Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

Usta besteci Melih Kibar 16 yıl önce, 7 Nisan 2005’te hayata veda etti. Ardında yüzlerce beste, dillerden düşmeyen şarkılar bıraktı. Onunla uzun yıllar çalışan ve birçok ödül alan sanatçı Erol Evgin, Melih Kibar’ı TRT Haber’e anlattı.

Yazdığı notalarla kalplere seslendi, besteleri yıllar geçse de zihinlere kazındı, yaptığı film müzikleriyle de kimi zaman ağlantı, kimi zaman güldürdü.

Anadolu’nun rengarenk ezgilerini besteleriyle harmanlayan ünlü sanatçı Melih Kibar, 16 yıl önce hayatını kaybetti. Ama şarkıları halen dillerde…

“Çoban Yıldızı” ile gelen başarı

Türkiye, onun besteleriyle tanıştığında Melih Kibar daha üniversite öğrencisiydi.

1974 yılı sonunda Timur Selçuk’un verdiği ev ödevi sonucunda “Çoban Yıldızı”  parçasını besteledi. Timur Selçuk “Eurovision sinyal müziği hazır” diyerek parçayı onayladı. Daha sonra bestesi, Eurovision Türkiye’nin jenerik müziği oldu.

Erol Evgin yakın dostunu anlattı

Yolları söz yazarı Çiğdem Talu’yla kesişti. Bu iki isme daha sonra Erol Evgin de katıldı.

“Çiğdem bir gün telefon etti, senin için bir şarkı düşündük dedi. Melih de melodiyi arkadan çalıyor. Ben durun dedim, atlayıp uçağa geldim. Şarkıyı çaldık söyledik akşama kadar.”

Artık üç isim 8 yıl boyunca hiç ayrılmayacaktı. Yaptıkları hemen her 45’lik zirveye çıktı.

 

Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

 

“Dinleyici Melih Kibar’ın müziğinde tanıdık bir tını buldu”

Erol Evgin, birlikte 50’ye yakın şarkı yaptıklarını, onlarcasının çok sevildiğini ve hit olduğunu söyledi.

Erol Evgin, Melih Kibar’ın bestelerinin neden bu kadar sevildiğini şu sözlerle anlatıyor:

“Melih Kibar Türk müziği makamlarını kullanırdı, bize özgü ritimler ve makamlar. Bunlar tabi bir sıcaklık yakalıyor halkta, hemen izleyici, dinleyici tanıdık bir tınıyla karşılaşıyor.”

Unutulmaz film müzikleri

Melih Kibar, sadece şarkılarla değil, Hababam Sınıfı, Aile Şerefi gibi filmler için bestelediği müziklerle de yüreklere hitap etti.

Melih Kibar, Zerrin Özer, Nükhet Duru, Füsun Önal gibi birçok sanatçıyla unutulmaz eserlere imza attı. 7 Nisan 2005’te ise hayatını kaybetti. Ama hem şarkıları hem de film müzikleri vefatının ardından doğan nesillerin bile gönlünü kazandı.

Haber: Yasemin Küçükkaya

Kamera: Mustafa Oğuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Finansal konularınızda hız ve hareket artacak. Yatırım, birikim ve harcamalarla ilgilenebilirsiniz. Borç alma-verme konularında daha çekimser olmakta, akılcı ve gerçekçi planlamalar yapmakta fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilir, düşüncelerinizin rüyalarınıza yansıdığını daha fazla görebilirsiniz. Gün içinde finansal konularda risk alırken dikkat edin, paranızı ve değerli eşyalarınızı iyi koruyun ve muhafaza edin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Daha sosyal bir gün geçirebilir, sevdiklerinize bağlanabilirsiniz. Güvendiğiniz insanlarla bir arada olmak sizi daha huzurlu hissettirebilir, belli belirsiz ilişkilerde ise güven arayabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişkilerinizin yönü ve rotası belli olabilir. Davalarınız bir karara veya sonuca bağlanabilir. Uzlaşmacı ve yapıcı olmak size her alanda kazandırabilir. Ortaklı işlerde daha titiz ve detaylı çalışmalar yapın, seçici olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlahi desteği, ilahi adaleti daha fazla düşünebilir, arayabilir ve inançlarınıza sarılabilirsiniz. Spiritüel çalışmalarla ilgilenebilrsiniz. Sezgileriniz size olayların iç yüzünü söyleyebilir. Gizli konular açığa çıkıyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişki ve arkadaşlıkların öne çıkacağı bugün ve yarın, sosyalleşecek ve keyifli ortamlara katılacaksınız. Kutlamalar, davetler, partiler ve sürpriz organizasyonlar gündeme gelebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde iş veya özel hayatınızda dönüm noktası olabilecek bir durum karşınıza gelebilir. Tamam veya devam durumu içine girebilirsiniz. Hırs, tutku, kazanma dürtüsü artıyor. Akıl ve duygular ayrılabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde dayanıklılık ve sabırla sınanma durumları olabilir. Pes etmeden ilerlediğiniz noktalarda kazanç ve başarıyı elde edebilirsiniz. Bildiğinizi okuyan, fanatik ve inatçı tavrınız bugün daha güçlü çalışabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Olaylara, durumlara somut tarafından bakabilir, gerçekçi ve mantıksal adımlar atabilirsiniz. Düşüncelerinizin, sözlerinizin enerjisinin güçlendiği bir gün. İlahi adalete teşekkür edebileceğiniz bir durum olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM