GİRESUNSPOR BEŞİKTAŞ

GİRESUNSPOR BEŞİKTAŞ

 

Kullanacağım ifade kimilerine ağır gelebilir; ” Giresun‘da Galatasaray demek” olan o soylu adamın oğlu olarak doğdum. Bu cümlenin ne denli doğru olduğunu iki-üç telefonla öğrenebilir herkes, benim böbürlenmem diğildir…
İster istemez Cimbomlu olarak başladım yaşamıma.
****
Ortaokullu yaşlarımda, salt televizyondan gördüğüm Beşiktaş tribünlerine aşık oluverdim. Kan uyuşması dedikleri bu olsa gerekti.
Aynen şimdiki gibi, o yaşımda da adanmışlıklar insanıydım çünkü. Kuru kuruya sevmelerle işim yoktu. Kendimi siyah-beyaz renklere ait hissettim. Günün biri. Bi cesaret;
-Ben artık Beşiktaşlıyım baba” dedim. O güzel yürekli insana denecek söz diğildi ama nasıl dedimse dedim işte.
-“Vay küçük inek” dedi sadece babam.
****
Okul kazanıp İstanbul’a gittim, büyüyünce. O, kara sevdalısı olduğum tribüne kavuştum. Dünyada dillere destan olmuş Beşiktaş Kapalı’sının bi bireyiydim artık.
Bizler Beşiktaş Kapalı’sının çocuklarıyken, henüz Çarşı’nın adı bile Çarşı diğildi. Oncağızı bilseniz yeter.
Hayatımın en görkemli bölümünü o tribünde yaşadım… İşin gerçeği çok da çileli bi dönemdi. Bizim kuşak hemen hemen hiç rahat maç izlemedi. Metin Ali Feyyaz’lı “mutlu” yıllar, Gordon Milne’li şampiyonluklar bizlerin artık tribün emeklisi olduğu zamanlara denk geldi.
Tüm dünyaya “kara gün dostluğunu öğreten” tribünün üyesi olarak öleceğim. Değerli yazar Mümtaz Soysal bu duyguyu ”Bi babanın başarısız evladından esirgemeyeceği sevgi” olarak nitelemişti bi yazısında. Bundan büyük gurur yoktur.
Bizlerden sonra Çarşı Grubu kaliteyi daha da ileri taşıdı. Yedi düvele tribün desteği nasıl oluru öğretti. Ağzımı açmam, saygım sonsuzdur, ceketimi ilikler, susarım.
****
Bugüne geleyim.
Evimizde iki tane Fenerbahçe hastası kızımla birlikteyiz. Ne diyim, anası gılıklılar işte !!! Sizin anlayacağınız; bi tarafta babamın hatırası, diğer tarafta kızlarım, mecburen tarafsız bi ”fanatik” olarak yaşıyorum Beşiktaşlılığımı.
Aynı zamanda şehrime de aşığım elbette. Her şey bi yana, Genç Çotanaklar Grubu’nun kurucularındanım. Kalbimin diğer yarısında Giresunspor var, ne yalan söyliyim?
Sanırım bu yüzdendir; Beşiktaş-Giresunspor maçlarına gitmek istemiyorum.1-0 Beşiktaş’ın galibiyetiyle biten son maçı da TV’den izledim. Gol atsan sevinemez, gol yesen üzülemezsin, tatmayan bilmez bu duyguyu. Ama;
Maçtan sonra koparılan “yaygaraya” ilişkin diyeceklerim var. Okumanızı dilerim.
Kendimde böyle bi “hak” bulmaktayım. Kimse kusura bakmasın, benden başka o eski Beşiktaş Kapalı’sından yetişmiş tekbi Allah’ın kulu tanımıyorum Giresun’da.
****
Maçta ne oldu?
Beşiktaş’ımız, Giresunspor’umuzdan daha iyi oynadı. Erkenden kopabilecek bi maç zora girdi. Çok alışkın olduğumuz bi vaziyetti bu, şaşırmadık.
Sonra Giresunspor’umuzun golünü hakemler iç etti. Duygularımız birbirine geçti. Beşiktaş puan bıraksa yazık olacaktı, ama Giresunspor da puan alsa iyiydi. Keşke öyle bi sihirli formülü olsaydı bunun!
Üzüldüm. Yazık.
1) Öyle ofsayt olmamalı.
2) Beşiktaş haram puanı kabul etmemeli.
Dünyada hakem “eyyamlarına” en karşı tribün Beşiktaş’ındır. Kaç tane maç bilirim, bizim leyhimize yapılan hatanın, İnönü’de taraftarımızca protesto edildiği…
****
(Kişisel görüşümü sorarsanız; ofsayt kuralı, yalnızca golü atan oyuncu ofsaytta ise geçerli olmalıdır, öyle cetvelle, beş dakika incelemeyle karar mı verilir?)
(Ayrıca o lanet olası pozisyona Sn. Erman Toroğlu dışında tüm spor yorumcu tayfası “ofsayt” dedi, bu da ayrı bi konudur, oraya girmek istemiyorum)
****
Maçın yazılacak yanı şudur;
Bu şehirde nerdeyse bi asır önce kurulmuş bi Beşiktaş Kulübü vardır. Bu konu nasıl işlenmez, bu dostluk nasıl sağlanmaz, şu yaşa geldim, aklım sırrım ermedi hiç?
(Söz veriyorum, Bilgi Yurdu’muz, bünyesindeki Hilalspor aracılığıyla bu konuya da el atacaktır. O dostluğu sağlayacaktır. Giresun’da dakika 28 iken, Beşiktaş tribünü de gereken jesti yapacaktır. Kimse bana Giresun’daki Beşiktaşlıların lideriyim havası basmasın. Hayatta poponuz İnönü Stadyumu mu gördü kardeşim? Herkese yedirirsiniz, ben bunları yemem!)
Bu dostluk maalesef olmadı. Aksine, herkes birbirine bol bol sövdü. Ve bi hakem hatası, doğrudan Beşiktaş düşmanlığına çevrildi. Sosyal medyada takip ettim. Herkes içindeki aşağılık kompleksini kustu. Bunu unutmayacak ve affetmeyeceğim. Bu ruh hastası insanların Beşiktaş kadar taş düşsün başlarına, başka bişey demem.
Yahu kâinatta hangi kulüp çekmiştir hakemlerden, Beşiktaş’ın çektiği kadar?
Konuyu nasıl Giresunspor’umuzun yenilgisinden uzaklaştırıp bu derece
saptırabilirsiniz?
Şu gezegendeki bi konunun da uzmanı olmayın arkadaş!
****
Bi başka acı veren konu ise… Beşiktaş tribününde Giresunlu dostlarımı görmek oldu…
Çok üzgünüm.
Hiç yakışık almadı.
Beşiktaşlılık ruhuna da aykırı idi zaten bu.
Sevgili kardeşlerimden biraz daha dikkat rica ederim. Bi Beşiktaşlıya yaraşmayan işler yapmayın lütfen yahu.
****
Giresunspor’umuza çok zarar verdi bence bu hatalı ofsayt konusu. Gözle görülür sorunlarımız sümen altı edildi. Sanki takım çok iyiydi de hakem maçı verdi algısı oluştu.
Giresunspor’umuz maçı hak edecek bi oyun oynamadı ki. Yalın gerçek budur. Takımımıza acilen transferler gerekiyor.
Başkanımız ve Hocamız, yani İki Hakan’ın emeklerine, sahada ellerinden geleni yapan oyuncuların terlerine yazık olmamalı. Hepsi, bu koşullarda bi mucizeyi başarmak için yırtınıyor, görmüyor musunuz?
Koskoca Çotanaklar küme düşmemeli.
(Geçtiğimiz gün toprağa verilen sevgili Metin Kale ağabeyime Allah’tan rahmet diliyorum. Kale Ailesinin acısını paylaşıyorum)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM