BİZİ DİNLESELER VE SABIRLI OLSALAR!

BİZİ DİNLESELER VE SABIRLI OLSALAR!

Değerli okurlarım;
Geçen Nisan ayında İstanbul’da bir Anadolu Lisesi öğrencileriyle sohbet etmiş ve ergenlerin ilişkileri ve sorunları üzerine kitap yazma hazırlığı içinde olduğumu söylemiştim. Kendi gözlem ve deneyimlerini bir kız öğrenci yazmış; izniyle kimlik belirtmeden aşağıda paylaşıyorum.
***
Ben de bir ergenim belki de genç sayılırım, hoşuma gitmeyen şeyler var diğer yaşıtlarım gibi. Şöyle ki ilk olarak ailelerin veya bazı büyüklerin “Ergen o, bırakın kendi haline…” demeleri ve buna benzer birçok söylemleri o kadar rahatsız edici oluyor ki bizim açımızdan! Bu bize bir hastalıkmış gibi geliyor. Zaten sürekli çelişkiler içindeyiz, nasıl davranacağımızı bilemiyoruz ve özgüven eksikliği yaşıyoruz; bu tür konuşmalar neredeyse hepimizi kötü etkiliyor.
Ailelerimiz bizimle oturup tüm her şeyi konuşmamalılar; bu hem bize güven verici olur ailemize karşı hem de saygı duyulduğunu hissederiz ve bize özgüven kazandırır. Biz onlara her şeyi açıklayabilmeliyiz; çünkü bu değişim ve gelişim döneminde en çok ailemize en azından bu durumları yaşamış birine ihtiyaç duyuyoruz.
Nasihat almayı, ailelerimizin bize sıkıcı gelen nutukları bile bize küçük bir oranda etkili geliyor, ama genelde kötü bir etki.
Bizi dinleseler ve sabırlı olsalar her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Güvensizlik aile ve çocuklar arasında çok büyük uçurumlar yaratabiliyor. Yahut saygısızlık. En azından ben bunlara inanıyorum. Her şeyin sakince ve birbirini anlayarak konuşmanın, ilerlemenin çok daha iyi olacağını düşünüyorum.
S.K.
***
Nasihat vermenin ötesinde, gençlerle nasıl sohbet edileceğini bilen anne babalara buradan selam gönderiyorum. Lütfen bildiklerini buradan bizimle paylaşırlarsa çok memnun oluruz.
Selamlar, sevgiler
(Doğan Cüceloğlu / 31 Mayıs 2019)
Bir 4 kişi ve şunu diyen bir yazı 'BİZİ DİNLESELER VE SABIRLI OLSALAR!' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM