
Cıbıldak ayaklarımız çimenlere basıyordu.
Arkadaşlarla söyleşirken biz, minik Yağmur’um mevsimin son denizine girip girip dönüyordu.
Islak saçlarını öpüyordum aşkımın.
****
Benim, insanlara bişey öğretebilme yeteneğim yoktur. Misal kimseye yazarlık öğretemem. Şan dersi veremem, bağlama çalmayı gösteremem. Zaten başka bişi de bilmem hayatta. Kime, neyi öğreteyim?
Öğretmenlik büyük bi yetenektir, bende asla olmayan… Ama salt babasını izlesin, görsün, dinlesin, anlasın, arkadaşları ile olan dostluğunu iyice algılasın diye minik kızımı her yere götürürüm.
Bilgi Yurdu’nun benden sonrasının tek çözümü Yağmur’dur çünkü.
****
Bi bölümünü kızımın da ağzı açık dinlediği sohbetimizin ana konusu İslam dinini “perde” eyleyip halkı kandıranlardı.
Yüce dinimizi yalnızca “belden aşağısı” olarak yaşatmaya çalışan malum zihniyetten öfke ile söz ediyorduk. Hepinizce bilinir, burada ayrıntıya inmek istemem.
Ama beni asıl mahveden… Yeminle ilk kez duyduğum… Sanırım yurdun belli bikaç yöresine ait olduğunu sanıp, yanıldığım… Ensest ilişki olgusuydu.
Sağlıkçı arkadaşımda detaylı rakamlar vardı. Adı bende duruversin. Ensest ilişki, memleketimizin ilçelerinde -köylerinde bile çokça yaşanan bi vaka imiş meğer.
Yıkıldım.
****
-Ne diyonuz siz yaa, nasıl olur bizde bu?
-Gürsel, sade bizde diğil ki, Karadeniz‘in her ilinde var.
-Yaa ben bunlarla aynı ülkede yaşamak istemiyorum, bu nedir yaa?
-Gürsel, daha yeni müdahale ettik, öz kız kardeşine yıllarca tecavüz eden abi vakası var. Üstü kapatılmak isteniyor. Savcı gelene kadar bekledik, ortalığı ayağa kaldırdık. Yoksa köyün adı çıkmasın diye sümen altı edilecekti.
– Yazıklar olsun la!
****
(Bu esnada rakam ve dosya istedim. Bana bilgi verin, gazeteye yazacağım dedim. Benden başka hiç kimsenin yüreği yiyip de bu konuya el atamaz, söz, ben yazacağım dedim. Sağlık personeli arkadaşımın gözleri doldu)
(Daha ne diyeyim)
****
(Aklıma yalnızca kılıç kuşanmış Diyanet İşleri Başkanı geldi… Hangi cüretle çıkıp hepimize meydan okuduğu… Atatürk‘ün adını neden hiç anmadığı…
Yaşanılan her sıkıntı bu millete mustehaktır der gibi sustum)
****
Sonra, kedilerden-köpeklerden konuştuk masamızda. Gerçek sevgi, gerçek vefa, gerçek dostluk. Onlarda dedik.
Arkadaşlardan birinin köpeği de bizimleydi o an. Tebessüm eden bi yüz ifadesi ile kuyruğunu sallıyordu.
-Şu anda kendisinden konuştuğumuzu bile anladı kerata, dedi arkadaşım.
****
Söze girdim..
-Yahu, yalnız çok tuhaf bi durum var. Ben onur, vefa, alçak gönüllülük, ahlâk denen şeyleri bile bizim evdeki kedilerden öğrendim. Bu kadar net gonuşuk ederim, ama şaştım kaldım kardeşim, iş çiftleşmeye gelince analarını bile tanımıyo bunlar. Çok üzülüyorum, ana- oğul çiftleşmesine tanık olduğumda. Yani demek ki türlerin devamlılığı konusu devreye girdi mi, yani doğanın kuralları başladı mı ahlâk bitiyo hayvan gısmısında. Bu nasıl bi düzendir ki? Yeri göğü yaratan buna nasıl çözüm getirememiş ki?
-Valla doğru diyon gardeşim, ama gezegenin düzeni bu.
****
Epeyce çaylar içtik oturdukça.
Bira 50 liraydı.
-Günah, dedim.
-İşletmeci naapsın Gürsel, anca kurtarırdır, dedi dostlar.
-Orası kesin, ben olsam şöyle eşsiz bi ortamda 75’den bile satardım.
Ama harbiden günah. 50 liraya bira olmaz, 5 liraya çay olmaz. Din ve ahlâk asıl bu konularda lazım oolum.
Bi an içilecek gibi oldu ama bira içilmedi bu sözlerim sonrası.
****
Kardeşlerim,
Kalkıyorduk tam. Durdum bi an.
-Biz demin ne konuştuk? Dinimizi çıkarlarına alet edenlerin aklı şeyinde dedik di mi? Dini yalnızca oraya indirdiler dedik di mi? Eee, hayvanlara geçtik, ana-oğul çiftleşmesini konuştuk. Sonuç, ahlâk mı yoksa içgüdü mü geçerlidir ikilemi oluşmuyo mu?-Yani Gürselcim, ne demek istiyun?
-Yanisi şu. Bazıları tam gelişememiş, işin içgüdü gısmında kalmışlar. Biz bu mevzuyu aşmış geçmişiz, şaşırıp duruyoruz olan bitene.
****
(Ben sözümdeyim. Bilgi gönderirseniz, adlarınızı gizli tutup yazacağım. Benden başkası bu konuyu yazamaz, bunda da ısrarlıyım, bekliyorum)
****
Belki de bu sinsi kafa haklıdır, ne bileyim?
Bu gezegen böyle bi yer, bu gezegen böyle dizayn edildi?  Yanlış olan biziz belki?
Artık önümüzdeki gezegenlere bakacaz!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM