Özcan Ateş:

Özcan Ateş:

 “Eskiden Şivan Perver Kasetlerini Saklıyorduk, Şimdi Kürtçe Oyun Oynayamıyoruz”

Kürtçe “Tartuffe” oyunları Adana ve Mersin’de yasaklanan Amed Şehir Tiyatrosundan Özcan Ateş, dokuz8TV’de yayınlanan #AnlatBiraz programında Mustafa Kara’nın sorularını yanıtladı.

Tartuffe’un oyuncularından Özcan Ateş, oyunlarının yasaklanmasının temel nedeninin Kürtçe olmasından kaynaklandığını söyledi. Ateş, “4 yıldır bu oyunu oynuyoruz ve yasaklanmıyordu ama bu sene nasıl bir güvenlik problemi olduğunu anlamadık” diyerek belediyeler ve valiliklerin bu yasağını anlamlandıramadıklarını belirtti.

Ateş, Kürtçe oyunun yasaklanmasına ilişkin şunları söyledi: Bizim oyunlarımızın neden yasaklandığını da anlatmıyorlar. Hiçbir gerekçe sunmuyorlar. 90’lı yıllardaki yasak zihniyetle aynı durum. O dönemlerde Şivan Perver kasetlerini saklıyorduk şimdi de Kürtçe oyun oynayamıyoruz.

KÜRTÇE DEVLETE SERBEST BİZE YASAK

Devletin TRT kanalında Kürtçe var. Devletin kendisi Kürtçe konuşabiliyor ama söz konusu bize gelince yasak oluyor.  Kocaeli’de de bize bir salon verilmişti sonra salonu veren görevli hasta diye geri çektiler. Türkiye’nin her yerinde farklı muameleler oluyor. Oralardaki görevlilerin keyfi uygulamasına kalıyor. Adana’da şimdiye kadar genelde yasaklanıyordu ama Mersin’de ilk defa yasaklandı.

CHP’Lİ BELEDİYELERİN TAVRI RAHATSIZ EDİCİ

Biz oradaki yerel dinamiklere de CHP’li belediyelere de söyledik valiliklere izin başvurusuna ihtiyacınız yok diye ama anlamadılar.  Bu durum bizi üzüyor. Gece 11’de oraya vardığımızda oyunumuzun yasaklandığını öğrendik. Ertesi gün bütün izahatlarımıza rağmen sorunu çözemedik.

BU SÜREÇTE BİRAZ YALNIZ KALDIK

Bu süreçte yaşadıklarımız yasaklar üzerine ses çıkmalıydı ama yalnız bırakıldığımızı düşünüyorum. Yasaklar bu nedenle giderek büyüyor. Tepki konusu çok zayıf kalıyor. “Aman Kürtçe’de kim bilir ne yapmaya çalışmışlar” gibi bir zihniyet olabilir. Bizim oyunlarımız nasıl bir güvenlik gerekçesi olabilir bunu anlamıyoruz. Muhalif kesimlerin biraz daha ses çıkarması gerekiyordu.

AMED ŞEHİR TİYATROSUNUN ÇALIŞMALARI NELER?

Özcan Ateş, Amed Şehir Tiyatrosunun çalışmalarına ilişkin de bilgi verdi. Belediyeye kayyum atanmasının ardından özel tiyatro olarak devam ettiklerini söyledi.  Ekonomik olarak ayakta kalmak için Avrupa’ya belli projeler veriyoruz destekler alıyoruz.

KÜRTÇE TİYATRO TARTIŞMASI

Biz de zaman zaman kendi aramızda “Kürtçe tiyatro mu?” yoksa “Kürt tiyatrosu mu?” tartışmalarını yapıyoruz. Ama daha çok yeni. Türkiye’de Kürtçe tiyatro yapan çok fazla grup yok. Her kentten Kürtçe tiyatro yapan bir grubun olması gerekiyor. Bu sezonu yasaklarla kapattık. Umarım önümüzdeki sezon yasaklardan bahsetmeyiz.

Söyleşiyi izlemek için tıklayın:

 

Kaynak: https://www.sahneden.net/tiyatro/ozcan-ates-eskiden-sivan-perver-kasetlerini-sakliyorduk-simdi-kurtce-oyun-oynayamiyoruz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM