Sardes 7. Uluslararası Dionysos Tiyatro Şenliği

Sardes 7. Uluslararası Dionysos Tiyatro Şenliği

 ve Tiyatro Eğitim Kampı 14 Temmuz’da Başlıyor

Sardes 7. Uluslararası Dionysos Tiyatro Şenliği ve Tiyatro Eğitim Kampı  14-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.

Şenlik ve kampla ilgili olarak dergimize yapılan açıklama şöyle:

Tiyatro sanatının doğduğu, Tiyatro Tanrısı Dionysos’un yaşadığı topraklar olan Lidya Kralllığının Başkenti SARDES de 7. SALİHLİ SARDES DİONYSOS ULUSLARARASI TİYATRO ŞENLİĞİ VE TİYATRO EĞİTİM KAMPI  ( bir doğal afet, ülke-dünya problemi olmazsa ) 14 – 24 Temmuz 2022 Tarihleri arasında ; SANATÇI VE SANATSEVER KATKILARI SAYESİNDE ;  “SIFIR BÜTÇE” MANTIĞI  – İMECE – ile ; SART ANTİK KENTİMİZDE ÇADIR KAMPI ŞEKLİNDE yapılması planlanmıştır.

Şenlik süresince devlet ve özel kurum – kuruluşlardan 7 yıldır olduğu gibi MADDİ destek istenmeyecek ve vermek isteselerde  alınmayacaktır.

14 – 24 Temmuz 2022 tarihlerine gösteri, tatil vs.. planlarınızı ayarlayınız. Çadırınız, hamağınız,  karavanınız şimdiden hazırlansın!

Tiyatro sanatının kurucusu kabul edilen DİONYSOS un yaşadığı Lidya Krallığının başkenti,  İlklerin şehri ve Paranın icat edildiği yer diye bilinen Sart Köyünün çocuklarından başlayarak herkesin  sanat bilinci uyandırmak üzere 6 yıldır bir çalışma içindeyiz.. Siz de, DİONYSOS TİYATRO KÜTÜPHANESİ bünyesinde eğitim ve sanat hayatını desteklediğimiz Anaokul ve ilköğretim ve Lise öğrencilerimizin sanat ve eğitim kitapları ihtiyacına cevap olarak tiyatro eğitim kampımıza gelirken getireceğiniz tiyatro teori ve oyun kitapları öncelikli olarak SANAT VE EĞİTİM KİTAPLARI BAĞIŞI YAPIP eğitimlerini destekleyebilirsiniz.

Uzmanlık alanlarınıza uygun Tiyatro Atölyesi  Yapma ; oyun gösterisi hediye etme önerisi gibi  diğer katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

Gündüzleri sabah 9.00 -13.00  ve öğlen 15.00 – 19.30 arasında Tiyatro eğitim ATÖLYELERİMİZ olacak .. Oyunculuk, Yazarlık, Yönetmenlik, Drama, Pantomim, clown vb.. atölyelerimize ücretsiz öğrenci- katılımcı olabilirsiniz.. Akşamları saat 21.00 – 23.00 arası müzik – şiir doğaçlama tiyatro,  Performans gösteriler oluyor. Aileniz ve dostlarınızla izlemeye bekleriz ..

BU şenlik, 7 yıl boyunca Salihli de bulunan RASİM AŞIN DİONYSOS TİYATRO EVİ tarafından gerçekleştirilmektedir.  Hiçbir bölgesel veya yerel resmi bir kurum ile işbirliği yokdur..  Salihli’deki Sivil toplum kuruluşlarından oluşan Tiyatro Gönüllülük Hareketi  ve Ege Tiyatrolar Birliği ve Türkiye’deki sanat ve akademik camiadaki tiyatro dostlarımın ücret alıp vermeden çadırlarını getirerek, yemekleri  ortak alıp üreterek   katkı ve katılımda bulunulan  bir girişimdir.

Yer : MANİSA ili, Salihli İlçesi, SART Köyü..

(İzmir’den Ankara istikametine giderken 80. km de. Salihli ilçesine gelmeden  10 km öncesi Sart Mustafa Köyü Artemis Tapınağı bölgesinde)

Bu bağlantıyı takip ederek WHATSAPP GRUBA  katılabilirsiniz.

 https://chat.whatsapp.com/HGvqRZ433j8GevMNJRyvKr

FACEBOOK GRUP SAYFASI 

https://www.facebook.com/groups/407525639445114 

HABER VİDEOSU : https://www.youtube.com/watch?v=BPECcnqBiBM

Koordinatör :   Dr. Öğr. Üyesi Rasim Aşın  0551 407 1525 

… DETAY…

SALİHLİ – SARDES  7. ULUSLARARASI DİONYSOS TİYATRO ŞENLİĞİ VE TİYATRO EĞİTİM KAMPI

14 – 24  Temmuz 2022

https://youtu.be/BPECcnqBiBM

SIFIR BÜTÇELİ, SANATÇI DAYANIŞMALI TİYATRO EĞİTİM KAMPI HAZIRLIKLARI BAŞLADI..

“ÇADIRINLA GEL”

Türkiye’nin 7 bölgesinde tiyatro yapan lise mezunu herkesi; 14 – 24  Temmuz 2022 tarihlerinde Amatör tiyatro sanatçılarını,  Şehir tiyatrolarında ön eğitim alanları, Tiyatro kurs öğrencileri,  GSF – Konservatuvar tiyatro bölüm öğrenci ve mezunları, Tiyatro sanatçısı  adayı herkesi,  Ustalardan ve Akademisyenlerden ;

“OYUNCULUK, YÖNETMENLİK, OYUN YAZARLIĞI, DRAMATURJİ, ELEŞTİRMENLİK,                   DEKOR, KOSTÜM, SAHNE TASARIMI, CLOWN, PANTOMİM, ÇOCUK TİYATROSU, GENÇLİK TİYATROSU, MASAL CANLANDIRMA, HİKAYE ANLATICILIĞI, KARAGÖZ-HACİVAT,                                     KUKLA TİYATROSU, SOKAK SANATLARI, PERFORMANS TİYATROSU, DENEYSEL TİYATRO,                  YARATICI DRAMA , EĞİTİMDE TİYATRO, PSİKODRAMA,  TİYATRO FELSEFESİ, TİYATRO SOSYOLOJİSİ, TİYATRO TARİHİ ” vs.. gibi atölyelerde tiyatro eğitimleri alacakları; 

Tiyatro sanatının doğduğu, Tiyatro kelimesinin ilk kullanıldığı, Tiyatro Tanrısı Dionysos’un yaşadığı mekanlara,  SALİHLİ SARDES ’e, DİONYSOS TİYATRO KÖYÜMÜZE davet ediyoruz !

Rasim Aşın

(Pandemi şartlarına göre  değişiklikler olabilir.

Salihli Sardes 7. Uluslararası Dionysos Tiyatro Şenliği ve Tiyatro Eğitim Kampı   SANATÇI DAYANIŞMASI SAYESİNDE “ SIFIR BÜTÇE “ İLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

  ŞENLİK SÜRESİNCE, HİÇBİR DEVLET KURUMUNDAN ve ŞAHISLARDAN MADDİ DESTEK İSTENMEYECEK ve VERMEK İSTESELERDE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

  Tiyatro sanatçıları arasında birlik, beraberlik ve dayanışma örneğinin sergileneceği;  Manisa’nın Salihli ilçesindeki Lidya Devletinin Başkenti olan  Antik Sart-Sardes, Sardeis köyünde,  Modern Tiyatro Sanatının doğduğu ve tüm dillerde söylenen tiyatro sözünün Etimolojik kökeni olan  THEATRON  kelimesinin ilk kullanıldığı yer; Neşe, Eğlence, Haz, Sanat – TİYATRO TANRISI ve antik dönemlerde tiyatro hamisi, Bitkilerin, Hayvanların, Öldükden sonra yeniden diriliş ve kaos-entrika tanrısı olarak da kabul edilen  DİONYSOS’UN yaşadığı, Dionysos Ritüellerinin – Şenliklerin  yapıldığı, topraklarda,  Altın madenlerinin bulunduğu Tumolos (Bozdağ) Dağı yamaçlarındaki Altın akan  Paktolos Çayı (Sartçayı)  kenarındaki ulu çınar ağaçları etrafında bulunan taş Sahne mekanlarında SALİHLİ SARDES 7. ULUSLARARASI DİONYSOS TİYATRO ŞENLİĞİ VE TİYATRO EĞİTİM KAMPI  14 – 24 TEMMUZ  2022 tarihinde Salihli  İlçesi  SART  KÖYÜ-MAHALLESİnde yapılacaktır.

Türkiye’nin 7 bölgesinden Belediye, Halk Eğitim, Dernek, Vakıf, Özel Tiyatrolarda temel tiyatro eğitimi almış, sanatçı adayı olan herkesi Anket, katılım formu ve otobiyografiler gönderdikten sonra Sanat komisyonumuzun uygun göreceği  en az 2,  en fazla 10 kişi  tiyatrosunu,  Şehrini, Kurumunu temsilen seçilecektir.

Eğitim Atölyelerimize Toplamda en fazla 150 kişi kabul edilecektir.   

TİYATRO EĞİTİM ATÖLYELERİNE KATILMAK İSTEMEYENLER ŞENLİĞİMİZE KABUL EDİLMEYECEKTİR!

Kalacağı çadırı ve mat-eşyalarını, günlük eşya-iaşe-yemeğini, hijyenik temel ihtiyaçlarını kendisi getirmelidir.

Başvuru yapanlar tiyatro atölyelerinden seçeceği Bir günde sabah 1 öğleden sonra 1                                 ve Akşam 1 olmak üzere en fazla 2 eğitimi belirledikten sonra, Şenlik sonuna kadar devam mecburiyetini kabul etmelidir.

Başvuru tarihi içinde katılacağı atölyeleri belirlemeyenlere katılabileceği  EĞİTİM ATÖLYE KONU-BRANSINI Şenlik koordinatörlüğümüz kontenjan sayısına göre  uygun göreceği dağılımı yapacaktır.

Katılımcılar akşam gösterilerini izlemeli, gerekirse oynamalı,  konferans, panel-söyleşilerde katkı ve katılımda bulunmalıdır.

Başvurular için;  5 Haziran – 5  Temmuz  2022 tarihleri arasında Kişisel biyografi yazıp tiyatro alnında referans verecek ustası- eğitmeninin yazısını oyunrasimasin@hotmail.com    email adresimize word dosya olarak gönderebilirsiniz.

  “ÇADIRINLA GEL”, “ ÇADIR’DA DİONYSOS RİTÜELLERİ ” “SANATDA GERİ DÖNÜŞÜM”

Atölye çalışmalarımız 15 kişi ile sınırlıdır. (Başvuru tercihleri esasında şenlik koordinatörlüğü hangi atölyeye kimlerin katılacağı belirleyecektir.)

 EĞİTİMLER 2, 3 ya da 4 gün atölye, 1 gün uygulama örneği performansı toplamda 5 güne kadar sürebilir )

EĞİTİM  TAKVİMİ

  Ön Başvurular Esasında 10 Haziran 2022 Tarihinde Facebook ve Whatshap Dionysos grup sayfasında bildirilecektir.

KAMPA GELİŞ :   13  TEMMUZ  2022 Çarşamba     Saat 16.00 dan  itibaren..

  GİDİŞ : 24 Temmuz 2022 saat 18.00 den itibaren  

17  Temmuz Pazar  Saat 10.30 – 12.00 –   SART ARTEMİS TAPINAĞI

Saat 16.00    17.00   SART  GİMNAZYUM   ANTİK ÖREN YERİ GEZİSİ

TİYATRO EĞİTİMLERİ  14 – 24  Temmuz 202 tarihleri içinde  Saat 10.00 – 13.00 – 

 15.00 – 17.30  ve 17.30-19.30 arası yapılacak..

AKŞAMLARI SAAT 21.30 dan  itibaren Sart Köy meydanlarında  ve Kamp Alanı  TAŞ SAHNE DE GECE  GÖSTERİLERİ – PERFORMANSLARI yapılacaktır…

ŞENLİĞİMİZ HİÇBİR DEVLET KURUMUNDAN  VE KİŞİLERDEN MADDİ DESTEK KABUL ETMEMEKTE VE İSTEMEMEKTEDİR.. 

SIFIR BÜTÇELİ BİR EĞİTİM KAMPInın günlük giderlerinin  bir kısmını karşılayabilmek üzere; Şenlik alanı, eğitim mekanlarının düzenlenmesi, ekolojik-çevre düzenlenmesi, hijyen, temizlik malzemeleri, Sıcak içecek, su, çay, kahve vs.. alımlarına  ortak bütçe için katkı payı ve fiziksel katılım verilebilir. Mecburi değildir.  Atölyelerde alınması- kullanılması gereken malzemeleri almak için  para havuzu  oluşturulacaktır.

Eğitim verecek olan sanat dostlarımıza  ulaşım-otel konaklama  katkısında bulunamasak da,  çadırlarını getirerek kalabilir,  sağlık nedeni ile çadırda kalamayacak  olan hocalarımızı, arzu ederlerse köy ortamında,  köy evlerimizde misafir edeceğiz.. 😇

Şenlik Koordinatörü :

  Dr. Öğr. Üyesi  RASİM AŞIN

  Malatya Turgut Özal  Ünv. Sanat tasarım ve Mimarlık Fak. Sahne Sanatları Böl. Tiyatro Eğitmeni   

 İletişim:  e-mail :  oyunrasimasin@hotmail.com 

 Tel : 0551 407 15 25       https://www.facebook.com/groups/407525639445114

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM