Aydınlık yarınlar için siz de bir mum yakın

Aydınlık yarınlar için siz de bir mum yakın

Türkiye’nin dört bir yanından tam 55 hekim bir araya gelip Türk Sanat Müziği albümü çıkardı. Dr. Özlem Kaya’nın öncülüğünde tıp fakültesinde okuyan kız öğrencilere burs için 30 kadın hekim 2019’da “Hekimler Söylüyor” albümünü çıkardı. Bir yıl sonra bu kez erkek hekimlerin de katılımıyla ikinci albüm hazırlandı.

Aydınlık yarınlar için siz de bir mum yakın

Hekimler Söylüyor Projesi’nin ilk albümü 2019’da Mudanya Devlet Hastanesi Biyokimya Uzmanı Dr. Özlem Kaya’nın sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıyla başladı… Kaya, konservatuvar  eğitimini de tamamlamış başarılı bir hekim. Gündüz Tıp Fakültesi, akşamları ise konservatuara devam ederek, 1989’da Bursa Belediye Konservatuvarı Türk Sanat Müziği bölümünün ilk mezunları arasında yer aldı. Yurt içi ve yurt dışında birçok konserde görev aldı. Hekimliği nedeniyle uzun süre ara verdiği amatör müzik çalışmalarına devam etmek için 2016’da Stüdyo Orpheus’u kuran Kaya, kadın hekimlerin bir araya geldiği bir sosyal medya hesabında konser kaydını paylaşınca, müzikle ilgilenen çok sayıda meslektaşı olduğunu gördü.

 İLK ALBÜMDE 30 KADIN HEKİM

Albümün çıkış noktasının “Hekimlerin müziğe dair hayallerini gerçekleştirmelerine aracı olmak” diye anlatan Özlem Kaya’nın sosyal medyada yaptığı duyuruya kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanından müziğe gönül veren her daldan, her branştan yüzlerce hekim başvurdu ve örnek ses kayıtlarını gönderdi. Onların arasından seçim yapılarak Bursa’da bir araya gelen 30 kadın hekimin seslendirdiği 36 eseri içeren Hekimler Söylüyor albümünün ilki 2019 Anneler Günü’nde çıktı. Albüm gelirleri eğitim ve sağlıkla ilgili derneklerle vakıflara bağışlandı. Ayrıca ‘Hekimler Söylüyor’ korusu oluşturuldu. Yedikule Hayvan Barınağına destek olundu. “Projemizle insana, hayvana ve doğaya hekim duyarlılığı ve müzikle katkıda bulunduk” diyen Dr. Özlem Kaya ilk albümün gördüğü ilgi üzerine bu kez 55 hekimle ikinci albüme başladıklarını söyledi. Kaya şunları anlattı:

– İkinci albüm için daha büyük bir talep oldu. Erkek meslektaşlarımızın da aramıza katılmasıyla 55 kişilik dev bir kadroyla ikinci albüm için kolları sıvadık. İlk albümde olduğu gibi Kültür Bakanlığı’nın değerli sanatçıları Göksel Baktagir ve Selçuk Murat Kızılateş sanat yönetmenliğini üstlendi. Konuk sanatçı olarak Türk Müziği’nin usta yorumcusu Melihat Gülses de projemize destek oldu. Ses sanatçıları Nazire Savran, Prof. Dr. Özlem Doğuş Varlı ve Sıla Erol ikinci albümde de stüdyo okumaları sırasında hekimlerimize okutmanlık yaptı. Pandemi nedeniyle çalışmalar 16 ayda tamamlanabildi ve albüm 2020 Aralık’ta çıktı.

Dr. Özlem Kaya albümün çıkış noktasını “Cumhuriyet’e vefa” diye açıkladı.

 CUMHURİYETE VEFAMIZ

– Albüm projesinin gelirleri Türk Eğitim Vakfı bünyesinde oluşturulan ‘Hekimler Söylüyor Burs Fonu’ ile geleceğin hekimleri olacak kız öğrencilerin eğitimine aktarılacak. Türkiye Cumhuriyeti’ne olan vefa borcumuzu, Atatürk’ün açtığı yolda ve onun ilkeleri doğrultusunda çalışarak, aydınlık yarınların mimarı olacak gençlerin eğitimi için yeni projeler hayata geçirerek ödemeye çalışıyoruz. Burs fonunda şu ana kadar toplanan bağışlarla, yeni öğretim yılından itibaren 10 genç kızımızın üniversiteye başladıkları andan mezuniyetlerine kadar olan süreçlerinde, tüm eğitim hayatları boyunca burslarını karşılamayı planlıyoruz.

– Aydınlık yarınlar için öncelikle berrak düşünebilen, kendi ayaklarının üzerinde durabilen, üreten güçlü kadınlara ve onların yetiştirdiği iyi eğitilmiş vicdanlı bireylere ihtiyacımız var. Bu proje aracılığı ile dokunabildiğimiz hayatlar ve aydınlatacağımız yolları düşünmek beni çok mutlu ediyor. Yıllar sonra mezuniyet törenlerinde de kızlarımızın yanında olup o özel anlarına tanıklık etmek istiyorum. “Karanlığa lanet okuyacağına bir mum da sen yak!” diye bir söz var. Aydınlık yarınlar için herkesin o mumu yakması lazım… Sizler de genç kızlarımın eğitimine destek olabilmek için bir mum yakmak isterseniz www.shop.hekimlersoyluyor sitesinden bir albüm alabilir veya https://bagis.tev.org.tr/burs-fonu adresinden ‘Hekimler Söylüyor Burs Fonu’nu seçerek tek seferlik veya aylık burs katkısı sağlayabilirsiniz.

TARİFSİZ DUYGU

‘Hekimler Söylüyor Albümü’nde yer alan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Senem Aras ise “Her bir albüm satın alındığında bir kız çocuğunun eğitimine bir fayda sağlıyor olmak tarifsiz bir duygu” diyerek daha önce müzik eğitimi almadığını ancak müziğin hayatında önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM