NURDOĞAN ARKIŞ KİTABI

NURDOĞAN ARKIŞ KİTABI

Çocukta Özgüven Nasıl Gelişir?
Nurdoğan Arkış uzun yıllar beraber eğitim seminerleri verdiğim sosyoloji kökenli değerli bir dostum. Geçen gün yeni çıkan başlığını yukarda verdiğim kitabını gönderdi; kitabın alt başlığı: “Sağlıklı Özgüven Nedir, Nasıl Kazandırılır?” Kitap girişten sonra altı kısımdan oluşmuş. Kısımların başlıkları şöyle:
I- Özgüven nedir?
II- Özgüven gelişmesi için ortamda bulunması gereken iki temel özellik.
III- Çocuklarımızda “bilmek” ile ilgili algıyı ve beceriyi geliştirmek konusunda neler yapılabilir?
IIII- Çocuğumuzda “ben yapabilirim” algı ve becerisini nasıl geliştirebiliriz?
V- Çocukta “sürdürebilirim” algı ve becerisinin geliştirilmesi.
VI- Çocuğun özgüvenini geliştirmek için bazı öneriler
Her kısmın altında alt başlıklar yer alıyor. Kitabı henüz bitirmedim, zevkle okumaya devam ediyorum ve hemen bitirmek istemiyorum, ama yeni yıl gelmeden önce izlenimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Kitapta verilen kavramları başka akademik kitaplarda, biraz farklı da olsa bulabilirsiniz. Ama bu kitapta benim bulduğum ve zevkle okumama yol açan ve o nedenle hemen bitirmek istemediğim Nurdoğan Arkış’ın kendi gözlemlerinden oluşan öyküleri ve değerlendirmeleri. “Nefis” kelimesiyle ifade etmek istediğim gözlemler ve öyküler.
İlk başlarda biraz sıkıcı ve akademik entelektüel gelen kavramlar ete kemiğe bürünüyor ve hayatın içinde anlamını buluyor. Ve böylece okur olarak söz konusu kavrama ‘bilme’ değil ‘kavram’a durumuna giriyorsunuz. Anne baba ya da anaokulu ve ilkokul öğretmeni iseniz satın alacağınız yeni yılın ilk kitabı bu olsun. Umarım okurken siz de benim gibi zevk alırsınız. Selamlar, sağlıklı günler diliyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47