Selanik’te yazlık sinema keyfi

Selanik’te yazlık sinema keyfi

24 Haziran’da başlayan 4 Temmuz’da sona erecek olan 23. Selanik Belgesel Festivali’nde izleyiciler uluslararası belgeselleri festivalin sinema salonlarıyla birlikte yazlık sinemalarda da izlemeyi sürdürüyorlar.

Selanik’te yazlık sinema keyfi

24 Haziran’da başlayan 4 Temmuz’da sona erecek olan 23. Selanik Belgesel Festivali’nde izleyiciler 151 uluslararası belgeseli festivalin sinema salonlarıyla birlikte yazlık sinemalarda da izlemeyi sürdürüyorlar. Yazlık sinemalar ile nostaljik bir atmosfer yaratılan kentte tüm gösterimler için covid önlemleri alındı.

Kapalı sinema salonlarındaki izleyici sayısı azaltıldı, koltuklar arasına mesafe koyuldu, biletler gişelerde değil çevrimiçi platformdan satılıyor, her seans öncesi salonlar dezenfekte ediliyor, maskesiz izleyiciler salonlara alınmıyor, gösterimden bir saat önce salonların kapıları açılıyor böylelikle kuyruklar engelleniyor, filmlerde ara verilmiyor.

LOUIS ARMSTRONG’UN KIZI SHARON

Efsane müzisyen Louis Armstrong’un gölgelerde yaşamış olan kızı Sharon Preston-Folta babasının ölümünden 50 yıl sonra Little Satchmo belgeseliyle etkinliğe katıldı. Müzisyenin en büyük sırrı olan, kızını kamuoyuna hiç açıklamayan Armstong’un kızı Sharon sessizliğini bozdu, babasının Louis Armstrong olduğunu açıkladı.

Babasının dördüncü eşiyle evli olduğu için bu durumu kabul etmediğini belirten Sharon :”Marjinal bir aileydik. Babam benden kimseye söz etmedi. Bizler AfroAmerikalılarız, 1950’lerde 1960’larda bizlere karşı büyük bir sosyal baskı vardı. Kimse geçmişinden kaçamaz. Merhamet etmeyi, öfkemi kontrol etmeyi öğrendim. Yapılması gereken tek şeyi yaptım, kendimle barıştım, ileriye doğru hareket ettim. Tüm bunlar bana kendimi, ebeveynlerimi anlamamı sağladı. Onları affettim” dedi.

Little Satchmo

John Alexander’ın yönettiği Little Satchmo belgeseli Louis Armstrong’un kızı Sharon Preston-Folta’nın katılımıyla izleyicilerin beğenisine sunuldu.

AGORA DOCS ÖDÜLLERİ

Festivalin yıllardır gelişmekte olan projelere sağladığı desteği bu yıl, Second Generation (İspanya-Yunanistan), Home is where the films are (Kosova-İtalya), Secrets of the Owl (Yunanistan), Depot-Vente (İsveç- İskoçya), Concrete Land (Kanada-Ürdün), Post Love (Fransa), Forbidden (Romanya), Bottlemen (Sırbistan- Slovenya), Avaton (Fransa), Narrow Path to Happiness (Macaristan-ABD), Dream Factory (Fransa) adlı projeler arasında paylaştırıldı.

DIMITRI EIPIDES’İN ANISINA

Selanik Belgesel Film Festivali’nin kurucusu, Selanik Uluslararası Film Festivali’nin uzun yıllar süresince program yönetmeni olan Dimitri Eipides’in anısına etkinlik İngilizce-Yunanca bir kitap yayımladı.

Bu özel basımda Eipides’in 1960’lardan 2020’ye dek uzanan yaşam öyküsü, kişisel arşivinden belgeler ve fotoğraflar, sanatçı dostlarının yazıları yer alıyor.

Stranger than Rotterdam

BENZERSİZ KLOSTER KARDEŞLER

Amerikalı Lewie ve Noah Kloster kardeşler eğitimlerini eski Hollywood filmlerini izleyerek yaptılar. Stanley Donen ve Howard Hawks hayranı kardeşlerin en sevdikleri filmer Night of the Hunter, The Cabinet of Dr. Caligari, Peewee’s Big Adventure’dü. Birlikte düşük bütçeli eğlenceli animasyonlar ürettiler. 2013’te New York’a taşındıktan sonra popüler kültürden etkilendiler, kent, gündelik yaşam, New York halkı onların gözde konuları oluverdi.

Stick’Em Up

Festival, Lewie ve Noah Kloster kardeşlerin Slinging Hash, Stick’Em Up, Le Tour de Pants, Shots in the Dark, Stranger than Rotterdam, Legal Smuggling adlı kısa animasyonlarını içeren özel bir bölüm düzenledi.

Legal Smuggling

ALTIN VE GÜMÜŞ İSKENDER ÖDÜLLERİ

4 Temmuz akşamı yapılacak olan ödül töreninde Uluslararası Belgesel Yarışması, Uluslararası Newcomers Yarışması, Uluslararası Film Forward Yarışması’n da yer alan en iyi belgesellere Altın ve Gümüş İskender ödülleri verilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM