Tek Kelime

Tek Kelime

Evimizde 3 tane kedi var.
Evlat gözüyle görürüm.
****
Allah’ım bağışlarsa 2 kız babasıyım.
Gözüme aynen kedi gibi gelirler.
****
Mandolin çalardım; bağlama gibi dediler.
Bağlama çalmaya başladım, aynı mandolin gibi dediler.
****
Gülmece kitabı yazdım.
Okurken duygulanıp ağlayanı çok oldu.
Kitaplarım var çok şükür. Okuyanlar şiir tadı almış, var olsunlar.
Buna güvenip şiirler yazmaya kalktım. Adeta bi düz yazı, bravo diye övdüler.
****
Örnek çok, uzatmiyim.
Yaşamımda zıtlıklar her daim ön plandadır.

İşte yılbaşı geldi çattı. İçimde en ufak bi eğlence duygusu yok yahu!! Aksine çok hüzünlüyüm.
Eh yani, normaldir mi diyeyim?
****
Tam öyle sayılmaz aslında.
Evinden can, sofrasından tabak eksilmişlerin düğünü-bayramı, yılbaşısı-doğum günü falan olmaz.
Geri gelmeyenlerin, yeri dolmayanların boşluğu kaldırılabilir bi yük diğildir kimi kalpler için.
O yüzden ben de uzunca bi zamandır her yılbaşı gecesi bi yerlere saklananlardanım.
****
Üstelik bu kez kişisel duygularımızdan öte ”gerçekler” var hayatımızda.
Dünyadaki virüs salgını, ülkemizin bitmiş-tükenmiş ekonomisi salt bende diğil, tüm çevremizde yeni yıl mutluluğu diye bişey bırakmadı.
Bireysel dertlerimizi aştık mecbur!!
****
Ve sonunda yılbaşı gecesi ”naapmayacağımıza” da karar verildi bu memlekette…
Tek kelimeyle günahtır!
Düzeltilmesi gereken bi eğitim sistemi, acilen el atılması beklenen bi hukuk sistemi, tamamen sorunlu bi ekonomi sistemi, her Allah’ın günü bilerek zedeledikleri bi laiklik sistemi dururken…
Ve en az bunlar denli önemli; yeniden Mustafa Kemal’in askerleri haline getirilmesi şart olan kahraman Türk ordusu problemi ayyuka çıkmışken…
Yılbaşı gecesi alkol alınan, eğlenilen evleri polis basacağı korkusunun dayatılması, benim başıma gelen zıtlıklardan çok daha gülünesidir.
Türkiye Cumhuriyeti bunları yaşamayı hak etmedi.
****
Valla 1983’ten beri şu güzel gazetenin köşe yazarıyım.
Araya giren gurbet ayrılıkları yüzünden zaman zaman kesintiye uğrasa da, en azından 10 yıldır düzenli yazıyorum.
Bunca yıldır ”şahsıma” katlanan tüm okurlarımızın, büyüklerimin-küçüklerimin yeni yıllarını bütün sevgimle saygımla kutluyorum.
Yeni yılın mutluluk, ama her şeyden önce Atatürk’ümüze layık olacağımız günler getirmesi dileklerimle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM