Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
“yol hikayeleri”
 • 0
 • 334
 • 04 Ekim 2021 Pazartesi
 • +
 • -
PAZAR’LIK
herkesin iyi-kötü “yol hikayeleri” yok mudur yaşamında diyip başlamalı söze..
hem, tayfun talipoğlu’nun ruhuna da hediye eylemiş olunmaz mı böyle?
****
benimkisi, doğuştan gelme göz hastalığımdan kaynaklıdır.. şimdi, belli-belirsiz bi hayal gibi duran bebekliğime dair giresun-ankara otobüs yolculuklarıyla bezelidir..
ilkin; “her hafta geleceksiniz” ile başlayan, zamanla 15 günde bire inen, tedavim iyiye gittikçe ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir biçimine dönüşen..
ve sonunda bi gün; “tamam ayten hanım, kurtardık apo’nun gözünü, artık yılda bi kez kontrole gelseniz de olur” finaline kavuşan maceramı içerir..
****
ulusoy otobüslerinde, şoförün hemen arkasındaki 1 ve 2 nolu koltuklarda geçer, annemle hayatım..
karşıdan gelen ulusoy’larla bizim kaptanın selamlaşma biçimlerini gözleyerek başlar belki de.. o selamlar ki, samimiyet derecesine göre, klakson çalma-selektör yapma-hafiften bi el kaldırma-hararetle el sallama ve havalı kornayı uzun uzun öttürme aşamalarına sahiptir..
insanı, büyüdüğünde yazar eder..
(gide gele, gide gele maskotu olunur o otobüslerin.. tüm kaptan amca’ların samsun’da çukulata, çorum’da leblebi aldığı bi keratalıktır, sizlere anlattığım)
****
her nedense, yollardaki kırmızı vosvos’ları saymak vardır bi de hikâyemde..
-“aaaa, gıymıcı voşvoş” diyip diyip çetelesini tuttuğum.. bilmiyum şimdi, yol boyu 50 taneler miydi, 100 mü? ama sayardım işte..
sorun bakiim; “bu da neydi la apo, büyüdüğün vakit gendine vosvos aldın besbellim”???
yoo hayır, çocukluk işte..
(halen de sayarım yollarda)
****
sonra fındıkkale kuruldu bi tarih..
sahipleri tanıdık, adı ilginç, şehrimin öz firması ulan, gibi havalara girip, fındıkkaleci olduk idi derhal..
üniversite gazandığım günlerdi.. giresun-istanbul yolculuklarına gelmişti artık sıra.. İlk ayrılıklarımdı annemle babamdan..
fazla duramaz gurbette, çok sık gidip gelirdim o 18 saatlik yolu.. her gelmemde ilk gece annemin koynunda uyuduğumu bilirim..
yatak diğildi, 1 ve 2 nolu koltuklardı belki de yattığımız..
****
sonra bi de eşşek gafalı gız kalmıştı ardımda.. okul kazanıp benimle istanbul’a gelememişti.. yalnızlık zor idi, yeri dolmuyordu..
devamlı o’nu da görmüş oluyordum giresun’a geldikçe..
(iyi aşktı iyi.. bi daha öyle çıkarsız-tertemizine denk gelmedim)
****
bünye alışmıştı tabi.. iki üç tren macerası dışında, tüm Beşiktaş deplasmanlarına da otobüsle gidiyordum.. o günlerimizi anımsatır; “sevenler ayrılamaz bi plan yaptık / bütün çarşı cehennemden kombine aldık” tezahüratına şu yaşımda bile ağlarım, değerli kardeşlerim..
ve ülker’deki yaşamımda da uçakla yolculuk hakkım olmasına karşın, çoğunca otobüs kullandım..
budur marifetim, budur hakikatim, budur tarikatım, budur şeriatım..
budur 4 kapım, 40 makamım..
budur ol hikâyem..
****
aziz ve muhterem kardeşlerim,
sanırım dündü.. fındıkkale firmasınca derya abimin cenazesine gönderilen bi çelenkten söz ettim.. unutmuşum bi fotoğrafı olduğunu bunun, bulunca çok sevindim..
kimi insanların cenazesi bile zariftir..
****
artık yoklar, çoğu şeyimiz gibi fındıkkale firmamızı da yitirdik.. her ile gereksizce yapılan uçak inme alanlarına yenildi fındıkkale’miz..
-“fındıkkale hava yolları kurulana değin giresun insanı uçağa binmez oolum” diye espri yapıyordum gençliğimde, yanılmışım.. önce giresun insanı sattı, kendi öz firmasını..
müsterihim ben.. yazılarında, kitaplarında ısrarla fındıkkale’den söz eden yegane giresun çocuğu olarak kaldım çünkü..
****
(ve son olarak; aşşaadaki fotoda yer alan “seray” olgusunu bilmiyorum.. bilen yazarsa sevinirim.. seray otobüs firmasıyla ortaklık mı oldu vaktiyle, nooldu)
****
cümleten hayırlı pazarlar dilerim..
Allah’a emanet olunuz..
gürsullah hocaefendi.
Bir çiçek ve yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM