MANTI

MANTI

dünyaya gereksizce gelmiş bi herif olmasına karşın, tekbi tanecik doğru laf edebilmiştir orhan pamuk;
-”her erkeğin ölümü, kendi babasının ölümüyle başlar”..
tadan bilir, doğrudur..
bu görüşten yola çıkıldığında, ”her insanın kişisel tarihi kendi babasının doğumuyla başlar” da denilebilir herhalde..
****
garip bi durum aslında..
türk insanının toplumsal tarihi de 1881’de başlar, ötesi-berisi yoktur mu diyeceğiz, ne bilim..
şöyle gibi gibi biraz.. bi türkü var.. sözlerini hiçbirimiz tam bilmeyiz.. ”ben bu yıl yarimden ayrı düşeli” diye başlıyo.. bu yıl mı, bu gün mü belli diğildir.. düşeli mi düşerim mi kimse asla emin diğildir.. ama;
-”gönlüm ataşlara yandı gidiyor” gısmını hepbi ağızdan söyleyebiliyoruz..
1881 işte o göynümüzdeki ataştır..
****
bi abimiz var.. severim, taparım.. büyük sanatçıdır..
eşi, istanbul’a gitmişti geçenlerde.. işleri uzamış yenge’mizin, tahmininden uzun sürmüş ayrılık.. dertleşiyoduk.. şaka niyetine;
-”üzülme abi, noolmuş, azıcık kafanı dinliyon işte evde” dedimdi..
-”orası öyle ama gürselcim, insan gece yatakta iki sıcak ayak arıyo”..
sanatçılara özgü bi ”aşk tarihi” bakış açısı..
gözüm yaşardı bu sevgiye..
****
bi de çok sevip saydığım ablamız var..
sevgili eşiyle yaşamlarını birleştirip aynı eve taşındıklarında, ilk önce herkes kendi kitaplarını getirmiş.. yüzlerce kitap..
bakmışlar ki; hepi topu 3-4 kitapları ayrı.. gerisi aynen.. okudukları bile aynı şeyler..
mantık evliliği desem diğil.. halen bugün bile, herdaim el ele kol kolalar..
kumru gibi..
demek ki ”kitabın tarihinde de” aşk var..
****
(ula?? bu arada?? mantı evliliği diye de bişey var mıdır acep?? misal, herif çok mantı severmiş!!! karısı ona her akşam mantı yaparmış!!!!
tamam, iğrenç bi espri oldu..
sustum aha)
****
benim fakir galbimde de kimi dönüm noktaları var aşk konusunda..
yahya kemal mesela.. nazım hikmet’in annesine aşıkmış.. naaptılar bilmiyom..
gavuştular mı?? ne güzel bişi..
sonra ”haydi haydi koçari” diye bi türkü var hani.. ne alakadır, her duyduğumda ağlıyom ben bunu.. sözlerinde ağlanacak bişi yok, ezgisi desen oynak bişi.. neden ağlatıyo ki beni?
-”yedi cihan bi olsa / koçari’den geçemem” sözü mü??
herkesin bi koçarisi var işte..demek yahya kemal’inki de o gadıncaaz imiş.. aha yine gözüm doldu..
vah..
****
bigün kadıköy’de sevgilim baklava desenli gızınan dolanırken, ta 1988’de, garşıdan hulusi kentmen geliyordu.. gidip, sarılasımız geldi adamcaaza..
bıkmış olmalı sevgiden-ilgiden.. şööyle bi gararttı gaşını-gözünü.. korkudan kaldırım değiştirdik..
ne bilim ben, belki de şaka yaptı hulusi kentmen.. belki de harbiden istemedi bizi o an..
aşk olsun..
****
ya ”namus belası” cem karaca’nın..
”gız gelinim suna boylum doyamadan biz bize
besmeleyle yüzün açıp oturmadan diz dize”..
orada duracan işte..
kimbilir ne güzeldir bu toprağın aşk tarihinde; ”besmeleyle yüzünü açmak” sevdiceğinin..
****
bi de mandolin sevdası vardır benim kişisel tarihimin..
geçen gece, nerden geldi, kim getirdi, bi tane mandolin geçti elime.. balıklama atladım üzerine.. çalabiliyom nasıl olsa falan..
itiraf edeyim.. çocukken ustası olduğum bi çalgıda do’yu bulamadım la bi türlü.. do ula!!!
rezil oldum çocukluğuma..
****
o hırsla kapmışım bağlamayı..
yok yok, koçariyi çalmadım..
-”anasına gızına
duvardaki sazına
sandıktaki bezine
yandım ela gözüne”..
yandım tabi..
ne sandınız..
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM