Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
EN İÇTEN KAYGILARIMLA!!!
 • 0
 • 310
 • 08 Aralık 2021 Çarşamba
 • +
 • -
Her insandan ”aynı sevdayı” taşımasını bekleyemeyiz, ama bizlerde var! Şükürler olsun ki var!
250 yıldır bu şehirde yaşayan ailelerin çocukları ”rütbemizden” aldığım yetkiyle konuşuyorum, Giresun diye bi meseleye sahibiz, hepimiz.
Kala kala bi avuç kaldık, ama en azından bizim kuşak da ölüp gidinceye değin, bu paha biçilemez sevda yaşayacaktır.
Sonramızı bilemem, yalnızca Allah’a emanettir şehrimiz.
***
Deniz diye, Balık diye,
Plaj diye, Liman diye,
Gemi Yolculuğu diye, Sahil diye kavramlar taşırız kafalarımızda. Unutamayız.
Bunlarla doğup büyümüşüz, şehrin görkemli hallerini tatmışız çünkü. Bugünkü içler acısı vaziyeti nasıl kabulleniriz ki?
(a) Ana Cadde’sinde ayağımız takılsa, yuvarlana yuvarlana denize düşülen bi şehirde, şimdi yaz günü deniz suyu bulmak yarım saat sürüyo… b) Epeydir lezzetli balık yiyebilenimiz var mıdır Giresun’da, sanmıyorum… c) İstanbul halt etmiş, Türkiye‘nin en büyük plaj kültüründen eser kalmadı… d) Liman’ımıza girmek yasak zaten, ki bu zamanı gelip sorulduğunda, verilebilecek türden bi hesap diğildir.. e) Demiryolundan söz etmek günah, Giresun’umuza çok şeyler katmış o bembeyaz yolcu gemilerini özlemekse suç oldu artık… f) Allah’ın ilmek ilmek dokuduğu, yedi cihanda emsalsiz sahilimiz doldurulup otoban yapıldı…)
Bireyler için geçerli olduğunda az buçuk anlaşılır olan ”gördüğü günden geri kalmak” deyimi maalesef, topluca Şehr-i Canan’ımızın başına geliverdi.
***

 

Sözlerim ne mevcut Belediye Başkanımıza ne de geçmiştekilere… Sözlerim ne şimdiki Sn. Vali’mize ne de geçmişte kalan il büyüklerimize… Sözlerim ne günümüz siyaset erbabına ne de artık esamisi okunmayan politikacı emeklilerine.
Bu anlamda haddimi bilirim.
Hatta herhangi bi kimseyle kişisel sorunum olmamıştır, şehrimdeki sayıları üçü-beşi bulmayan edebiyatçı müsveddeleri dışında.
(Edebiyat, her şeyden önce ”edep”gerektirir, kimseye zorla görgü-terbiye öğretecek zamanım mı varmış, diyerek bu midemi bulandıran faslı kapatayım hemen)
Zihniyetlerle işim olabilir, olsa olsa… Ve asla üst düzey olamamış, kent kültüründen nasibini alamamış zihniyetlerin Giresun’u getirdiği nokta budur demek durumundayım ki bu paragraftan gönül rahatlığıyla vınlayabileyim!
***

 

Kentlerin eski fotoğraflarıyla günümüzü kıyasladığında, içi parçalanmayan kimse yoktur sanırım. En somut örneği İstanbul’dur bunun. Dünya çapında bi güzellik yağmalanmıştır.
Giderek çirkinleşme olgusunu tüm şehirlerimize de uygulamak mümkündür. Açın bakın sosyal medyayı, hemen herkes kendi ilinin eski fotoğraflarını paylaşır. Ankara’sı-İzmir’i, Bursa’sı-Konya’sı, Diyarbakır’ı-Van’ı…
Tamamı, geçmişe oranla tanınmaz ölçüde çirkinleşmiştir yazık ki.
Hakkârili okurum var ise bağışlasın beni. Geçende eski / yeni Hakkâri fotoğrafları gördüm. Orası bile bozulmuş!!! İsyan ettim!!! Ulan ufacık Hakkari’den ne istediniz!!!
Oysa bi Avrupa kentini aynı mantıkla incelediğimizde, genel görünümde yüzyıllardır hiçbi şeyin değişmediğini anlıyoruz. Adamların, neredeyse ağaçları bile aynı yerde duruyo yahu, 150 senedir.
Ağaç kesmemek için bina kaydıran Atatürk’ü çok arayacağız daha!
***
En çok Giresun’umuza yazık olmuş diyebiliriz.
En güzeli Giresun’muş çünkü dünyanın.
***
Sözü, şehrimiz plajlar mevkiinde yapılmakta olan inşaata getireceğim.
İşin teknik yönünden anlamam. Fakat anlayanların iddialarına göre bizi bekleyen son;
”Nedensiz betonlaşma, sahilde yaşayıp da denizi görememe, görüntü kirliliği, haddinden fazla para harcama, doğal ve tarihsel yapıyı zedeleme, ekolojik dengeyi bozarak ve yola resmen bent çekerek olası sel felaketlerine neden olma” sözleriyle özetleniyor. Ne denli doğrudur, bilemiyorum?
Bense, bu kentin öz evladı olarak; ”Bu kararı verenlerin, bu projeyi çizenlerin, hatta bu inşaatta çalışanların yaşamlarında hiç plaja gitmedikleri” kaygısını taşıyorum sadece. Bakış açım budur!
***
Tıpkı; ömürlerinde hiç gemiye binmemişlerin gemi trafiğini yok etmesi, şöyle keyifle bi balık yememişlerin balıkçılığı öldürmesi gibi
Tıpkı; şehrimizde asırlardır Gemilerçekeği adlı bi semt, bi doğal liman olduğu halde, şehrin göbeğine liman yapılması gibi…
Tıpkı; bikaç ailenin maddi çıkarları için sahilimizin-kumsalımızın kara yoluna dönüştürülmesi gibi…
Sizler alışabilir, hoş görebilir, olağan karşılayabilirsiniz. Ben son soluğuma değin alışmayacak ve hoş görmeyeceğim.
Çünkü ufacıktım. Şehri- Canan’da yaşadım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM