• DOLAR
  $2.372,6100
 • EURO
  $1,1608
 • ALTIN
  $51.508,1900
 • BIST
  $252,0700

Yazar İrem Uşar, Ali, Cavid’e Karşı

Yazar İrem Uşar, Ali, Cavid’e Karşı

‘Vücut, herkesin birbirinin iyiliği için çalıştığı bir ülkedir’

Yazar İrem Uşar, Ali, Cavid’e Karşı adlı kitabında koronavirüsü bir çocuğun gözünden öyküleştiriyor.

‘Vücut, herkesin birbirinin iyiliği için çalıştığı bir ülkedir’

Sayın İrem Uşar, yeni kitabınız “Ali, Cavid’e Karşı”, koronavirüsü çocuklara nasıl anlatmak gerekir sorusunun cevabı niteliğinde… Çocuklara bu virüsü anlatırken hangi yöntemleri tercih ettiniz?
Ali Cavid’e Karşı’yı yazmak için beni harekete geçiren, tüm insanlığın tecrübesiz olduğu böylesi bir salgında çocukların elinden tutma refleksiydi. Virüs hakkındaki bilimsel içeriği, çocukların endişesiz bir deneyimle kavrayabilmeleri için fantastik bir öykü kurguladım. Pandemiye yol açan, hepimizi bıkıp usandıran koronavirüsü konuşturdum. O da kendince, kendi gerçeğini ortaya koydu. Kitabın bilimsel danışmanlığını Prof. Dr. Önder Ergönül yaptı. Öykümde, babaannesine Covid-19 teşhisi konan Ali, ninesinin vücudunda neler olduğunu, Covid Cavid karakterinden adım adım öğreniyor. Organların yerlerini, işlevlerini ve “vücudun, herkesin birbirinin iyiliği için çalıştığı bir ülke” olduğunu keşfediyor. Dünyayı avucunun içine aldığını sanan insanoğlunun, şimdi neden evlere tıkıldığını sorguluyor.

ÖZGÜR HAYAL GÜCÜ
Ali Cavid’e Karşı, önemi asla tartışılmayacak “maske, mesafe, temizlik” çerçevesindeki uyarıların ötesini anlamak niyetiyle: Gezegenimizin 4.5 milyar yıllık geçmişinden hücrelerimizin hayranlık veren yapısına, Doktor Mehmet’in virüsten korunmaya yönelik bilimsel ve sevecen açıklamalarından Ali’nin küçük odasına, özgür hayal gücüne uzanıyor. Umarım öyküm, okurlarına pandemiden bile doğabilecek bir aydınlık olduğunu fısıldar.

Pandemi süreci doğaya hükmetmeye alışmış insanoğlunun ezberini bozdu diyebilir miyiz?
Yayılmacı bir türüz. Dünyanın akciğerleri Amazon ormanlarını yağmalamaya, türlerin neslini tüketmeye devam ediyoruz. Gezegende ayak basmadık yer bırakmadık. Yeni virüslerle karşılaşmamıza da şaşmamalı. 4.5 milyar yaşındaki dünyamızda bugünkü insan türünün ilk atalarının, yaklaşık 300 bin yıl önceleri ortaya çıktığı biliniyor. Oysa ki bakteri, virüs ve mikroplar bu gezegende yaklaşık 3.5 milyar yıldır yaşıyorlar. Gözle görülemeyen mikroskopik bir virüs, büyüklenen insanoğluna “dur artık” dedi. Bu sessiz mesajı duysak ne iyi olur!

BU MESAJI DUYSAK

Baş kahramanımız Ali’nin kitabın sonunda bilim insanı olmak istediğini öğreniyoruz. Ali, içindeki bu isteği kaybetmemek için ne yapmalı?
Biz, Ali için, Ayşe için ne yapmalıyız? Asıl soru bu. En başta çocukların keşfetme hevesini kıran eğitim koşulları üzerine kafa yormalıyız. Aliler, Ayşeler heveslerini kaybetmesin istiyorsak tek yol, kendi benliklerini, yeteneklerini, kelimelerini keşfedebilecekleri özgür eğitim kurumlarında, sanat, bilim, edebiyat, spor ve doğaya saygı kültürüyle yoğrulmaları olsa gerek.

KONUNUN AĞIRLIĞI
Kitabınız yıllar sonra okunduğunda, okurlar pandemi döneminde insanlar, evler, sokaklar nasıldı, karantina ruh hali nasıl bir şeydi bunu okumuş olacaklar. Arşiv niteliğinde bir hikâye yazmışsınız diyebilir miyiz?
Çocukların hayatına endişe, korku, sosyal izolasyon gibi kavramlar ve her şeyin “uzaktan” versiyonu girdi. Okuldakinin yerini bambaşka bir eğitim aldı. Keza yetişkinler için de durum farksız. Öyküm, hem çocuklara kendilerini köşeye sıkıştıran bir dönemin bile dönüştürücü olabileceğini anlatsın hem de pandemi günlerini tarihe not düşsün istedim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne daha enerjik ve keyifli başlayabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artabilir. Seyahat ve tatil planları, kurslar ve eğitimler, hobiler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızda adım atmaktan çekinmeyin. Fikirlerinizin ve planlarınızın peşinden gidebilirsiniz. Teklif sunabilir, tekliflerinizden olumlu yanıtlar alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yurtdışı bağlantıları, gelecek planları gündeminizde olabilir. Finansal alanda rutininizin dışına çıkmak isteyebilir, bir yenilik. yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyifli görüşmeler, iletişimde uzlaşmalar sağlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısından itibaren hızlı ve hareketli bir tempoda olabilirsiniz. İş ve özel hayatınızda iletişim trafiğiniz artabilir. Planlarınızı uygulamaya koymak için destekleyici bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işaretçi rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Kitlelere hitap etme, sosyal medya çalışmaları gündeme gelebilir. Gizli, saklı konular ortaya çıkabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısından itibaren sizin için keyifli ve destekleyici enerjiler hakim olacak. Ek iş ve projeler, iş görüşmeleri ve teklifler gündeme gelebilir. Akşam saatlerinde dinlenme, rahatlama arzusunda olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili hareket geçebilirsiniz. İlişkilerinizde adımlar atabilir, ortak çalışmalar ve fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz. Akşam saatlerinde akıl ve duygu birleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün şans ve fırsatlarla karşılaşabilir, ilahi adalet durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eğitim, seyahat konularında gelişmeler olabilir. Sözlerinizin gücü artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik planlarınıza odaklanabilir, iş ve özel hayatınızda ileriye dair planlamalar ve programlar yapabilirsiniz. Sağlıkla ilgili destekler alınabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46