TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!

TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!

TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!
Aşağıda sorular bölümünü sunuyorum. Saygıdeğer Şeyda Abla’mızın yanıtları için lütfen Ağustos 2022 sayımızı kaçırmayınız.
*************************
-Babalarımız, 80’lerin son bölümünde ve daha 60 yaşa bile ulaşmadan vefat etmiş. Bu anlamda birbirimizi iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum. İzninizle şu örnekten yola çıkayım, ben, Can Akengin’in küçük yeğeni olduğumu 45 yaşımda öğrendim. Bir takım sıra dışı yönleri nedeniyle ailemizin Can’ı bizden uzak tuttuğunu sanıyorum. Ve hep şuna üzülüyorum; Can’ın yeğeni olduğumu bilseydim, ekonomi değil, belki de edebiyat fakültesinde okurdum. Yaşamım daha değişik akabilirdi. Turgut Uyar’ın kızı olmak sizin hayatınıza neler kattı?
-Turgut Bey’in askeri okul kökenli olduğunu biliyoruz. Gündelik ev yaşamınızda bu subaylıktan izler var mıydı?
-Atatürklü dönemde hiç değilse 11 yıl yaşamışlığı, Ata’mızın vefatını görmüşlüğü var. Babanızın Atatürk sevgisi ne boyuttaydı?
-Cemal Süreya, Edip Cansever, Ülkü Tamer… ile Turgut Bey’in de İkinci Yeni’ci şairlerden olduğu, bu hareketin Garip Akımı’na (Orhan Veli, Melih Cevdet, Oktay Rıfat) karşı doğduğu bilinir. Babanız bu konuda neler derdi? Örneğin Orhan Veli’yi eleştirir miydi? Derler ki Turgut Uyar, Dünyanın En Güzel Arabistan’ı adlı kitabıyla İkinci Yeni’ye giriş yapmıştır. Yani soracağım şudur, yaşamı böyle keskin miydi? Bir şair ‘’yahu dur ben bir şiir yazayım da falanca akıma dâhil olayım’’ der mi? Dememesi lazım?
-Hangi kitaplarının oluşumuna, doğumuna bire bir tanıksınız?
-Ferhan Şensoy’un Turgut Uyar sevgisi hepimizce bilinir. Ferhangi Şeyler’deki Turgut Uyar Uvertürü adlı parça halen dillerimize destandır. ‘’Çok gülünçsün Azrail Turgut Uyar ölür mü’’ gibi sözcükler kalbimizde yıllardır durur. Sözü şuraya getireceğim, bir oyununda Aziz Nesin de izleyiciler arasındadır ve o motivasyonla Ferhan Şensoy o gece olağanüstü bir performans gösterir. Aziz Nesin bile kahkahadan kırılır. Turgut Bey ile Ferhan Şensoy arasında böyle bir sahne ilişkisi oldu mu?
-Turgut Uyar’ın ikinci eşi Tomris Uyar’la bir dostluğunuz var mıydı? Görüşür müydünüz? Bağışlayın ki, ben sizi Tomris Hanım’ın kızı sanırdım, bir yıl öncesinde değin. Ve bu ikinci evlilikten bir de erkek kardeşiniz var. Yaşıyor mu, bir sevgi, bir hatıra bağınız var mı?
-Sanatçıların hiç umulmadık ikinci bir sanat dalıyla uğraştığının örnekleri çoktur. Turgut Uyar için bu anlamda ne dersiniz? Örneğin ressam mıydı, örneğin Türk Halk Müziği sever miydi, herhangi bir müzik aleti çalar mıydı?
-Babanız hiç Giresun’a geldi mi? Burada anılarınız oldu mu?
-Son olarak; Turgut Uyar sağ olsaydı, İzler Dergimize şiirlerini verir miydi?
********************
Söyleşimiz burada bitmişti. Tam izin isteyip kalkmış, kapı önünde vedalaşma aşamasına gelmiştik. Evin kedisi çıkageldi. Şeyda Ablamız;
-Aaa nasıl unuttum, babam kedileri çok severdi, dedi.
Elbette ki biliyorum diye yanıtladım. Tomris Hanımla kedileri öldüğünde Cumhuriyet Gazetesine ölüm ilanı vermişlerdi. Hayatımın mihenk taşlarından biridir bu, o gazete kesiğini halen saklıyorum ve elbette anımsıyorum, dedim.
****
Kedinin adı Güliver Uyar’dı.
Eve geldim sonra. Kendi kedilerime ”gülümseyiverdim” birer birer.
Sevgili dostlarım,
Turgut Uyar’ın kedisinin adını bilmeyen edebiyatçı müsveddelerinden uzak durmanızı dilerim.
Gürsel EKMEKÇİ
Bir 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

3 yorum

  1. Merhaba. Gürsel Ekmekçi’nin Turgut Uyar’ı anma için kızıyla yaptığı söyleşi Ağustos2022 sayısında deniyor. Nereden nasıl ulaşabilirim? Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

  2. Merhaba. Gürsel Ekmekçi’nin Turgut Uyar’ı anma için kızıyla yaptığı söyleşi Ağustos2022 sayısında deniyor. Nereden nasıl ulaşabilirim? Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.(Mail:deryakok@hotmail.com)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47