Cem Mansur yönetiminde Gedik Filarmoni, Alican Süner’e eşlik edecek

Cem Mansur yönetiminde Gedik Filarmoni, Alican Süner’e eşlik edecek

Gedik Filarmoni Orkestrası genel sanat yönetmeni, daimi şefleri Cem Mansur yönetiminde yarın (17 Kasım) Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası sahnesinde ikinci konserini verecek.

Cem Mansur yönetiminde Gedik Filarmoni, Alican Süner’e eşlik edecek

Cem Mansur’un 19.30’da eserler ve bestecileri üzerine yaptığı açıklayıcı söyleşiyle başlayacak olan “Mistik, klasik ve eğlencelik bir arada!” temalı konserde besteci ve orkestra şefi Selman Ada’nın “Suntqva ‘Nefes’ op. 97 Solo Keman Yaylı Çalgılar Orkestrası ve Kudüm için” ile “Horizons op. 110 Yaylı Çalgılar Orkestrası için” eserlerinin ilk seslendirilişi yapılacak. J. Ibert, “Divertissement” ile başlayacak konser W. A. Mozart’ın “39. Senfoni” eseriyle bitecek.

SIRA DIŞI MÜZİSYENLER

Orkestra, aralarında 2020 Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün de olduğu yurtdışı ve yurtiçinden birçok prestijli ödülün sahibi, kariyerini dünyanın önemli orkestralarından Zürih Tonhalle’de devam ettiren keman yıldızı Alican Süner’e eşlik edecek.

Cem Mansur ile konser üzerine ve bu sezon başına geçtiği orkestranın geleceği, Gedik Sanat’ın müzik projeleri hakkında konuştuk.

– İlk konserinizin solisti Can Çakmur da Aydın Gün Teşvik Ödülü’ne değer görülmüştü. Solist seçiminizde bu ödülün de bir rolü var mı? 

İki solistin üst üste gelmesi rastlantı ama bu ödül sayesinde eğitimlerini tamamlamış müzisyenlere bakınca, standartların ne kadar yüksek olduğu belli. Can ve Alican, çalışmalarını çok beğendiğim iki sıra dışı müzisyen ve solist olarak konserlerimize davet edilmeleri ödülü olsun olmasın, doğal bir şey. Bu ödüller, Türkiye’de genç müzisyenlerin en üst düzeyde eğitim görebilmesi için o kadar değerli ki. Keşke daha çok sayıda olsalar.

GEÇMİŞ VE GELECEK

– Neden “Mistik, Klasik ve Eğlencelik bir arada!” diyorsunuz?

Bu programda öyle denk geldi ve başlık olarak bu kadar çelişen kavramların müzikte pekâlâ yan yana durabileceklerini ve birbirlerini canlı bir konser deneyimi olarak tamamlayabileceklerini görüyoruz.

Alican Süner

– İlk seslendirişlere yer vermek neden önemli?

Yeni eser siparişleri, bu eserlerin veya daha önce bestelenip de çalınamamış olanların her programda olması bu projenin çok değerli bulduğum özelliklerinden biri. Geçmişin müziği, bugün hâlâ o kadar anlamlı ve heyecan verici ki, ona “geçmiş” diyemiyorum, ancak bugünün dünyasını yansıtan ve sürekli üretilen eserler var, müzik tarihi boyunca olduğu gibi. Orkestralar ve konser salonları, geçmişle geleceği bir değerler bütününde birbirine bağlayan yerler olmalı.

– Gedik Sanat ile gerçekleştirmek istediğiniz başka projeler var mı?

Her şeyden önce repertuvara daha çok eser katmak öncelikli amaç. Yaptığımız çalışmaların Gedik Üniversitesi öğrencilerine de dokunabilmesi de bizim için önemli. Üniversite eğitiminin vermesi gereken evrensel bakışı oluşturmada müzik önemli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM