Sevilen oyuncu Emre Karayel

Sevilen oyuncu Emre Karayel

Özel tiyatroların vergi borcu silinmeli

SÖZCÜ HaftaSonu’na konuştu. Karayel salgın sürecinde özel tiyatroların büyük yara aldığını söyledi. Kültür Bakanlığı’nın soruna bir an önce çare bulması gerektiğini belirtti. “Yoksa kapanacaklar” dedi…

Hande ZEYREK

Özel tiyatroların vergi borcu silinmeli

Tiyatro sahnesi ve ekranların sevilen ismi oyuncu Emre Karayel şu sıralar FOX’taki Son Yaz dizisinde avukat Fatih karakterine hayat veriyor. Hırslı, kirli bir avukatı oynayan Karayel gerçek hayatta hukukçu olsa insan hakları için mücadele edeceğini söylerken, kadın şiddeti için “Öldürülen tüm kadınlara karşı mahcubiyet yaşıyorum. Biz erkekler bunu yaşamak zorundayız, bu bizim ayıbımız” yorumunu yaptı.  Adanalı çiftçi bir ailenin çocuğu olarak yetişen Emre Karayel şehirden köye dönüşlerle ilgili de dikkat çekici açıklamalar yaptı.

MEVSİMLER DE DEĞİŞTİ

 Liseye kadar Adana’da çiftçi olan ailenizle toprakla iç içe büyüdünüz. Herkes pandemi süreciyle toprağa dönüşten bahsederken “o yıllar ne kadar kıymetliymiş” diyor musunuz?

Evet, ben bir çiftçi çocuğuyum; bu pandemi sürecinde de herkes tekrar toprağa dönmeyi, çiftlik evleri, köy evleri ve şehir hayatından uzakta yaşamayı tercih etmeye başladı. Sorunu bunun çözeceğini zannediyorsak yanılıyoruz. Çünkü bu pandemiyi yaratan doğa değil biz, insanoğluyuz. Geçen gün bir yerde okudum; bu pandemi sürecinde denize atılan maske iki yüz milyar tonu geçmiş durumda. Bir o kadar plastik eldiven atılmış durumda. Denizlerde, okyanuslarda çöp adaları oluşuyor. Habitatı bitirdik, doğanın dengesini çok ciddi şekilde tehdit ediyoruz. Bunu sadece kendi çıkarlarımız için yapıyoruz. Eğer bu bakış açımızı bu mantalitemizi değiştirmezsek daha çok pandemilerle karşılaşacağımıza inanıyorum. Bakın, görüyorsunuz mevsimler değişti, yağmur yağması gerektiği zamanda yağmıyor, kar yağması gerektiği zamanda yağmıyor. Dolayısıyla bunun çözümü şehirlerden kaçmak değil, yaşadığımız her ortamı dünyanın doğasına uygun hale getirerek ve ona sahip çıkarak bu pandemileri engelleyebiliriz. Açıkçası geleceğe bu konuda umutla bakamıyorum çünkü hala başka alanlara yatırım yapıyoruz, savunma sanayii olsun ya da sanayi olsun. Bunu artık anlamamız lazım.

İYİCE DİBE VURDULAR

 Pandemiden tiyatrolar da çok etkilendi. Özellikle oyuncuların emekleriyle ayakta kalmaya çalışan özel tiyatrolar…

Birçok sektör gibi tiyatro sektörü de bu pandemi sürecinden çok ağır yara aldı ve kötü etkilendiler. Özellikle özel tiyatrolar çok ciddi yaralar aldı… Bir takım yardımlar yapılmaya çalışıldı ama çok yetersiz. Çünkü özel tiyatrolar bir ticarethane değildir sanat kurumlarıdır, sosyal hayatta halkın gelişimini eğitimine hizmet eden kurumlardır. Bu kurumları ticarethane olarak gördüğümüz müddetçe bu pandemideki yaraları sarmamız mümkün olmaz. Bence özel tiyatrolar için vergi düzenlemesi yapılması gerekiyor. Çünkü çok zor şartlarda tiyatro yapılıyor, özellikle salonu olan tiyatrolar pandemiye kadar zaten çok zor ayakta kalıyordu, pandemiden sonra iyice dibe vurdular. Seyirci olarak bizler desteğimizi gösterebiliriz, oyunlar online olarak yayınlanıyor, onları izleyebiliriz ama bu yetmez. Mutlaka Kültür Bakanlığı’nın bu konuya el atması lazım. İlk etapta vergi borçlarının silinmesi lazım, eğer tiyatromuz yaşasın istiyorsak. Bütün tiyatroların içinde olduğu sayıştay yapılabilir, bir birliktelik, bir toplantı yapılıp bütün sorunları ortaya koyup bunların çözümüyle ilgili çalışmaların bir an önce başlaması gerekiyor. Yoksa birçok sektörde birçok yerin kapandığı gibi özel tiyatrolar da kapanacaklar.

 Son Yaz dizisinde avukat Fatih karakteri ile hırslı bir adama hayat veriyorsunuz. Gittikçe de kirlenen bir avukat görülüyor. Siz nasıl tanımlarsınız Fatih’i?

Aslında cevabı sorunun içinde; daha çok kazanmak, daha çok kazanmak içinde birçok şeyi göze alabilen bir avukat Fatih. Dolayısıyla avukatlığı seçmiş, parayı seçmiş ve bunda da başarılı olmuş. Fakat bu yol içerisinde de kirlenmiş bir takım paraları hiç etmiş. Bundan dolayı da ben şimdi söylemeyeyim, buradan dizinin içindeki durumları ama belli yerlere gebe kalmış durumda, o yüzden de Fatih için biraz kötü tarafta diyebiliriz. Fatih’i nasıl tanımlarım; hedeflediği yolda ilerleyebilen, bu yolda amacına ulaşmak için her yolu mubah gören, ustaca yalan söyleyebilen, biraz içten pazarlıkçı da diyebiliriz ama bizim görebildiğimiz tek güzel şey aslında Canan’a olan aşkı. O da hedeflerinden bir tanesi, dolayısıyla buna ulaşmak için de her yolu deneyebilecek kadar tutkulu takıntılı bir aşk Fatih için. (Gülüyor)

DOZUNDA HIRSLI BİRİYİM

 Fatih’in dizinin seyrini değiştirecek hamleleri olacak mı?

Fatih dizide savcının yani Selim karakterinin karşısında olan kişi ve dolayısıyla bir çatışma mutlaka ki olacaktır. Hem Canan’la olan ilişkisinde Selim’le kapışacak, hem de diğer savcının peşinde olduğu çözmeye çalıştığı davada da Fatih’le sık sık karşı karşıya geleceklerdir. Dolayısıyla dizinin seyrinde keyifli bir mücadele izleyeceğinizi düşünüyorum.

 Hırsın fazlası zarar mı? Hırslı mısınızdır?

Hırsın fazlası zarar bence, her şeyin fazlası zarar; bizler duyguları, istekleri ve arzuları yargılayamayız. Koyulan hedefleri dediğim gibi yargılayamayız. Bu hedeflere ulaşma yolunda yapılan eylemleri yargılayabiliriz. Dolayısıyla da hırslı olmak, inandığın yolda mücadele etmek doğru ama seçtiğin yollar yanlışsa bu tabii ki kötü bir durumdur, çevresindekilere zarar veren bir hırssa bu tabii ki zararlıdır. Ben dozunda hırslıyım diyebilirim. Ama çevremdeki herkese de özen gösteririm.

Kadına şiddeti aklım ve vicdanım kabul etmiyor

 Özgecan’ın fotoğrafıyla paylaşım yaptınız. Kadın mücadelesine her zaman destek olan bir isimsiniz. Bu alanda ne yapılmalı?

Sadece Özgecan değil, bugüne kadar şiddet görmüş, öldürülen tüm kadınlara karşı bu mahcubiyeti yaşıyorum. Biz erkekler bunu yaşamak zorundayız, bu bizim ayıbımız. Aklımın hiç almadığı, vicdanımın kabul edemediği bir davranış bu, bir erkeğin kadınına şiddet göstermesi, onu dövmesi ve hatta öldürmesi. Bunun son bulması için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Kafadaki algıyı değiştirmenin tek yolu eğitimdir.

HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR
Dizide avukat Fatih karakterini canlandıran Emre Karayel “Fazla hırs zarar. Her şeyin fazlası zarar” dedi.

İnsan hakları için mücadele verirdim

 Emre Karayel gerçek hayatta hukukçu olsa hangi alanda çalışırdı ya da neleri değiştirmek isterdi?

Ben İktisat Fakültesi’nde okurken hukuk dersleri aldım ve dürüstçe söylemem gerekirse çok başarılı bir öğrenci değildim hukukta. Çok sevdiğim bir alan değil. Herkesin bir meslek için var olduğuna inananlardan birisiyim. Çok sevdiğim avukat arkadaşlarım var, bu dizi süresince onlardan da destek alıyorum. Onlar, en baştan hukukçu olmaya karar vermiş insanlar. Fakat eğer bir hukukçu olsaydım insan hakları için mücadele verirdim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM