PROJE?

PROJE?

zamanlardan bi zamandı,
vakitlerden bi vakitti,
ula pardon, ikisi de aynı şey oldu, yani güzel günlerdi demek istedim, kabul buyurunuz..
***
müdavimlerinin %80’inin kadın olması itibariyle dünya tarihinde tek idi masal cafe’miz..
bizzat genel başkanca (halen sağdır) en başarılı şube ilan edilmişti add’miz..
ve gümbür gümbür gürlüyordum ulus köşeyazılarımda..
o günlerdi..
***
aslında çok iyi bi insan olan, ünv. bitirmişliğiyle şehrimizde belli bi mesleksel kariyere ulaşmış bulunan, ama sarhoşluğu hiç mi hiç çekilmeyen, bu yüzden masal’dan ve yaşamımdan aforoz ettiğim bi kardeşim..
bilin bakalım ne yaptı?
yok yok, borç takıp kaçmadı, öylesi 2000 kişi var şehrimde, onlardan diğildi.. nasıl bi ezikliktir Allah bilir, sosyal medyadan bana sataşmaya başladıydı..
-başkan, projen ne?
-abi, projen ne?
3 diğil, 5 diğil, 15 diğil, her gece sayfamda bu yorumla karşılaşıyordum.. belli ki içip içip bana sarıyordu.. ısrarla yanıt vermiyordum..
***
bu işin sonu nereye bağlandı, inanın anımsamadım şimdi.. sadece, kafamdan “benim durduk yere ne diye projem olsun yahu, manyak mıyım la ben” diye geçtiğini biliyorum, o kadar!
nihayetinde ben de; yılın 360 günü kedi yavrusu denli yalın yaşayan, ama geri kalan 6 günde zıvanadan çıkan bi insanım.. etten kemiktenim..
(misal, yine o dönemde bi gün.. chp binasında, birini haşlamışım? ne bağırıyon millete lan demişim? vallahi bunu da anımsamıyorum.. geçen parti’de anlatmışlar, büyük kızım çiğse’den duydum.. yeminle çok üzüldüm.. ve o insan, şu en son seçim için, chp’nin belediye başkan aday adaylarından biriydi.. bu yazı kendisine nasıl olsa okunur, özür diliyorum.. kimbilir, yine hangi deyyusun yüzünden zıvanadan çıkıp, o’na patlamışımdır?)
***
bunları neden anlattım?
valla ben de bilmiyorum..
yok la şaka tabi, bilmez miyim?
proje sözcüğü ülkemizde, siyasete atılan kişilerle özdeş hale geldi.. daha yeni, istanbul’dan bi abimiz sormasın mı bana;
-gürselcim, fuat köse nasıl biridir, projeleri nelerdir?
jetonum, 10 yıl gecikmeli olarak, inanın o tlf esnasında düştü.. demek ki o sarhoş dostum, beni siyasetle bağdaştırıyordu..
şöyle midir yani demek istenilen; eyy gürsel ekmekçi…. masal’dı, add’ydi, ulus’tu, hep gündemdesin.. besbellim siyasete atılacaksın, iyi de ne projen var oolum?
a) bi insan, salt şehri ve vatanı için çalışamaz mı, illa siyasal bi ikbal beklentisi için mi terletilir o formalar?
b) harbiden merak ettiği şey, amacım ve yapacaklarım mıydı?
c) yoksa, gaç guruşluk adamsın mı demek istiyordu, içip içip?
***
yanıtını vereyim bari, daha da gecikmeden;
yalın’ım yok planım / salt gülmektir yalanım / ün, anıt elin olsun / ben falanım filanım….
***
yorum 1) bi terzi abimiz var.. çok sevdiğim biridir, yiğit namıyla anılır, gıdı murat abim.. hiç alakasızca akplidir, oysa sosyal demokrat kişiliğe daha yakındır.. yine o cafcaflı günlerimde demişti ki bana; “gürselcim hiç hayal kurma, bu millet ancak 2023’te chp’ye iktidar şansı verir”.. bu, büyük bi kehanetti, o günlerde.. uğradım bugün; “yahu murat abim, sana helal olsun, taa 10 yıl önceden bildin bugünleri.. en keskin yorumcular, en kaşarlı politikacılar bile böyle isabetli konuşamaz”..
anadolu’nun görmüş geçirmişlerine saygı duymayı öğrensin herkes! aha size projem!
yorum 2) bi tanesi genel merkezde, ikisi giresun’da, toplasanız 3 tane dostum var akp’li.. geçenlerde dedi ki angara’da olanı; “gürselcim, 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde kemal bey diğil de imamoğlu veya mansur bey aday olsaydı, bak akp kayıp ederdi demiyorum, bugün tayyip bey yoktu”..
her kapıda bi dostunuz olacak kardeşlerim, fazla galabalığa gulağ’asmayın (aşık veysel sözü) yani! aha size projem!
yorum 3) bayram ziyareti için annemdeydik bugün.. naapsın anacaazım, oturmuş tv karşısına zap yapıp duruyordu.. oradan oraya geçerken gözüme çarptı bi an, daha da bişey diyemedim anneme, hangi kanalda idi bilmiyorum, açık oturum programının adı “iktisattan çıkış” idi..
çok güldüm çok.. fakülte 1. sınıfta en önemli derslerden biriydi iktisada giriş.. ula dedim, son sınıflara da böyle bi ders mi konsaymış keşke? tam mezun olacağın yıl, ne güzel bi ders adıymış, iktisattan çıkış…..
her konuda tutarlı olacan! aha size projem!
***
tamam bitiriyorum, yoruldum valla..
yorum 1’deki kehanetin neden 1 yıl geciktiğinin yanıtı yorum 2’de..
yorum 3’teki çıkış sözcüğü, belki de bu iktidarın iktisattan hiç anlamadığını mı iddia ediyo? anam geriye doğru zap yapmadı, ne edeyim?
cümleten iyi geceler arkadaşlar..
geceye dair projelerinizde başarılar diliyorum..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM