TELGRAF

TELGRAF

PAZAR’LIK
(yaklaşık 8 yıl evvel yazılmış bu makale anlamını asıl şimdi kazandı.. okuyalım bakalım)
TELGRAF
Sn. Kılıçdaroğlu,
Önce kendimi tanıtiyim, biyerden gözünüz ısıracaktır.
İki-üç ay oldu olmadı. Şehrime geldiniz. Bi kahvaltıda buluşuldu sabah sabah. Tüm sivil toplum kuruluşları gibi, Atatürkçü Düşünce Derneği de davetliydi. Derneğimiz adına icabet ettim mecbur.
Size orada sorular sordu insanlar tek tek.
Fındıktı, yoldu, limandı, havaalanıydı, tren yoluydu, fabrikaydı, işsizlikti… Herkes bişeylerden söz etti yani. Çoğu da kendini anlattı, göze girmeye gelmişler tayfasındandı.
Tam da ağzıma büyükçe bi peynir attıydım. Baktım mikrofon bana gelmiş. Nasıl yuttum o lokmayı apar topar, bilmiyom valla. Kalktım ayağa;
-‘’Sayın Genel Başkanım. Dünya tarihinin en densiz iktidarınca yönetiliyoruz. Şu en son 1000 Odalı Kaçak Saray, kanımca sonun başlangıcıdır ve size atılmış muhteşem bi gollük pastır. Lütfen, artık şu golü atınız’’.
**** ****
Şaşırdınız. Belli belirsiz bi gülümsediniz. Size asli görevinizi anımsatan yegane adam benmişim demek, bunca yıldır.
Partiniz İl Başkanı tarafından, bana daha sonra anlatılana göre;
-‘’Kim yahu bu çocuk’’ demişsiniz.
Kibarca böyle çevrildiğini sanıyom, muhtemel;
-‘’Kim ulan bu hıyar’’ demiş olmalısınız.
Benim…
**** ****
Şimdi Kemal Bey,
Birbirimizi yemeyelim. Anadolu gibi ‘’kilit’’ bi coğrafyanın ana muhalefet lideri seçilmek, hele ki Atatürk’ün Partisi’nin başına gelebilmek kolay iş değildir.
Bu kadar sade bi vatandaş olduğunuza göre sizi nerden buldular? Misal, bencileyin kaç kez yazmışımdır;
-‘’Abartmayın şu Amerika denen şeyi, eğer sen işbirlikçi olarak hazırolda beklemezsen, Amerika diye bişey yoktur’’.
Siz Amerika’ya neden gittiniz?
Hangi sözleri verdiniz?? Hangi görevleri kabul ettiniz??
**** ****
Tatlı Kemal Ağabeyim,
Herkesin dünyaya bakış açısı farklıdır. Haliyle öncelikleri de değişebilir. Bak, benimkisi ne;
Tayyip Bey’in çapkınlık macerası ayyuka çıktıydı hani. Muta nikahı falan. Aksilik, tam da seçimler öncesiydi. (Ne yalan söyliyim, Tayyip Bey’in hayat boyu destekçisi olduğum tek icraatı buydu)
Neden bu konunun üzerine gitmediniz? Size engel olan neydi? İki tane görüntüyle Tayyip efsanesi bitecek, istifa etmek durumunda kalacaktı.
Özel hayata saygı demeyin. Tayyip Bey, dünyada ‘’özel hayata saygı’’ kavramıyla yan yana gelecek en son adamdır.
Kaldı ki siz, aynı ‘’dalga-dümen’’ sayesinde Deniz Baykal’ın yerine geldiniz.
Neden Tayyip Bey’i bitirmediniz??
**** ****
Başkanım,
Soma sonra…
Ne 301 ölüsü yahu? İnandınız mı harbi harbi?
Eğer, en az 1301 değilse gerçek sayı, yemin ediyom, Türkiye’yi terk edecem. Bi daha da yazı mazı yazmayacam.
Bırakın Tayyibi-Mayyibi, vicdan sahibi her AKP’linin sokağa çıkamaz hale geleceği bu sorumsuz cinayetin peşine neden düşmediniz?
O İran Bakanı kılıklı herifin yakasına neden yapışmadınız?
Neden???
**** ****
Şeker Abim, Kemal’im,
Hepimiz biliyoz. Hepimiz. Seçim sistemine müdahale ediliyo. Teknik konudur ayrıntısını bilemem. Ama, aşikar işte. %50’lik falan oylar, bilgisayar hilesi.
Herkesten iyi senin bilmen lazım Abi.
Nasıl oluyo bu işler?
Susman nedendir?
Hadi bunu geçtim. Ankara’da, gece yarısı baskınıyla seçimi kaybettin. Geldiler, oyları değiştirdiler ve gittiler.
Kıyameti daha ne zaman koparacaktın??
**** ****
Benim aziz ve muhterem büyüğüm,
Ekmeleddin hamlene hiç girmedim bak. Altından kalkamazsın. Yazacaklarımdan sonra ben de kalkamam.
Sırası değil.
Anladın sen.
Tamam Abi.
**** ****
Mektup yazsam eline ulaştırmazlar, okuyamazsın diye telgraf çekeyim dedim.
Uzun oldu kusura bakmazsın artık.
Hadi, çık itiraf et.
Benim görevim şuydu de. Amerika’dan şu talimatı aldım, şu sözleri verdim de. Özür dile milletimizden.
Kurtar vatanı.
imza: Kahvaltıdaki Hıyar
(ulus gastesi,
9 şubat 2015, p.tesi)
****
muhterem kardeşlerim,
şu gün itibariyle biraz daha ılımlı bakıyorum bay kemal’e.. elbette yukarıdaki doğruları unutmadan..
umut işte..
umut dediğim sn genel başkanın kendisinde diğil tabi.. onu yola çıkaran gücün, nihayet nihayet nihayet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin unsurları olduğunu duyumsuyorum, nihayet nihayet nihayet..
biz bi “gol” atarsak, öyle ciaların, mossadların klişe gollerine benzemez, acısını 100 yıl çıkartamaz kimse.. 1923te olduğu gibi..
dünyayı değiştirdik biz, dünyayı..
hepimize sağlıklı pazarlar dilerim.. önce Allah’a, sonra Türk hekimlerine emanet olunuz..
dr gürsel ötker
giresun ünv. tıp fakültesi hastanesi aile hekimliği bölümü garı-gullet hır-hızan servisi uzmanı
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM