Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
DAMLA
 • 0
 • 41
 • 21 Nisan 2021 Çarşamba
 • +
 • -
(akşam yağmurunun aklıma getirdiği)
DAMLA
Uzun yıllar boyu ‘’Ozon Tabakasının Delinmesi’’ hususunu tam anlayamadan şu yaşlara gelmiş insanlarız nihayetinde.
Nasıl delinir? Neye benzer? Bulutlar mı delinir acep? Tanıdık bi terzi bulunsa, bi uzay mekiği kiralayıp götürülse, dikiş tutar mı bi daha? Annelerimizin, okula giderken; ‘’Gök delindi galiba, yanınıza şemsiye alın’’ demesi bu mudur yoksa?
Çevre dostu olma namına bitek; ‘’Ağaçlar ormana dönmeli yurdumda’’ şarkısı düzeyinde yaşayan herifler olduğumuz için, bilemedik neler döndüğünü dünyamızda.
Zamanında TRT Çocuk Korosu’nu kuranlardan bari Allah razı olsun…
****
Mesela ben de pekbi kara cahilmişim.
Duymuşum bi biçimde ‘’zararlı’’ olduğunu, koltuk altı spreylerimi masa altlarına eğilip sıkardım.
Direkt uzaya gitmesin.
Gezegenime ayıp etmiyim!!!
****
Şimdiki aklım olsa, çıkar balkona, doğrudan ozon tabakasının gözüne gözüne sıkardım o spreyleri.
Az buçuk tahmin ederdim çünkü, her palavra gibi bunun da ekonomiyle ilgisi olduğunu.
(…)
****
Doğduk.
Çocuk olduk sonra.
Büyüdük, genç olduk falan.
İcap etti, okul-mokul derken, terk eyledik doğduğumuz şehri.
25 sene sonra geri döndüğümüzde ne görelim;
-‘’Aaa, iri damlalı Nisan yağmurları yok olmuş. Başka tür bişey yağmaya başlamış, muson yağmurunun iç güveyden hallicesine dönüşmüş’’!
Nasıl olur ulan?
O iri damlaların altında az mı top oynadık bahçelerde. O iri damlalara basmadan az mı kız peşinde seğirttik lisede? O iri damlaların taşlık denen avluyu 2 dakkada kaplamasını az mı izledik bi film gibi?
Nereye gitti Nisan yağmuru??
Damlalarımı istiyom!!!
Avukatımı istiyom!!!
****
Şeytan lobisi dürtüyo hemen insanı;
-‘’Allah Allah? Yanılmışım. Demek ki bu ozon delinmesi muhabbeti doğruymuş. Ne bahar kaldı, ne yağmur. Keşke biraz az sıkaydım o spreyleri. Tüh bee’’.
Üzülmemek elde midir?
****
Yok kardeşim.
Boş yere üzülmüşüm 10 yıldır.
Bugün yeniden yağdı, yine yağdı, tekrar tekrar yağdı, iri taneli nisan yağmuru. Ne yaparsan yap, bozamazsın doğanın dengesini demek istedi bizlere, mübarek.
Ben buradayım dedi.
Belli ki bi ritmi var doğamızın. 100 yılda bir buzul çağı yaşanıyo belki, 150 yılda bir çöl sıcakları… 200 yılda bir ozon tabakası inceliyo belki, 250 yılda bir Nisan yağmurları bi süreliğine kayboluyo.
Kim, nereden bilecek?
Bu muhteşem dönüşümü kim durduracak?
****
Müjde gibi düştü bu akşamüstü gömleğime o iri damlalar.
Hiçbi şey bitmedi bu memlekette demek istedi.
Sen!! Recep Tayyip Erdoğan!!
Mustafa Kemal Atatürk ”Nisan yağmurudur” bu vatanın.
10 yıldır yağmadığına bakma.
Sana mı kaldı durdurmak?
Valla bunu demek istedi.
(ULUS GAZETESİ,
5 MAYIS 2014)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde planlarınızı birden değiştiren bir durum olabilir. Elinizde olmayan koşullarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İş hayatında ve sorumluluklarda hata ve karışıklıklara dikkat edin.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sezgileriniz maksimum seviyede olacak. Sürpriz bir haberle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi şaşırtacak bazı kararlar alabilir, bazı kurallarınızı aşmak isteyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yüklü maddi planlar gündeme gelebilir. Unuttuğunuz ödeme ve borçlara dikkat edin. Sizi strese sokan bazı durumları boşvererek rahatlayacak ve daha umursamaz davranacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde ilişkilerinizde sahip olduğunuz yanlış algıların farkına varabilirsiniz. Pozitif veya negatif yönlü olarak bazı insanları daha iyi tanıyabilirsiniz. İlişkilerinizde beklenmedik bir durum açılabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde aşk hayatınızda romantizm artabilir ve duygularınızı dile getirme cesaretini gösterebilirsiniz. Geçmişteki partnerden bir işaret görebilirsiniz. Sahne ile ilgili işler gündeme gelebilir.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dış görüntünüzle veya sağlığınızla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Belli belirsiz küçük sağlık sorunları akşama doğru azalabilir ve toparlanabilirsiniz. Merhamet ve anlayış duygunuz artacağı için dargınlıkları giderme yoluna gidebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM