TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!

TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!

TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!
Aşağıda sorular bölümünü sunuyorum. Saygıdeğer Şeyda Abla’mızın yanıtları için lütfen Ağustos 2022 sayımızı kaçırmayınız.
*************************
-Babalarımız, 80’lerin son bölümünde ve daha 60 yaşa bile ulaşmadan vefat etmiş. Bu anlamda birbirimizi iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum. İzninizle şu örnekten yola çıkayım, ben, Can Akengin’in küçük yeğeni olduğumu 45 yaşımda öğrendim. Bir takım sıra dışı yönleri nedeniyle ailemizin Can’ı bizden uzak tuttuğunu sanıyorum. Ve hep şuna üzülüyorum; Can’ın yeğeni olduğumu bilseydim, ekonomi değil, belki de edebiyat fakültesinde okurdum. Yaşamım daha değişik akabilirdi. Turgut Uyar’ın kızı olmak sizin hayatınıza neler kattı?
-Turgut Bey’in askeri okul kökenli olduğunu biliyoruz. Gündelik ev yaşamınızda bu subaylıktan izler var mıydı?
-Atatürklü dönemde hiç değilse 11 yıl yaşamışlığı, Ata’mızın vefatını görmüşlüğü var. Babanızın Atatürk sevgisi ne boyuttaydı?
-Cemal Süreya, Edip Cansever, Ülkü Tamer… ile Turgut Bey’in de İkinci Yeni’ci şairlerden olduğu, bu hareketin Garip Akımı’na (Orhan Veli, Melih Cevdet, Oktay Rıfat) karşı doğduğu bilinir. Babanız bu konuda neler derdi? Örneğin Orhan Veli’yi eleştirir miydi? Derler ki Turgut Uyar, Dünyanın En Güzel Arabistan’ı adlı kitabıyla İkinci Yeni’ye giriş yapmıştır. Yani soracağım şudur, yaşamı böyle keskin miydi? Bir şair ‘’yahu dur ben bir şiir yazayım da falanca akıma dâhil olayım’’ der mi? Dememesi lazım?
-Hangi kitaplarının oluşumuna, doğumuna bire bir tanıksınız?
-Ferhan Şensoy’un Turgut Uyar sevgisi hepimizce bilinir. Ferhangi Şeyler’deki Turgut Uyar Uvertürü adlı parça halen dillerimize destandır. ‘’Çok gülünçsün Azrail Turgut Uyar ölür mü’’ gibi sözcükler kalbimizde yıllardır durur. Sözü şuraya getireceğim, bir oyununda Aziz Nesin de izleyiciler arasındadır ve o motivasyonla Ferhan Şensoy o gece olağanüstü bir performans gösterir. Aziz Nesin bile kahkahadan kırılır. Turgut Bey ile Ferhan Şensoy arasında böyle bir sahne ilişkisi oldu mu?
-Turgut Uyar’ın ikinci eşi Tomris Uyar’la bir dostluğunuz var mıydı? Görüşür müydünüz? Bağışlayın ki, ben sizi Tomris Hanım’ın kızı sanırdım, bir yıl öncesinde değin. Ve bu ikinci evlilikten bir de erkek kardeşiniz var. Yaşıyor mu, bir sevgi, bir hatıra bağınız var mı?
-Sanatçıların hiç umulmadık ikinci bir sanat dalıyla uğraştığının örnekleri çoktur. Turgut Uyar için bu anlamda ne dersiniz? Örneğin ressam mıydı, örneğin Türk Halk Müziği sever miydi, herhangi bir müzik aleti çalar mıydı?
-Babanız hiç Giresun’a geldi mi? Burada anılarınız oldu mu?
-Son olarak; Turgut Uyar sağ olsaydı, İzler Dergimize şiirlerini verir miydi?
********************
Söyleşimiz burada bitmişti. Tam izin isteyip kalkmış, kapı önünde vedalaşma aşamasına gelmiştik. Evin kedisi çıkageldi. Şeyda Ablamız;
-Aaa nasıl unuttum, babam kedileri çok severdi, dedi.
Elbette ki biliyorum diye yanıtladım. Tomris Hanımla kedileri öldüğünde Cumhuriyet Gazetesine ölüm ilanı vermişlerdi. Hayatımın mihenk taşlarından biridir bu, o gazete kesiğini halen saklıyorum ve elbette anımsıyorum, dedim.
****
Kedinin adı Güliver Uyar’dı.
Eve geldim sonra. Kendi kedilerime ”gülümseyiverdim” birer birer.
Sevgili dostlarım,
Turgut Uyar’ın kedisinin adını bilmeyen edebiyatçı müsveddelerinden uzak durmanızı dilerim.
Gürsel EKMEKÇİ
Bir 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

3 yorum

 1. Merhaba. Gürsel Ekmekçi’nin Turgut Uyar’ı anma için kızıyla yaptığı söyleşi Ağustos2022 sayısında deniyor. Nereden nasıl ulaşabilirim? Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

 2. Merhaba. Gürsel Ekmekçi’nin Turgut Uyar’ı anma için kızıyla yaptığı söyleşi Ağustos2022 sayısında deniyor. Nereden nasıl ulaşabilirim? Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.(Mail:deryakok@hotmail.com)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba, elbette! Bugün Koç burcu için, enerjinizin yüksek olacağı ve hareketli bir gün geçireceğiniz söyleniyor. Kendinizi ifade etmek, yeni projelere başlamak veya aktif bir yaşam sürmek için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar verirken dikkatli olmanızda fayda var. İlişkilerinizde sabırlı olmaya çalışın ve duygularınızı kontrol altında tutun. Bugün, sağlık ve fitness ile ilgilenmek de size iyi gelebilir. Umarım bugün keyifli ve verimli bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundaki kişiler için ilişkilerde daha dengeli ve sabırlı olmak önemli olabilir. Kendinizi ifade etmek için sabırlı ve anlayışlı yaklaşmanız gerekebilir. Aynı zamanda, finansal konularda daha dikkatli ve planlı hareket etmeniz gerekebilir. Bugün, kendinize güvenin ve hedefleriniz doğrultusunda adımlar atmaya devam edin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı alanlara yönlendirmeye çalışın. Umarım bugün güzel gelişmeler yaşarsınız, keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal olarak dengede olmak önemli olacak. İletişim konularında hassas olabilirsiniz, başkalarının duygularını anlamaya çalışın. Bugün, evinizle ilgili konularla ilgilenebilir, aile bireylerinizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Kendinizi rahat hissetmek için kişisel alana ve kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Enerjinizi doğru yönlendirerek bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için iletişim becerilerinizle öne çıkabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi etkili bir şekilde ifade edebilir, başkalarını etkileyebilirsiniz. Ancak, ani kararlar almaktan kaçınmalı ve detaylara dikkat etmelisiniz. Özellikle, iş ilişkilerinizde uyumlu ve işbirlikçi olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve duygusal anlamda yakınlaşmak da bugün size iyi gelebilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için verimli ve başarılı bir gün olabilir. Etrafınızdaki insanlara destek olabilir, işlerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Özellikle detaylara dikkat etmeniz gereken konular ön plana çıkabilir. Sağlık açısından kendinize iyilik yapabileceğiniz bir gün olabilir, spora veya sağlıklı beslenmeye zaman ayırmak faydalı olacaktır. Aynı zamanda hayatınızda yapmanız gereken düzenlemeleri gözden geçirebilir ve olumlu değişiklikler yapabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunun insanlar için iletişim yetenekleri ve sevgi dolu duygular ön planda olabilir. Arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Kararlılık ve odaklanma sizin için önemli olabilir, hedeflerinizi belirleyerek adımlarınızı bu yönde atabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise tutkulu ve romantik bir gün geçirebilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, duygusal konularda derin düşüncelere dalabilirsiniz. Sevdiklerinizle duygusal bağlarınızı güçlendirmek için harika bir gün olabilir. Ancak, gereksiz endişelerden kaçınmak ve mantıklı kararlar vermeye özen göstermek önemli olacaktır. İş hayatınızda pratik anlamda ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi unutmayın. Enerjinizi dengede tutmak için sağlıklı beslenmeye ve egzersize özen göstermeniz faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iyimser ve kararlı bir tutum sergiliyorsunuz. Hedeflerinize odaklanmak için mükemmel bir gün olabilir. İş hayatınızda başarılar elde etmek için doğru adımları atabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ve stressiz bir gün geçirmeyi unutmayın. İlişkilerinizde de daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM