HAKAN TUNA ‘FLY BUTTERFLY’ (TUNAS TUNES

HAKAN TUNA ‘FLY BUTTERFLY’ (TUNAS TUNES

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

HAKAN YILMAZ & EZGİNİN GÜNLÜĞÜ ‘DOĞU TÜRKÜLERİ’ (ADA MÜZİK)

Seksenli yılların başında Ezginin Günlüğü topluluğunun kurucuları arasında tanımıştık; şair, şarkı sözü yazarı ve solist Hakan Yılmaz’ı. Topluluk içinde sürdürdüğü verimli mesainin son demlerinde de ortak bir çalışma vücuda getirmişlerdi “Doğu Türküleri” adında. 1988 yılında kaset formatında basılan albüm şimdi 35 yılı geride bırakmış oluşunun anısına ilk kez plak olarak basıldı.

Ezginin Günlüğü topluluğunun özgün bestelere yelken açmak üzereyken geleneksel türküleri yorumladığı son çalışmaydı bu. Modern türkü yorumları konusunda da müzik tarihimizdeki en güzel örneklerden biriydi “Doğu Türküleri” ki halen bu konuda dinleyicilerinin kalbinde ve kulaklarında bu sıfatı koruyor. Albümün zarif çalgı performansları dışında en önemli özelliklerinden biri de Yılmaz’ın buram buram samimiyet kokan sesindeki hüzün yoğunluğu ve zihin açıklığı.

Yılmaz bu repertuvarda yer alan 11 türküyü yeni kuşaklar için daha anlaşılır ve içselleştirilir kılıyor adeta; onlara nevi şahsına münhasır bir estetik katıyor. Türkülerin aslının Kürtçe olmasına rağmen, kullandığı zarif Türkçe ile özünü bozmadan evrenselleştiriyor. “Doğu Türküleri” sanki bugün çalınıp söylenmiş gibi halen diri ve güncel; plak oluşu ayrı güzel.

HAKAN TUNA ‘FLY BUTTERFLY’ (TUNAS TUNES)

Hakan Tuna İngiltere’de doğmuş büyümüş ama kalbini Anadolu rock müziğine kaptırmış uslanmaz bir romantik. Bilhassa da özel tutkusu ve uzmanlık alanı Barış Manço.

Hakan yıllar evvel “12 Şarkı 12 Hikâye” adını verdiği bir projenin düğmesine basmış, bu yolda birkaç şarkı kaydedip dijital platformlarda yayımlamıştı. Repertuvarın sıradaki şarkısı “Fly Butterfly” ise sadece dijitalde çıkmakla kalmadı, meraklısı için 300 adet de 45’lik plak formatında basıldı.

Orijinali Fransızca bir halk şarkısı olan “Viens Dans Ma Vie” adlı parçayı Hakan ilk kez annesi dinlerken duymuş. Zira annesi tam bir Ajda Pekkan fanatiği imiş. O yüzden bu parçayı genç yaşta, henüz 55 yaşındayken yaşama veda eden annesinin anısına yorumlamış. Sözleri Kai Warrer’in söylediği İngilizce yorumundan aldığı şarkıyı salgın günlerinde kaydetmiş. Kadro, Hakan’ın 2004 yılında çıkardığı “Karanlıkta Güneş” adlı plakta çalan müzisyenlerle aynı. A yüzündeki “Fly Butterfly”da solo gitarda Hasan Evrim, davulda Mark Claydon yer alırken B yüzündeki enstrümantal “Sinek Lokanta”da flütte Lucia Viola, basta Aziz Mehmet, davulda Mark Claydon bulunuyor. Her iki yüzde de diğer çalgılar ve vokal kendisine ait. Kapağını da kendisi yapmış. Gerçek arşiv parçası…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM