Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
DENİZ
 • 0
 • 109
 • 06 Mayıs 2021 Perşembe
 • +
 • -
kardeşi hamdi gezmiş’in ağzından, can dündar’ın da katkılarıyla, deniz gezmiş’i anlatan bi kitabı, yeniden okuyorum dün geceden beri..
”mustafa” filmindeki densizliğine, 15 temmuz günlerindeki ihanetini eklediği için, asla bağışlayamasam da can dündar’ı,
kitap harbi harbi güzel olmuş..
sezarın hakkı sezaradır..
****
(kısa bi anımsatma, neydi o hayınlık; 15 temmuz’dan bi hafta önce ansızın ortadan yitti can dündar.. demek ki, kalkışmadan haberdar idi.. ne rastlantıdır ki, 15 temmuz’dan yine bi hafta sonra yurtdışında ortaya çıktı can dündar)
(buradan ne anlamak lazım? sanmam ki parasal-dünyevi ilişkileri, beklentileri olsun.. muhtemelen, olası bi darbe sonrası hükümetinin kültür bakanı olma sözünü almıştı can dündar)
****
kitaplarda, satır altlarını çizme huyum yoktur.. tam tersi, bunu büyük bi ukalalık ve tanımsız bi ruh hastalığı olarak görürüm..
sizce de gülünç diğil midir; mesela sen-ben-o veya bi başkamız, aziz nesin’in kitabının bi yerlerinin altını çizmişiz..
biz kimiz yahu? bu ne menem bi cürettir? ne hakla, aziz nesin’in o cümlesini değerli buluruz?? ayıptır yahu??
işte bu mantıkla, kitabın sadece bazı sayfa kenarlarını kıvırmışım..
****
bakınız:
ilk kez bu kitaptan öğrenmişim, deniz’in de sevdiği bi kız olduğunu..
sanki bi marifetmiş gibi, yar eli tutmadan ölmüş olmadığına sevinmişim..
bi de beşiktaş’lıymış deniz..
delirmiş, delirmiş, delirmişim..
****
aslında hiç da şaşırmamışım..
benim doğdum doğalı iddaa ettiğim bişey vardır.. tövbe haşa, derim ki yeri geldikçe;
-”Allah Baba kesin fener’lidir.. sonra, hz muhammed kesin galatasaraylıdır.. ama naaparlarsa yapsınlar, hz ali beşiktaş’lı.. biz, bu iki büyük engeli aşıp kolay kolay şampiyon olamayız, ama hz ali sayesinde halkın takımı olarak, gönüllerde yaşayıp gideriz”..
bu açıdan bakıldığında deniz gezmiş’in de beşiktaşlı olması kadar doğal bişey olamaz..
****
ve anımsatırım yine..
alevi öğretisi; Allah’ın yalnızca hz ali’nin suretine bürünüp insanlara göründüğünü söyler..
ne demek bu?? aşşaa yukarı şu demek günümüzde;
-”ben fenerliyim, ama artık çArşı’lıyım da”..
-”ben cimbomluyum, ama çArşı’ya da hayranım”..
**** ****
bişey daha öğrenmişim ”abim deniz” kitabından..
deniz’in baba evine ”ulus gastesi” girermiş bitek..
tüylerim diken diken oldu..
Atatürk’ün kurduğu, milli mücadeleyi örgütlediği, zaman zaman başyazıyı da yazdığı gazete’den gelen kültürle yetişmiş deniz..
artık biraz daha arttı sorumluluğum, diye düşünmüşüm, bi ULUS yazarı olarak..
****
ama problem var..
halen var..
ULUS gazetesi kapalı..
****
Ata’nın gazetesi nasıl kapalı olur??
olur işte..
Ata’nın partisi, bankası, fabrikaları, limanları, kurumları açık mıdır sanki?
****
çok şükür deniz gezmiş beşiktaşlı da,
Allah fenerli, sıkıntı büyük, ben napim??
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM