Yazar Müge Koçak Can

Yazar Müge Koçak Can

‘Yazmak bir tutkuysa yolunu bulacaksınız’

Yazar Müge Koçak Can, Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Yankı ile ilgili sorularımızı yanıtladı

‘Yazmak bir tutkuysa yolunu bulacaksınız’

 

Yiğit UYSAL

Sayın Müge Koçak, öncelikle tebrik ederim. “Yankı” ilk öykü kitabınız. Kitabı yazmanız ne kadar sürdü? Bu süreçte sizi zorlayan faktörler neler oldu?
Çok teşekkür ederim. Yankı bir ilk kitap ama içindeki öykülerin bir oturuşta bu kitap için yazılmış öyküler olduğunu söyleyemem. Zaman içinde yazdığım öykülerin bir derlemesi demek daha doğru olur. Sevgili editörüm Cem Alpan’ın yardımıyla da bir düzene, hizaya girdiler. Ben öyküler tematik olmasa da bu sayede kitapta bir bütünlük yakalandığına inanıyorum. Yankı böyle doğdu. Yazdığım öyküleri toparlamam, yayınevlerine başvurmaya karar vermem, kitap dosyasını oluşturmam, kitabın kabul edilmesi, biçimlendirilmesi, dizgisi, kapağı, basımı, o’su, bu’su 1.5-2 yılı buldu. Kitabın içindeki bazı öyküler uzun zaman önce yazıldı, bazıları çok yeni. Bu süreçte bana göre en zoru, beklemek oldu. Çünkü bir dosyanın kabul edilmesi demek 1-2 ay içerisinde basılması anlamını taşımıyor. Yayınevlerinin kendi programları var ve o programları içinde yer bulmak çok kolay değil.

SERT VE ACIMASIZ ÜSLUP
12 öyküden oluşan Yankı’da genel olarak tekinsiz bir atmosfer var. Okurları konfor alanından çıkartma motivasyonunuz olduğunu söyleyebilir miyiz?
Tespitiniz çok doğru. Beni bu atmosferi oluşturmaya iten nedenler, bizlerin rehavete kapılmaya çok meyilli oluşumuz, konfor alanlarımızı terk etmekten imtina etmemiz ve bir nevi eğer sorun yaşamıyorsak kafamızı kumdan pek çıkartmayı arzu etmeyişimizdir. Öykülerdeki kulağa gelen soğuk, sert ve bazen de acımasız üslup aslında yaşadıklarımızın bir yankısı, yansıması oldu.
l Kitaba adını veren Yankı öyküsünde hayatını başkalarının hayatını seyrederek geçiren bir kadın var. Kitabın adının Yankı olmasına bu öyküyü yazdıktan sonra mı karar verdiniz?
Kitabın ismini en sona bıraktığımızı söyleyebilirim. Kitabın şekillenmesi ve “tamam oldu” diyerek sonuçlanmasının ardından, Cem Alpan’la birlikte içindeki öyküleri en iyi yansıtacak sesin Yankı olduğuna karar verdik. Çünkü aslında her bir öykü de kendi içinde bir yüzleşmeyi, kendimizi görmeyi, nedenli nedensiz şiddetimizi, yarı ölü halimizi, açgözlülüğümüzü, eşitsizliğimizi yankılıyor.

TEK ÇÖZÜM OKUMAK VE ARAŞTIRMAK
Yeni yazar adaylarına ne önerirsiniz? Özellikle ilk kitabını yayınlatmak isteyenler sizce nasıl bir yol izlemeli?
Birçok yerden de okuduğum kadarıyla yayınevlerine gönderilen dosya sayısı oldukça fazla. Bu dosyaların içinden sizi seçeceklerse bunu neden yapmaları gerektiğini anlatmak önemli sanırım. Sizi diğer yazılanlardan farklı kılan ne olacak? Nasıl bir değer katacaksınız? Öyküleriniz tutarlı mı? İmla kurallarını biliyor musunuz? Dili nasıl? Dosyanız ne anlatıyor, derdi ne? Tüm bunları titizlikle düşünüp özenli bir kitap dosyası oluşturduysanız, sizinle paralel giden kitaplar basan yayınevlerini seçmek en doğrusu. Sadece kurgu dışı basan bir yayınevine öykü dosyası yollarsanız oradan olumlu bir yanıt gelmesini bekleyemezsiniz. Bir diğer nokta da reddedilmeyi göze almanız. Dosyanız reddedilince de küsüp bırakmamanız gerekiyor. Eğer yazmak bir tutkuysa bu bir biçimde yolunu bulacaktır. Buna inanıyorum. Ve tüm bunların üstünde okumayan birisinin yazamayacağına inanıyorum. Çok okumak, araştırmak, tek çözüm.

Kovid zamanını verimli geçiren bir yazar mısınız? Bu süreçte yeni öyküler yazdınız mı?
Verimli demeyelim ama birçoğumuzun eve istemeden kapanmak zorunda kaldığı, üzücü kayıplar verdiğimiz bu zorlu dönemde akıl sağlığımı korumama yardımcı olan kitaplarım ve yeni öyküler oldu. Yeni projelerim, kitap taslaklarım, öykülerim oluyor, oluşuyor. Dileğim bu sürecin bir an önce normale dönmesi ve verimli olarak nitelendireceğimiz sağlıklı ve etkileşimli günlerin geri gelmesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM