Yoğun bakımdaydı… Filiz Akın’dan haber var!

Yoğun bakımdaydı… Filiz Akın’dan haber var!

Yeşilçam’ın güzel oyuncusu Filiz Akın, akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve yoğum bakımda tedavi altına alınmıştı. Akın’ın son olarak yoğun bakımdan çıkarıldığı öğrenildi.

Yoğun bakımdaydı… Filiz Akın’dan haber var!

Akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılan Filiz Akın 3 gün yoğun bakımda kaldı.

Sağlık durumu iyiye giden sanatçının normal odaya alındığı öğrenildi. Akın’ın bu hafta içinde taburcu edilmesi bekleniyor.

“KEŞKE BU HAYATIN PROVASI OLSAYDI”

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinde rol alan Filiz Akın’ın özel yaşamını ve hayatına dair tecrübelerini paylaştığı ‘Hayatın Provası Yok’ kitabı geçen hafta sevenleriyle buluştu. Gazeteci Bircan Usallı Silan’ın sorularıyla hazırlanan nehir söyleşi türündeki kitapta, Filiz Akın mutluluk ve başarının sırlarını açıklarken yaşadığı tecrübelerle gençlere rehberlik eden tavsiyelerde bulundu…

SÖZCÜ’den Hande Zeyrek de efsane sinema yıldızımız Akın’la hastaneye kaldırılmadan önce yeni kitabına ve hayata dair konuşmuştu:

* Yeni kitabınız Hayatın Provası Yok’ta yediden yetmişe hepimize yol gösterecek bilgiler ve tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz. Amacınız hayatın değerini hatırlatmak mı?

Hani bazen insan bir konuda kararsız kalır, birine danışır ve o kişinin söylediği aklına yatar. “Ben böyle düşünmemiştim” der ve onun fikrini değiştirir. Bazen de “Yok canım ben böyle düşünmüyorum” der güler geçer. Bu öyle bir kitap.

* Sizin için ‘Filiz Akın sürekli yazar, çizer, not alır” diyor. Nasıl notlar alırsınız Filiz Hanım?

Beni etkileyen ne varsa not almaya çalışırım. Bazen tek bir sözcük yazarım. Bazen izlediğim bir filmden tek bir sahne, bazen herhangi birinin bir sözü kafamda pek çok yeni ışıkların yanmasını sağlar. Onlar benim hazinelerim olarak durur ve bazen işte böyle bir kitapta beni seven herkesle paylaşırım.

* Provası olmayan bu hayatı Filiz Akın nasıl yaşadı diye sorsam ne söylersiniz?

“Ah keşke bu hayatın provası olsaydı” dediğim anlar oldu. Hayatın provasının olmadığını ise belli bir yaşa gelince öğrenmiş oluyorsun. Ama ne yazık ki artık her şey için geç kalınmış oluyor. Yine söylüyorum: Bu hayatın provası gerçekten yok.“UMUDUM GENÇLİKTE”

* “Mutluluğu bitmek tükenmek bilmeyen bir iştahla bir şeyler satın almakta sanıyoruz. Oysa tek bir hayatları var bu hayatı iyileştirmek için olmalı projeler” diyorsunuz kitapta. Neler önerirsiniz?

Keşke bilsem… Acı günlerde, toplumu kucaklayan söylemler olsa, bu acılara hep birlikte dayanışma içinde bugün bulamadığımız çareler arasak. Benim bütün umudum gençlikte. Üniversiteli yüksek yetenekli gençlerin işsizlik değil, önlerinin açılması lazım sanırım.

* Kadınları tanımlarken ‘kadın emektir’ diyorsunuz. Yaşam hakları ihlal edilen ve bu topraklarda yıllardır var olma mücadelesi veren kadınlara mesajınız ne olur?

Kadın haklarının korunduğu, kadının eksik etek görünmediği, kadının tacize tecavüze uğramadığı, kocası, sevgilisi ya da ailesi tarafından öldürülmediği bir düzen elbette benim de istediğim. Kadın haklarının sonuna kadar savunucusuyum ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyorum halen, daima da söylemeye devam edeceğim.

* Güzellik algısının kara bir gölge gibi kadınların peşinde olduğu modern dünyada sizin için güzellik kavramı nedir?

Gelişmiş toplumlarda insanlar güzellikleri ile değil, akıllarıyla, yetenekleriyle, çalışkanlıklarıyla ön plana çıkıyorlar. İnsanların ufak tefek kompleksleri varsa elbette tamam, imkanlar da çok gelişti, düşünebilirler. Ama ben bunu abartmayı, tek tip olmayı çok yanlış buluyorum. Halbuki güzel olan, iyi olan insanın hal ve tavrıdır, kalbinin güzelliğidir, aklının çalışmasıdır diye düşünüyorum.

“FİLİZ, BEYAZ BİR ORKİDEYE BENZER”

* Kitapta eşiniz Sönmez Köksal’ın sizinle ilgili “Orkideye benzer Filiz. Beyaz orkideye. Zarif, güzel ve dayanıklı. Ama özen ister, ayrı bir ilgi ister” sözleri çok etkileyiciydi. Evliliklerin zor yürüdüğü dönemde sevgi ve saygıyı ilk günkü gibi tutmanın sırrı nedir?

Evlilikte biz de her konuda hemfikir olmayabiliriz. Sesimizi yükseltmemeye, birbirimizi kırmamaya özen gösteriyoruz. Ama üslup çok önemli.

* Tüm dünya uzun yaşamın sırrını arıyor. Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını siz çözdünüz mü?

Bu belki de bulundu. Kromozomların sırrı çözüldüğünden bozulan herhangi bir organ yapay olarak üretiliyor ve eskiyen sistem yenilenerek ömür uzatılabiliyor. Hatta klonlanabiliyor canlılar. Metabolizmamın ihtiyacı olan destekleri alıyorum o kadar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM